شماره امروز: ۵۴۷

عبدالرضا هاشم‌زایی عضو فراکسیون امید مجلس:

| کدخبر: 124442 | |

مبارزه با پولشویی با توجه به تبعات آن در اقتصاد یک کشور، از اهمیت فراوانی برخوردار است و بانک‌ها به‌دلیل ماهیت کار خود در صف مقدم این مبارزه قرار دارند.

گروه بانک وبیمه|

مبارزه با پولشویی با توجه به تبعات آن در اقتصاد یک کشور، از اهمیت فراوانی برخوردار است و بانک‌ها به‌دلیل ماهیت کار خود در صف مقدم این مبارزه قرار دارند. پولشویی، پهنه گسترده‌یی از فعالیت‌های کثیف و مجرمانه را دربر می‌گیرد. قاچاق موادمخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذی، کلاهبرداری و... انواعی از این فعالیت‌های مجرمانه هستند که فرآیند مالی حاصل از آن به معاملاتی با ظاهر مشروع ورود پیدا می‌کند تا از این طریق ردپای مجرمانه سر منشا آن پاک شده و ظاهری قانونی و موجه به دست آورد.

عضو فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد: افرادی در داخل تبلیغ می‌کنند که تحریم به نفع ما بوده در صورتی که وقتی قدرت خرید ما کاهش یافته است، چگونه می‌توان اسم این پدیده را منفعت گذاشت؟ به عقیده من عده‌یی در داخل و خارج هستند که از تحریم ایران و قطع ارتباط با قدرت‌های جهانی خوشحال می‌شوند چون می‌توانند از ثمرات آن استفاده کنند. به گزارش «تعادل»، عبدالرضا هاشم‌زایی، درخصوص افرادی که با انتشار اخبار کذب و جو‌سازی سعی دارند که اعلام کنند لایحه FATF از دستور خارج شده است، به ایلنا اظهار داشت: من در مراسم دیدار نمایندگان با رهبری حضور داشتم، استنباط من از سخنان رهبر معظم انقلاب این نبود که ایشان بخواهند بگویند پرونده FATF بسته شود، بلکه رهبری تاکید داشتند مجلس با توجه به مصالح کشور در این باره قانون بگذارد.

سخنان رهبری اصلا به این منظور نبود که ما روابط خود را با جامعه بین‌الملل قطع کنیم. اما در مجموع بعد از پایان مسکوت ماندن FATF ما درخصوص این لایحه نظر رهبری را به صراحت خواهیم پرسید، ضمن اینکه رهبری قبلا تصمیم‌گیری در این خصوص را به مجلس سپرده بودند و اعلام کردند مجلس هر تصمیمی بگیرد با آن موافق هستند. من به این علت که در دیدار با رهبری حضور داشتم، نمی‌پذیرم که منظور ایشان خروج ایران از جوامع بین‌الملل به واسطه لغو لوایحی مثل FATF بوده باشد، چراکه در این صورت امریکا راحت‌تر می‌تواند علیه کشور ما اجماع ایجاد کند. نماینده تهران، با بیان اینکه عده‌یی با محدود شدن روابط بین‌الملل ایران سود می‌برند، اظهار کرد: من حدود هشت سال در شرکت ملی مس ایران مدیرعامل بودم، در آن زمان بعضی قطعات که ۵ دلار بودند را ۵۰ دلار می‌خریدیم، این تفاوت قیمت در جیب دلالانی می‌رفت که در نقاط مختلف نفوذ کرده بودند. اوایل انقلاب فراری‌هایی که از بانک مرکزی و وزارت نفت به خاطر انقلاب رفته بودند، از تحریم‌ها سود می‌بردند، اما بعد از انقلاب در داخل هم افرادی مثل بابک زنجانی نفوذ کردند که آنها هم از تحریم‌های ایران استفاده‌های بسیاری کردند. در واقع افرادی به نهادها و وزارتخانه‌ها نفوذ کردند که به کاسبان تحریم تبدیل شدند. افرادی در داخل تبلیغ می‌کنند که تحریم به نفع ما بوده در صورتی که وقتی قدرت خرید ما کاهش یافته است، چگونه می‌توان اسم این پدیده را منفعت گذاشت؟ به عقیده من عده‌یی در داخل و خارج هستند که از تحریم ایران و قطع ارتباط با قدرت‌های جهانی خوشحال می‌شوند چون می‌توانند از ثمرات آن استفاده کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه افرادی که از تحریم‌ها ابراز رضایت می‌کنند بسیار سطحی هستند، گفت: منافع برخی در گرو تحریم‌ها است و آنها را خوشحال خواهد کرد که شامل بعضی کشورهای خارجی هم می‌شود، به عقیده من چین و روسیه از تحریم‌های ایران خوشحال هستند.

عبدالرضا هاشم‌زایی با بیان اینکه FATF قطعا در مجلس رای خواهد آورد، گفت: اگر روزی که مساله این لایحه در مجلس مطرح شد رای به مسکوت ماندن آن داده نمی‌شد این لایحه با رای قاطع نمایندگان تصویب می‌شد. درخصوص مساله برجام هم همین امر صادق است و ما در برجام خواهیم ماند. نمی‌دانم عراقچی با چه استدلالی عنوان کرده است که احتمال دارد از برجام خارج شویم، چراکه در صورت خروج از برجام کشورهای دوست و همسایه ما مثل چین و روسیه هم نمی‌توانند با ایران همکاری داشته باشند، زیرا ایران به تحریم‌های بین‌المللی اضافه می‌شود. نظام بانکی ایران تاکنون بر اساس سیاست‌های کلان، تلاشهای فراوانی را برای رعایت استانداردها و تمامی قوانین و مقررات بین‌المللی به‌ویژه قوانین ضدپولشویی AML و مبارزه با تروریسم CFT در سطح بین‌المللی و به دست آوردن اعتماد و حسن نیت بانک‌های بزرگ اروپایی و نیز پیاده‌سازی سیستم‌های یکپارچه کنترلی انجام داده است. دراین رابطه، ارتباط با بانک‌های جهانی برای ایران یک امر ضروری است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران