شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124036 | |

بانک‌های عامل حدود ۲۰۰هزارمیلیارد تومان از منابع داخلی خود را صرف طرح اشتغال فراگیر خواهند کرد.

بانک‌های عامل حدود ۲۰۰هزارمیلیارد تومان از منابع داخلی خود را صرف طرح اشتغال فراگیر خواهند کرد.

محمدعلی سهمانی، کارشناس بانکی درباره آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به متقاضیان در چارچوب طرح توسعه اشتغال فراگیر و طرح توسعه اشتغال روستایی گفت: بخشی از منابع در نظر گرفته شده برای اجرای طرح اشتغال روستایی از سوی صندوق توسعه ملی و با توجه به مصوبه‌یی که در مجلس تایید شد، تامین می‌شود؛ ۴بانک برای اجرای طرح توسعه اشتغال روستایی و ۹بانک برای اجرای طرح اشتغال فراگیر به عنوان بانک‌های عامل تعیین شده‌اند.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط خاص سال گذشته اجرای این ۲طرح با تاخیر و از اواسط دی و بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، تصریح کرد: با این حال هر چه از نظر زمانی جلوتر می‌رویم، اجرای این طرح‌ها وضعیت بهتری پیدا می‌کند؛ با این حال حجم قراردادهای مصوبی که به مرحله پرداخت رسیده، انتظارات را برآورده نکرده است. با وجود پیگیری‌هایی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفته اما تلاش شده تا اجرای آنها منطقی جلو برود و هیچ فشاری روی بانک‌ها نباشد. سهمانی گفت: تلاش می‌شود تا طرحی اجرا شود که توجیه‌پذیری اقتصادی، مالی و فنی داشته باشد و فکر می‌کنم شاید به همین دلیل آهنگ پیشرفت این طرح‌ها به اندازه‌یی که مورد انتظار بود، پیشرفت نداشته است.

وی خواستار تسهیل ضوابط و مقررات از سوی بانک مرکزی برای اجرای این طرح‌ها شد و افزود: با حمایت بانک‌ها و کمیته‌های استانی شکل گرفته برای اجرای این طرح‌ها همچنین سایر دستگاه‌ها می‌توان انتظار داشت که در نیمه نخست سال جاری شاهد نتایج خوبی درباره آنها باشیم. مهم‌ترین معضلات اقتصادی کشور درحال حاضر بیکاری، فقر و پایین بودن ظرفیت تولید بنگاه‌های تولیدی است، اجرای این طرح‌ها همراستا با توسعه اشتغال شهری و روستایی می‌تواند تحرک خوبی را در بخش تولید، خدمات و سایر بخش‌ها مانند فعالیت‌های دانش‌بنیان به وجود بیاورد.

سهمانی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال حمایت از کالای داخلی گفت: در صورتی که بخواهیم با تحریم‌ها روبه‌رو شویم نباید صرفا به دنبال تسهیل تعاملات بین‌المللی بانک‌ها باشیم یا تحت فشار بخواهیم اقدامی در جهت مدیریت تحریم‌ها کنیم بلکه اعطای تسهیلات اشتغال و رونق تولید نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن تحرک خوب در این بخش‌ها شود تا به سمت اقتصاد درون‌زا برویم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران