شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123712 | |

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که برای مدیریت تسهیلات بانکی باید بانک تخصصی کارآفرینی تاسیس شود و از تجربه کشورها در این زمینه استفاده کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که برای مدیریت تسهیلات بانکی باید بانک تخصصی کارآفرینی تاسیس شود و از تجربه کشورها در این زمینه استفاده کرد.

به گزارش خانه ملت، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی با اشاره به اینکه در تامین مالی مشکلاتی وجود دارد، اظهار داشت: از چند دولت قبل بارها موضوع تامین مالی را مطرح کردیم و راهکارهایی برای رونق بنگاه‌های اقتصادی و توسعه آنها ارائه کردیم؛ اما تاثیری نداشت. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از کشورهای آسیای شرقی در عرضه اشتغال‌زایی و رونق بخشیدن به بنگاه‌های زودبازده عملکرد بسیار خوبی دارد، این بنگاه‌های زودبازده در بازه زمانی بلندمدت تجمیع و به بنگاه مادر تبدیل شد، در بررسی‌ها مشخص شد تاسیس بانک کارآفرین در این زمینه نقش‌آفرینی کرده است. نماینده رشت در مجلس دهم شورای اسلامی در توضیح بانک کارآفرین گفت: بانک کارآفرین بانکی است که تسهیلات در آن متمرکز است. فرض کنید به کشاورز، گردشگر، صادر‌کننده و غیره تسهیلات می‌دهد و هرج و مرج در این زمینه وجود ندارد، چرا که بانک به صورت تخصصی در این زمینه عمل می‌کند در حالی که در ایران به این سبک عمل نمی‌شود. وی عنوان کرد: بانک‌های تخصصی ایران در مقاطعی با دستور دولت‌ها تصمیم گرفتند، تسهیلاتی را ارائه دهند و در مقطعی برای اشتغال‌زایی و رونق بنگاه‌ها اقدام کردند؛ اما از آنجا که مقطعی بود نتیجه نداشت. این نماینده مجلس تاکید کرد: در شرایطی که در این زمینه مطالعه شده و تجربه کشورهای مختلف از تاسیس بانک‌های تخصصی وجود دارد، لازم است به این سمت حرکت کرد تا هم بانک‌ها آسیب نبینند و هم تسهیلات غیرهدفمند توزیع نشود. وی گفت: آنها با توجه به صنایع خانگی و بنگاه‌های زودبازده موفق به رشد صنعت ابریشم در کشورشان شدند و اکنون صنعت نساجی آنها رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران