شماره امروز: ۵۴۷

رییس کل بانک مرکزی خبر داد

| کدخبر: 123215 | |

رییس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به حجم همکاری‌های تجاری ایران و چین، به کارگیری مکانیسم‌های پرداخت با استفاده از ارزهای دو کشور چالش مبادله‌های مالی دو طرف را حل می‌کند.

گروه بانک‌وبیمه  

رییس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به حجم همکاری‌های تجاری ایران و چین، به کارگیری مکانیسم‌های پرداخت با استفاده از ارزهای دو کشور چالش مبادله‌های مالی دو طرف را حل می‌کند.

به گزارش ایرنا، ولی‌الله سیف با توجه به سفر رییس‌جمهوری به پکن و با اشاره به اینکه 25درصد صادرات نفت کشورمان به چین است، گفت: کشور چین به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران در سال‌های اخیر و یکی از خریداران عمده نفت در سیاست راهبردی کشورمان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی افزود: هم‌اکنون شبکه بانکی کشور به دلیل اثرات تحریم‌ها در انجام عملیات بانکی با محدودیت‌هایی مواجه است که امیدواریم در سفر رییس‌جمهوری به چین، توافقات لازم در سطح مقامات ارشد سیاسی 2کشور انجام و راهکار مناسب و مطلوب حاصل شود.

رییس بانک مرکزی با اشاره به مواضع روشن مقام‌های چینی به حفظ برجام افزود: با توجه به حجم همکاری‌های تجاری 2کشور و با به کارگیری مکانیسم‌های پرداخت مناسب مانند استفاده از ارزهای محلی 2 می‌توانند نسبت به انجام مبادلات مالی اقدام کنند و در این خصوص چالش جدی نخواهیم داشت.

وی اظهار امیدواری کرد با تداوم همکاری‌ بانک‌های چینی همچنین حمایت موسسه بیمه صادراتی چین(ساینوشور)، تامین مالی طرح‌های تولیدی و زیر‌بنایی کشور طبق روال قبلی ادامه یابد.

سیف افزود: مقصد بخش عمده‌یی از صادرات محصولات پتروشیمی ایران، کشور چین است که با توجه به سیاست حفظ منافع 2کشور و راهکار‌های عملیاتی موجود و تاکید بر تعاملات مستقیم ایران و چین به ارز یوآن، مشکلی در این حوزه مطرح نخواهد بود.

وی اظهار کرد: با توجه به تحولات سیاسی اخیر و ضرورت حمایت صادر‌کنندگان چینی از سوی مقامات دولتی آن کشور به‌ نظر می‌رسد، فضای مناسب سیاسی برای بحث و مذاکره درباره تعاملات تجاری 2کشور فراهم باشد.

رییس بانک مرکزی بیان کرد: با وجود فشارهای بسیار زیاد و تحریم‌های اعمال شده در دوره پسا‌برجام بانک‌ها و شرکت‌های چینی همکاری بسیار خوبی با همتایان ایرانی خود داشته‌اند و قراردادهای متعددی بین بانک‌ها و موسسات مالی و طرفین تجاری دو کشور منعقد و عملیاتی شده است.

وی یادآور شد: مقامات چینی از جمله سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرده است که کشورش همچنان به همکاری با ایران و پایبندی به برجام ادامه می‌دهد و چین با اتحادیه اروپا همکاری خواهد کرد تا قاطعانه بتوان برجام را حفظ کرد.

سیف تاکید کرد: چین مخالفت خود را در قبال اعمال تحریم‌های یکجانبه اعلام داشته و با این موضع‌گیری کشور‌های چین و ایران مراودات اقتصادی و تجاری عادی خود را حفظ کرده و توسعه خواهند داد و همچنان به همکاری براساس تبعیت از تعهدات بین‌المللی ادامه خواهند داد. رییس بانک مرکزی گفت: ایران و چین در طرح «یک کمربند یک راه» نیز همکاری‌ دارند و این امر بیانگر تحکیم روابط تجاری بلندمدت 2کشور است.

سازمان همکاری شانگهای که ابتدا در سال 2001 با شش عضو شکل گرفت سپس با حضور هند و پاکستان به هشت عضو افزایش یافت یکی از جامع‌ترین سازمان‌های منطقه‌یی دنیاست سازمانی که کارشناسان از آن به عنوان ناتوی شرقی یاد می‌کنند.

هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای روزهای 9و 10ژوئن امسال برابر 19و 20خرداد در شهر ساحلی «چینگ دایو» واقع در استان شاندونگ در شرق چین برگزار می‌شود.

مبارزه با تروریسم، مبارزه با جرایم مواد مخدر و فرامرزی، همکاری برای مقابله با انشعاب طلبی و افراط گرایی از محورهای مهم اجلاس است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران