شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کانون بانک‌های خصوصی با تاکید بر جلوگیری از هجوم تقاضا در بازار ارز از توان نظام بانکی برای ارائه خدمات بین‌المللی پس از خروج امریکا از برجام خبر داد.

گروه بانک و بیمه|

رییس کانون بانک‌های خصوصی با تاکید بر جلوگیری از هجوم تقاضا در بازار ارز از توان نظام بانکی برای ارائه خدمات بین‌المللی پس از خروج امریکا از برجام خبر داد.

کوروش پرویزیان در گفت‌وگو با ایبنا درباره تاثیر خروج امریکا از برجام بر روابط بانکی کشور اظهار داشت: این مساله التهابی در فضای کسب و کار و تجار بازرگانان ایرانی ایجاد می‌کند؛ البته بعد از برجام و از سال ۹۲ تا حدودی التهابات کاهش یافت اما به دلیل شرایط خاصی که وجود داشت، مناسبات بانکی رشد مورد انتظار را پیدا نکرده و بخشی از آن مربوط به استانداردها و ساختار نظام بانکی بود. وی با بیان اینکه بخش عمده و اصلی مشکلات به شرایط امریکایی‌ها در مناسبات برجام برمی‌گشت، تصریح کرد: امریکایی‌ها در شرایط تحریم ریسک همکاری با ایران را در مناسبات بانکی و نقل و انتقالات با طرف‌های خارجی افزایش داده‌اند لذا وقتی مبادله‌یی بخواهد، صورت بگیرد باید به این ریسک‌ها توجه و شرایطی فراهم شود که فضای کسب و کار درگیر چنین ریسک‌هایی نشود. وی ادامه داد: شبکه بانکی ایران ظرفیت و پتانسیل اداره امور مربوط به تجارت خارجی ایران را دارد و در شرایط سخت‌تر نیز می‌تواند این کار را انجام دهد ضمن اینکه در سال‌های گذشته تجارب و اندوخته در این زمینه داریم و تنها باید به شرایط بین‌المللی و کسب و کار بانکی و استاندارد‌ها توجه شود. پرویزیان خاطرنشان کرد: نظام بانکی ایران شبکه‌یی شفاف در زمینه رعایت حقوق مشتریان و ایفای تعهدات حتی در شرایط تحریم است و پیش‌زمینه نامناسبی را در بانک‌های ایرانی نداریم. بانک‌ها در سال‌های گذشته تعهدات مشتریان را با وجودی که گرفتار گرداب تحریم‌های ظالمانه بودند نیز ایفا کرده‌‌اند. رییس کانون بانک‌های خصوصی با بیان اینکه تحریم‌ها باعث می‌شود تا زمینه انجام مبادلات افزایش یابد، اظهار داشت: البته این امر نقض آشکار حقوق مردم است و تحریم‌ها بیش از آنکه ساختارهای دولتی را تحت تاثیر قرار دهد، حقوق مردم را نشانه رفته و مسائل مربوط و زندگی مردم را تحت فشار قرار می‌دهد. وی ادامه داد: ما تعداد زیادی دانشجو، مسافر، بیمار و... داریم ضمن اینکه افراد زیادی رفت و آمدهای تجاری دارند و این تحریم‌ها و قواعد ظالمانه و نقض آشکار حقوق بین‌الملل افراد است، اما سیستم بانکی کشور در محدوده نظارت بانک مرکزی توان انجام امور مربوط به کسب و کار را دارد. وی گفت: زمانی که التهاب ایجاد می‌شود تاثیر خود را در بخش‌ها و بازار‌های مختلف می‌گذارد و مردم و رسانه‌ها و افرادی که درگیر کسب و کار هستند باید مقتضیات زمان را در نظر داشته باشند و به مشکلات دامن نزنند به نحوی که تقاضاها را باید در زمان خود اعلام کرده و هجوم اضافه‌یی به بازار ایجاد نکنند تا شرایط کسب و کار و تجار به صورت طبیعی ادامه یابد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران