شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121463 | |

بازار سکه و طلای ایران در ماه‌ها، هفته‌ها و روزهای گذشته از رخدادها و عوامل متعددی تاثیر پذیرفته که این عوامل به دو دسته درونی و بیرونی قابل تقسیم است. در بخش خارجی و بیرونی می‌توان به افزایش بهای جهانی اونس طلا اشاره کرد.

عبادالله محمد ولی

 عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر

بازار سکه و طلای ایران در ماه‌ها، هفته‌ها و روزهای گذشته از رخدادها و عوامل متعددی تاثیر پذیرفته که این عوامل به دو دسته درونی و بیرونی قابل تقسیم است. در بخش خارجی و بیرونی می‌توان به افزایش بهای جهانی اونس طلا اشاره کرد.

تنها در یک هفته اخیر فلز زرد با رشد حدود 7دلاری مواجه شده و خود را به بالای 1317دلار رسانده است. علاوه بر این برخلاف یک دهه گذشته با اتمام طلای موجود در لایه‌های سطحی معادن، استخراج‌کنندگان برای دستیابی به ذخایر طلایی که در عمق چند کیلومتری معادن قرار دارد باید هزینه بیشتری کنند که همین عامل به رشد تدریجی قیمت اونس کمک کرده است. تنش‌های سیاسی و اقتصادی که در عرصه بین‌الملل ایجاد شده نیز یکی از عواملی است که از خارج از مرزها بر بازار داخلی طلا تاثیر گذاشته است. در این زمینه مناقشات اقتصادی و تجاری امریکا با چین و اروپا همچنین کره‌شمالی مواردی است که تحلیلگران بازار طلا را به این باور رسانده که بهای اونس طلا روند صعودی را طی خواهد کرد. شاید مهم‌ترین عامل بیرونی که این روزها بر بازار طلای ایران اثر گذاشته است، موضوع برجام و خروج امریکا باشد که با تحریم‌های 90تا 180روزه آینده اثرات مختلفی بر بازار طلا و ارز و سایر بازارها خواهد داشت.  از ماه‌ها پیش رییس‌جمهوری امریکا تهدیدات خود را درخصوص خروج از برجام رسانه‌یی کرده و در ماه‌های اخیر هیجان بازار افزایش یافته است. نکته‌یی که در این خصوص باید به آن اشاره کرد این است که با تقویت زیرساخت‌های صنعتی و تولیدی کشور، میزان اثرپذیری اقتصاد ایران از این عوامل بیرونی که تحت کنترل نیستند نیز کاهش خواهد یافت. اما درخصوص عواملی که از داخل کشور به رشد قیمت‌ها در بازار طلا منجر شده است، تحلیل اقتصادی و منطقی نمی‌توان ارائه داد. در بازاری که در مدت کوتاهی نرخ سکه از محدوده 1.7میلیون تومان به 2.1میلیون تومان افزایش یافته است، تحلیل اقتصادی جایگاه چندانی ندارد و بیشتر این هیجانات است که بازار را به پیش می‌برد لذا همانطور که نرخ‌ها بالا می‌رود، می‌تواند باعث کاهش نرخ‌ها شود.

این درحالی است که دولت از 21فروردین ماه امسال با اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ دلار، طرح‌های مختلفی برای ساماندهی بازار ارز و بازار موازی آن یعنی سکه در دست اجرا دارد که باید منتظر به ثمر رسیدن آنها بود. بنابراین در شرایط فعلی که هنوز این سیاست‌ها به نتیجه نرسیده است هر گونه تحلیلی پشتوانه کافی ندارد و به همین دلیل باید به دولت فرصت داد تا با پیش بردن سیاست‌های خود در آینده‌یی نزدیک آن را به نتیجه برساند. در شرایطی که بازار سکه و طلا با نوسانات شدید قیمتی مواجه می‌شود به طور معمول برخی از مردم برای کسب سود یا حفظ ارزش دارایی‌های خود برای خرید سکه و طلا اقدام می‌کنند. این درحالی است که هیچ ضمانتی برای اینکه خریداران طلا و سکه در آینده به سود برسند، وجود ندارد و در صورتی که وضعیت تغییر کند به طور قطع آنها متضرر خواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران