شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی تاکید کرد

| کدخبر: 121227 | |

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید مجدد بر اینکه دولت در اجرای سیاست‌های جدید ارزی مصمم است و کمترین تردیدی درخصوص موفقیت این سیاست‌ها ندارد، گفت: مردم مطمئن باشند که با وجود فضاسازی‌های منفی علیه کشور، سیاست‌های جدید ارزی با موفقیت اجرا خواهد شد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید مجدد بر اینکه دولت در اجرای سیاست‌های جدید ارزی مصمم است و کمترین تردیدی درخصوص موفقیت این سیاست‌ها ندارد، گفت: مردم مطمئن باشند که با وجود فضاسازی‌های منفی علیه کشور، سیاست‌های جدید ارزی با موفقیت اجرا خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری روز یک‌شنبه در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی کشور با اشاره به حمایت همه دستگاه‌ها و ارکان نظام از اجرای سیاست‌های جدید ارزی گفت: این سیاست‌ها موجب جلوگیری از خروج سرمایه‌های ملی، مقابله با قاچاق، حمایت از تولید داخلی و نیز ایجاد اطمینان در مردم و فعالان اقتصادی برای ثبات و پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد کشور می‌شود و دولت کمترین تردیدی درخصوص موفقیت این سیاست‌ها ندارد و با قدرت این سیاست‌ها را اجرایی خواهد کرد.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به انتشار اخبار بدون مبنا و بی‌اساس درخصوص خرید و فروش ارز در بازار غیررسمی، گفت: باتوجه به اینکه دولت نیازهای واقعی ارزی را تامین می‌کند و اگر کسی برای واردات کالا نیاز به ارز داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) ارز به قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان دریافت کند، منطقی نیست که کسی برای واردات کالا از بازار سیاه ارز تهیه کند.

وی افزود: متاسفانه این اخبار نادرست که منبع آن مبهم و نامشخص است توسط برخی رسانه‌ها تیتر می‌شود اما وقتی پرسیده می‌شود این میزان ارز کجا و با چه منظوری خرید و فروش شده است؟ پاسخ می‌دهند؛ کسانی به آنها این‌طور گفته‌اند که البته نباید به این اطلاعات غیرصحیح اتکا کرد. جهانگیری با تاکید بر اینکه دستور کار اصلی کلیه دستگاه‌های کشور کمک به اجرای درست سیاست‌های جدید ارزی کشور است، از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی خواست به‌صورت روزانه مردم را در جریان آخرین تحولات ارزی و میزان واردات کالاهای اساسی به کشور قرار دهند تا از ایجاد شرایط برای فضاسازی و افزایش اخبار نادرست که موجب تشویش و نگرانی در جامعه می‌شود جلوگیری شود.

معاون اول رییس‌جمهور در این جلسه که با هدف بررسی موانع پیش روی انتقال ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور و چگونگی ثبت سفارش برای واردات برگزار شد، گفت: تغییر ساز و کار‌ها همواره به لحاظ روانی، اطلاعاتی و اجرایی با مقاومت و مشکلاتی روبه‌رو بوده است اما با همت و تلاش همه دستگاه‌ها و مردم از این مرحله به نفع اقتصاد و منافع ملی کشور با موفقیت عبور خواهیم کرد. وی با تاکید بر اینکه موضوع مدیریت بازار ارز کشور و تامین نیازهای واقعی مردم به ارز موضوع اصلی دولت است، اظهار داشت: نیازهای جاری کشور به ارز با بازگشت ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد مرتفع خواهد شد و در این زمینه برنامه‌ریزی شده تا همانند سال گذشته حداقل ماهانه ۳ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: دولت به اندازه کافی ابزار لازم برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور را دارد و با هماهنگی همه صادر‌کنندگان درصدد است علاوه بر شفاف‌سازی مبادلات ارزی و پولی، اقتصاد کشور را در برابر تکانه‌های خارجی مقاوم‌سازی کند.

وی افزود: با اختصاص منابع اعتباری و ریالی لازم برای خرید ارز به قیمت رسمی از صادر‌کنندگان کالا توسط بانک مرکزی، روند واریز ارز ناشی از صادرات غیرنفتی به اقتصاد کشور تسریع خواهد شد.

 جهانگیری همچنین شناسایی نیازهای واقعی مردم به ارز توسط بانک مرکزی را ضروری خواند و با اشاره به مسائل عنوان شده درباره نیاز ارزی و ریالی مردم و غرفه‌داران داخلی و خارجی در ایام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: دولت در این زمینه پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده و با توجه به جایگاه و اهمیت اصحاب فرهنگ و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تدابیر لازم را اندیشیده است و ارز موردنیاز این بخش با تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قیمت مصوب اختصاص می‌یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران