شماره امروز: ۵۴۷

ارز مسافرتی 500 تا 1000 یورو تامین می‌شود

| کدخبر: 121066 | |

بانک‌های تجارت و پارسیان در تامین ارز مسافرتی و زیارتی و بانک ملت در تامین ارز مسافرتی به بانک‌های دیگر اضافه شدند.

گروه بانک و بیمه

بانک‌های تجارت و پارسیان در تامین ارز مسافرتی و زیارتی و بانک ملت در تامین ارز مسافرتی به بانک‌های دیگر اضافه شدند.   به گزارش «تعادل» بانک‌های تجارت، پارسیان و ملت همراستا با سیاست جدید ارزی به فهرست بانک‌های ارائه‌ دهنده خدمات ارز مسافرتی به مسافران خارج کشور افزوده شدند.

همچنین در تصمیمی دیگر بانک‌های تجارت و پارسیان با هماهنگی سازمان حج و زیارت نسبت به تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات اقدام خواهند کرد.

به گزارش بانک مرکزی، در حال حاضر تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) از طریق 5 بانک ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان امکان‌پذیر است و در این بین تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات صرفا از طریق دو بانک تجارت و پارسیان انجام می‌شود.

از این رو و در راستای اجرای تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد اقتصادی دولت مبنی بر تبیین سیاست‌های جدید ارزی، ترتیبات تامین و پرداخت ارز مسافرتی به شرح زیر است:

تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک‌بار در سال امکان‌پذیر خواهد بود.   تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزها و برای سایر کشورها (جز کشور عراق) به مبلغ 1.000یورو یا معادل آنها به سایر ارزها به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز مورد اشاره امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین تامین و پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از 12سال امکان‌پذیر نیست. مدارک‌ مورد نیاز هنگام ارائه درخواست خرید ارز به بانک: گذرنامه‌ معتبر جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، بلیت‌ مسافرت هوایی اعم از یک‌سره‌ یا دوسره‌ (کاغذی یا الکترونیکی‌)، ویزای کشور مقصد در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند.

بانک‌های عامل باید پس از دریافت معادل ریالی مربوطه به جای پرداخت ارز به متقاضی نسبت به صدور سند‌ حسابداری‌‌‌‌‌‌ یا رسید اقدام کنند. همچنین شعبه ‌‌‌‌‌‌یا باجه‌ بانک عامل مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) در مقابل دریافت سند حسابداری ‌‌‌‌‌‌یا رسید مزبور نسبت به پرداخت ارز مسافرتی مربوطه اقدام کنند.

تامین و پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نیست. در رابطه با مصادیق ایرانیان مقیم خارج از کشور بانک‌ها می‌توانند مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند. در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت (کارت، حواله و...) انجام این امر مجاز و مورد تاکید این بانک است.  حسب هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان حج و زیارت و برای تسهیل شرایط مسافرت هموطنان ایرانی به عتبات عالیات، تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت (به‌طور کلی اعم از زمینی یا هوایی) به میزان 250هزار دینار عراق صرفا از طریق تمام شعب ارزی منتخب بانک‌های تجارت و پارسیان در سطح شهر و با ارائه فهرست مشخصات زائران که توسط دفاتر سازمان مورد اشاره تایید شده باشد، بدون ارائه بلیت و گذرنامه با رعایت بندهای (1)، (3)، (6) و (7) فوق (حسب مورد) بلامانع است. مقتضی است، بانک‌های مورد اشاره هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران