شماره امروز: ۵۴۷

ارز دانشجویی طبق ضوابط پرداخت می‌شود

| کدخبر: 120902 | |

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: دولت ایران متعهد است معادل ریالی پرداخت شده توسط مردم به سفارتخانه‌ها برای دریافت روادید، ارز به قیمت مصوب در اختیار آنها قرار دهد.

گروه بانک و بیمه   

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: دولت ایران متعهد است معادل ریالی پرداخت شده توسط مردم به سفارتخانه‌ها برای دریافت روادید، ارز به قیمت مصوب در اختیار آنها قرار دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح یک‌شنبه در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی تاکید کرد: نباید هیچ یک از مراجعان به سفارتخانه‌های خارجی در کشور برای دریافت ویزا با مشکل تامین ارز مواجه باشند.  وی افزود: وزارت امور خارجه موظف شده با همکاری بانک مرکزی و سفارتخانه‌های خارجی موانع موجود در این زمینه را به سرعت برطرف کند.  معاون اول رییس‌جمهوری گفت: سیاست‌های جدید ارزی در مقطع کنونی، با هدف تخصیص منابع ارزی به نیاز‌های اصلی کشور تنظیم شده است و این به معنای فراموش شدن انتظارات و نیاز‌های واقعی و ضروری ارزی جامعه نیست.

 ارز دانشجویی طبق ضوابط پرداخت می‌شود

جهانگیری بر ضرورت تامین نیاز ارزی دانشجویان خارج از کشور تاکید کرد و یادآور شد: بانک مرکزی با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همه دانشجویانی که برای تحصیلات تکمیلی با هزینه شخصی به کشورهای دیگر رفته‌اند، طبق ضوابط تدوین شده ارز پرداخت خواهد کرد تا زندگی این دسته از شهروندان ایرانی مختل نشود.

معاون اول رییس‌جمهوری اضافه کرد: البته دانشگاه محل تحصیل این دسته از دانشجویان باید ظرف مدت حداکثر 6 ماه از نظر اعتبار علمی به تایید وزارت علوم برسد. وی سوداگری و خرید و فروش ارز با هدف کسب سود را قابل‌قبول ندانست و گفت: با راه‌اندازی سامانه «نیما» گام مهمی در تامین ارز مورد نیاز واردات و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور برداشته شده است و برخی مشکلات موجود نیز به مرور زمان و با اجرایی شدن دقیق سیاست‌های جدید ارزی حل خواهد شد.

معاون اول رییس‌جمهوری از بانک مرکزی خواست تا ضمن بررسی روزانه آخرین اقدامات انجام شده در زمینه تامین نیازهای ارزی کشور، خرید ارز حاصل از صادرات و تامین ارز مورد نیاز واردات کالای اساسی، گزارشی از نحوه اجرای سیاست‌های جدید ارزی با هدف آگاهی مستمر و لحظه‌یی از وضعیت روند اجرای این سیاست‌ها و رفع نگرانی‌های مردم به‌ویژه افرادی که نیازهای ضروری و واقعی به ارز دارند، به ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی ارائه کند.

ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی نیز در گزارشی از میزان و تعداد گشایش اعتبار در سامانه «نیما»، روند پیشرفت امور را مثبت توصیف کرد و با تشریح برخی موانع اطمینان داد، روند واردات کالاهای اساسی به کشور در چند روز آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت.

در این جلسه که وزیران امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و روسای کل بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و معاون اقتصادی رییس‌جمهوری حضور داشتند، پیرامون نحوه تامین ارز دانشجویی، کارآمدی سامانه «نیما» و آخرین وضعیت نحوه تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی کشور بحث و تبادل‌نظر شد.

 افزایش قیمت سکه در بازار

 نرخ‌های طلا و ارز در بازار تهران نشان می‌دهد، درحالی که نرخ اونس جهانی عصر شنبه به 1323دلار رسیده و بازار جهانی در روز یک‌شنبه در تعطیلی به‌سر برده است، اما قیمت انواع سکه در بازار ایران روز یک‌شنبه 9 اردیبهشت 97 با افزایش مواجه شد و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۵ هزار تومان افزایش نسبت به روز شنبه یک میلیون و ۷۹۵ هزار تومان تعیین شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۱۰هزار تومان رشد قیمت نسبت به مدت مشابه، یک‌میلیون و ۷۵۰ هزار تومان داد و ستد شد.

به گزارش «تعادل»، هر قطعه نیم سکه بهار آزادی نیز بدون تغییر قیمت با قیمت ۸۷۵ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۲ هزار و ۵۰۰ تومان رشد در مدت مشابه ۵۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. همچنین هر قطعه سکه گرمی با افزایش دو هزار و پانصد تومانی نسبت به روز گذشته به قیمت ۳۵۲هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با رشد هزار و 415 تومانی به قیمت ۱۷۴هزار و ۴۱۹ تومان ارزش‌گذاری شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران