شماره امروز: ۵۴۷

سیف با اشاره به برنامه شبکه بانکی در حمایت از کالای ایرانی تاکید کرد

| کدخبر: 119524 | |

رییس کل بانک مرکزی طرح اصلاح نظام بانکی، ساماندهی بازار ارز، برنامه‌ریزی برای حمایت از کالای ایرانی و تقویت و پیاده‌سازی نظام نوین نظارت را اصلی‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی در سال ۱۳۹۷ معرفی کرد.

گروه بانک و بیمه  

 رییس کل بانک مرکزی طرح اصلاح نظام بانکی، ساماندهی بازار ارز، برنامه‌ریزی برای حمایت از کالای ایرانی و تقویت و پیاده‌سازی نظام نوین نظارت را اصلی‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی در سال ۱۳۹۷ معرفی کرد.

به گزارش بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در دیدار نوروزی مدیران بانک مرکزی و مدیران عامل شبکه بانکی، ساماندهی موسسات غیرمجاز را از بزرگ‌ترین اقدامات بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ خواند و گفت: موسسات غیرمجاز که در سال‌های اخیر با ایجاد اختلال در بازار پول کشور، انتظام بخشی به بازار پول را با موانع و معضلاتی روبه‌رو کرده بود، در سال ۱۳۹۶ با همکاری ارکان حاکمیتی و همت همکاران بانک مرکزی ساماندهی شدند.

فعالیت این موسسات که با جذب سپرده و سرمایه‌گذاری آن در بازارهای پرریسک، سرمایه‌های مردم را در معرض نابودی قرار داده بودند، هم‌اکنون ساماندهی شده است و امروز هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در سطح کشور وجود ندارد.

سیف با اشاره به آثار مخربی که ادامه‌دار شدن فعالیت‌های موسسات غیرمجاز برای اقتصاد کشور به همراه داشت، افزود: بخش نظارت بانک مرکزی با وجود تمام فشارهای موجود گام مهمی در انتظام بخشی به شبکه بانکی برداشت و امروز دیگر بانک‌ها در وادی رقابت مخربی که برای تجهیز گران‌قیمت منابع به واسطه حضور غیرمجاز‌ها شکل گرفته بود، قرار نمی‌گیرند. همچنین بانک مرکزی، دستگاه‌های حاکمیتی و شبکه بانکی همواره باید آمادگی مقابله با بروز و ظهور چنین خطراتی را داشته باشند و اجازه شکل‌گیری مجدد چنین پدیده‌های مخربی را ندهند. رییس شورای پول و اعتبار افزود: در سال جاری تلاش می‌کنیم، فرآیند بازپرداخت باقیمانده سپرده‌های سپرده‌گذاران در موسسات غیرمجاز از طریق شناسایی دارایی‌های غیرمجازها انجام شود.

 حمایت از کالای ایرانی

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام « حمایت از کالای ایرانی» توسط مقام معظم رهبری عنوان کرد: شبکه بانکی برای تحقق این هدف باید برنامه‌ریزی و خط‌مشی خود را تعیین کند و با وجود عدم تعادل‌هایی که در نظام بانکی وجود دارد، تمام توان خود را برای استفاده بهینه از منابع موجود در راستای اشتغال‌زایی و حمایت از کالای ایرانی به کار گیرد.

سیف هدفمند کردن اعطای تسهیلات را اولویت شبکه بانکی خواند و تاکید کرد: همه همکاران نظام بانکی باید به گونه‌یی هدف‌گذاری و عمل کنند که هیچ منبعی از نظام بانکی به هدر نرود و بیش از هر زمانی شاهد تخصیص منابع در راستای تولید و اشتغال باشیم. در این راستا بانک مرکزی با بانک‌های دولتی و خصوصی نشست‌هایی را برای ترسیم برنامه‌ها و نحوه عملیاتی کردن آنها از هفته آتی برگزار خواهد کرد.

 تخصیص ۴۸میلیارد دلار ارز برای واردات

رییس کل بانک مرکزی در خصوص بهبود مراودات بانکی کشور با بانک‌های دنیا تصریح کرد: در سال گذشته ۴۸میلیارد دلار ارز مبادله‌ای برای واردات کالاها و خدمات از سوی بانک مرکزی اختصاص داده شده که در مقایسه با سال پیش از آن که ۳۹میلیارد دلار بود، افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد. سیف همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه نیما (نظام یکپارچه مبادلات ارزی) افزود: با راه‌اندازی این سامانه تمام مبادلات ارزی کشور در بستری امن، انجام و تامین و تخصیص ارز به صورت برخط برای تمام صادرکنندگان و واردکنندگان فراهم می‌شود. این سامانه امکان مدیریت بهینه بازار ارز برای سیاست‌گذار را نیز فراهم می‌کند.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به رشد ۲۴ درصدی اعطای تسهیلات در 11ماهه سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ تصریح کرد: از ۵۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده توسط شبکه بانکی در سال ۱۳۹۶ معادل ۶۲درصد سرمایه در گردش برای استفاده از ظرفیت‌های تولید و ۲۸درصد نیز به صورت سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های جدید به بخش‌های مختلف اقتصاد کشور اختصاص یافته است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۶ همچنین ۱۴۴۵فقره تسهیلات معادل ۳هزار و ۲۰۰میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا شده است. همچنین ۲ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان تسهیلات نیز در اختیار بخش خودرو‌سازی قرار گرفته است، چرا که این دو حوزه نقش مهم و موثری در ایجاد اشتغال کشور ایفا می‌کنند.

سیف با اشاره به پرداخت یک‌میلیون و ۱۷۵هزار فقره وام ازدواج در سال ۱۳۹۶ نیز گفت: پرداخت این تعداد تسهیلات با وجود افزایش رقم آن به ۱۰ میلیون تومان با همت مضاعف شبکه بانکی عملیاتی شد و امیدواریم در سال جدید نیز با همت همکاران، گامی بزرگ در راستای این امر حسنه‌ برداریم.

رییس کل بانک مرکزی بهبود وضعیت ارائه خدمات بانکداری الکترونیک را نشانگر اهمیت آن در بانکداری خواند و گفت: در حالی که ۱۰سال پیش نسبت اسکناس به نقدینگی ۱۵درصد بود، امروز این نسبت به 2.5درصد کاهش پیدا کرده که نشانگر عملکرد خوب بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی و بانک‌هاست که حجم عظیمی از مبادلات و تراکنش‌ها را بدون کوچک‌ترین مشکلی انجام می‌دهند. سیف ضمن تاکید بر اهمیت طرح اصلاح نظام بانکی گفت: طرح اصلاح نظام بانکی برای از بین بردن عدم تعادل‌هایی که در شبکه بانکی وجود دارد از امسال آغاز می‌شود و امیدواریم با انسجامی که در حاکمیت برای این موضوع به وجود آمده است، گام‌های موثری را در این زمینه ‌برداریم.

رییس کل بانک مرکزی، ساماندهی بازار ارز از طریق سامانه نیما و همچنین تقویت و پیاده‌سازی نظام نوین نظارتی را از دیگر برنامه‌های بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ برشمرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران