شماره امروز: ۵۴۷

صرافی‌ها دلار ندارند؛ دلالان دلار را 5105 تومان می‌فروشند

| کدخبر: 119184 | |

خرید و فروش سکه و ارز پس از چند روز تعطیلی در بازار تهران ازسر گرفته شد.

گروه بانک و بیمه| احسان شمشیری|

خرید و فروش سکه و ارز پس از چند روز تعطیلی در بازار تهران ازسر گرفته شد.

به گزارش «تعادل»، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) روز سه‌شنبه در بازار آزاد یک‌میلیون و ۷۲۰هزار تومان فروخته شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک‌میلیون و ۶۶۳هزار تومان

داد و ستد شد و نیم سکه بهار آزادی نیز ۸۴۱هزار تومان به فروش رفت.

دیروز همچنین در بازار آزاد هر قطعه ربع بهار آزادی ۵۳۴هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی نیز ۳۴۲هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز ۱۶۲هزار تومان ارزش‌گذاری شد. هر دلار امریکا نیز ۵هزار و ۱۰۵تومان به فروش می‌رفت و هر یورو نیز ۶هزار و ۱۹۵تومان و هر پوند نیز ۷هزار و ۷۰تومان معامله شد.

در شرایطی که بازار ارز در وضعیت نیمه‌تعطیل قرار دارد، بار دیگر دلار و یورو با دو نرخ بانکی و آزاد مشاهده می‌شود که متقاضیان عمدتا برای تهیه این دو ارز به دستفروشان مراجعه می‌کنند.

براساس گزارش‌های میدانی از بازار ارز، در نخستین روز پس از تعطیلات نوروز، بازار ارز در شرایط ساکن و آرامی قرار داشته و بازار در وضعیت نیمه‌تعطیل قرار دارد.

بخشی از صرافی‌ها باز هستند و بخشی دیگر تعطیل. بعضی صرافی‌ها به‌دلیل آنچه تسویه‌حساب مالی پایان سال عنوان کرده‌اند، کرکره‌های‌شان را پایین کشیده‌اند.

 براساس مشاهدات از قیمت‌ها، بار دیگر دلار و یورو با دو نرخ در بازار عرضه می‌شود. دلار و یورو بانکی و دلار و یورو آزاد یا غیررسمی که بین این دو نرخ حدود ۲۰۰ تومان تفاوت قیمت وجود دارد. این دو نرخی شدن ارز در بازار آزاد از پیش از عید و در اسفند ماه شروع شده بود که دلال‌بازی و سودجویی در بازار دامن زد که در روزهای پایانی سال این روند متوقف شد اما در حال حاضر بار دیگر این اتفاق افتاده است و بررسی‌ها از بازار ارز پایتخت و میدان فردوسی و چهارراه استانبول به‌عنوان یکی از مراکز اصلی خرید و فروش ارز، نشان می‌دهد که بیشتر صرافی‌ها دلار و یورو نمی‌فروشند و اظهار می‌کنند که این دو ارز را ندارند.

از سوی دیگر خبری هم از صف‌های طولانی و جمعیت‌های انبوه مقابل صرافی‌ها نیست و بازار خلوت است.

نکته بارز دیگر حضور نسبتا گسترده دستفروشان و دلالان است که دلار و یورو را با قیمت غیررسمی عرضه می‌کنند. هر دلار حدود ۵۱۰۰ تومان و هر یورو حدود ۶۲۰۰ تومان بین دستفروشان و دلالان به فروش می‌رسد و متقاضیان این ارزها مجبور هستند که ارز موردنیازشان را از دستفروشان تهیه کنند.

حضور دستفروشان در چند هفته پایان سال گذشته کمرنگ شده بود اما بار دیگر تعدادشان زیاد شده که به نظر می‌رسد دلیل عمده آن نفروختن دلار و یورو توسط صرافی‌هاست که دلیل آن چندان روشن نیست.

تا حدود ساعت ۱۳ براساس آنچه روی تابلوی اعلان قیمت صرافی‌ها مشاهده شد، دلار ۴۸۷۹تومان خریده و ۴۸۸۹تومان فروخته شد. همچنین یورو ۶۰۷۶تومان خریداری و ۶۰۹۱تومان به فروش می‌رسد که همان‌طوری که اشاره شد با قیمتی که دستفروشان عرضه می‌کنند حدود ۲۰۰تومان تفاوت قیمت وجود دارد و قیمت‌ها عمدتا فقط روی تابلوی اعلان صرافی‌هاست و خرید و فروش چندانی از سوی آنها صورت نمی‌گیرد.

 

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران