شماره امروز: ۵۴۷

بررسی مشکلات شبکه بانکی در جلسه مدیران عامل بانک‌ها و صندوق توسعه ملی

| کدخبر: 118462 | |

مدیران شبکه بانکی در جلسه‌یی مشترک با مدیران صندوق توسعه ملی مسائل و مشکلات فیمابین خود را مورد بررسی قرار دادند.

گروه بانک و بیمه   

 مدیران شبکه بانکی در جلسه‌یی مشترک با مدیران صندوق توسعه ملی مسائل و مشکلات فیمابین خود را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش «تعادل» روز شنبه جلسه‌یی بین مدیران بانک‌های دولتی و خصوصی و شهیدزاده رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی به میزبانی بانک ملی که مدیرعامل آن را حسین‌زاده ریاست شورای هماهنگی بانک‌های دولتی برعهده دارد، برگزار شد. در این جلسه دو محور اصلی مورد بررسی قرار گرفت؛ اول مسائل و مشکلاتی که بین بانک‌ها و صندوق توسعه ملی وجود دارد و دیگری مسائل خاص خود بانک‌هاست. بنا بر توضیحاتی که جمشیدی دبیر کانون بانک‌های خصوصی در رابطه با این جلسه مشترک توضیح داده است با توجه به حضور رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی مسائل و مشکلات فیمابین بانک‌ها و صندوق مورد بررسی قرار گرفته و توافق‌های مناسبی در این زمینه هم انجام شده است.

 توافق صندوق و بانک‌ها

قرار بر این شده تا تعامل بیشتری برای استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال با بانک‌ها ایجاد شود. موضوع دیگر به نرخ سود سپرده‌گذاری که صندوق در بانک‌ها انجام می‌دهد، مربوط می‌شود به‌طوری که در حال حاضر با توجه به نرخ سود ۱۸درصدی که بانک‌ها برای تسهیلات پرداخت می‌کنند تا حدی با نرخ سپرده‌گذاری که صندوق در بانک‌ها دارد متفاوت است، از این‌رو قرار شده با همراهی صندوق توسعه ملی این مساله مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح شود.

 جریان فروش اوراق گواهی سپرده ریالی

جریان فروش اوراق گواهی سپرده‌ ریالی با سود ۲۰ درصد که از ۲۸ بهمن‌ماه در بانک‌ها شروع و تا دو هفته ادامه داشت، موضوع دیگری است که مورد بحث قرار گرفته است. به هرحال بانک‌ها در این میان با توجه به افزایش 5درصدی سود در مقایسه با نرخ سود ۱۵درصد دچار ضررهایی شدند که این موضوع را با اعلام به بانک مرکزی درخواست کمک‌هایی برای جبران ضرر شدند. برخی بانک‌ها اعلام کردند تا

۷۰ درصد و بیشتر از سپرده‌های ۱۵درصد آنها به

۲۰ درصد تبدیل شده است.

 درخواست دریافت هزینه‌ها

همچنین موضوع تراکنش‌های بانکی و هزینه‌ بانک‌ها از خدمات الکترونیک نیز مورد بررسی قرار گرفته است. بانک‌ها خواستار شدند تا هزینه‌های ناشی از تراکنش‌های زیر ۵۰۰۰تومان برطرف شود. به هرحال طی سال‌های اخیر با وجود خدمات بانکی جریان کارمزدها تغییری نکرده و نه تنها مبلغ آن اضافه نشده بلکه به خدمات جدید کارمزد تعلق نگرفته که این موضوع موجب افزایش هزینه بانک‌ها شده است. از این‌رو خواستار آن هستند تا بانک مرکزی در مورد کارمزد بانک‌ها بازنگری کند. جریان دریافت هزینه استعلام از ثبت‌احوال نیز مورد تاکید است.

 توضیح به روحانی درباره شعب بانک‌ها

مساله دیگر به اظهارات اخیر رییس‌جمهور در رابطه با شعب بانک‌ها برمی‌گردد که وی گله‌مندانه خواستار کاهش شعب آنها شده است. رییس‌جمهور معتقد است در خارج از کشور تا این حد شعبه بانکی وجود ندارد. در نشست مشترک دیروز بانک‌ها قرار بر آن شده تا توضیحی در این رابطه ارائه شود به‌طوری که معتقدند تعداد شعب در ایران در مقایسه با کشورها نه تنها زیاد نیست بلکه کم است در عین حال که بانک‌ها برای کاهش شعب خود با مشکلاتی مواجهند و با توجه به واکنش‌هایی که از سوی برخی مقامات مسوول وجود دارد نسبت به این موضوع اقدام کنند. در عین حال که تاسیس شعب بانک‌ها زیرنظر بانک مرکزی انجام شده و مجوزهای جدیدی برای ایجاد شعب صادر نشده است.

 پیگیری مالیاتی

جریان اخیر دریافت مالیات از اموال مازاد بانک‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است به هرحال بانک‌ها با توجه به اینکه موظف بودند طی سه سال اموال مازاد را واگذار کنند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد باید در پایان سال سوم پرداخت مالیات از ۲۸درصد را به این اموال شروع می‌کردند، اکنون سازمان امور مالیاتی به آن ورود کرده است. اما موضوع اینجاست که بانک‌ها تاکید دارند باید این پرداخت مالیات براساس روال تعیین شده یعنی با تایید اموال مازاد از سوی شورای پول و اعتبار باشد، ولی اکنون در زمانی که هنوز تاییدیه‌یی از این شورا صادر نشده سازمان امور مالیاتی در این مورد اقدام کرده و بانک‌ها به دنبال رایزنی درباره این جریان هستند.

 زلزله کرمانشاه

زلزله نواحی غربی هم در جلسه مشترک بانک‌ها مطرح شده و تاکید بر این بوده بانک‌هایی که تعهداتی در این موضوع داشتند آن را در حساب متمرکزی که به بانک ملی قرار دارد، متمرکز کرده و در نهایت بتوانند تعهدات خود را به موقع انجام دهند.

 نوروز

مورد دیگری که در این نشست مطرح شده، به مواردی که بانک‌ها در ایام پایانی سال با آن مواجهند، برمی‌گردد. مسائلی همچون اقدامات برای رفاه حال شهروندان و مشتریان بانک‌ها و آنچه لازم است در ایام پایانی سال و نوروز از سوی شبکه بانکی تسهیل شود، مورد هماهنگی قرار گرفته است. همچنین موضوع تغییرات ساعت کاری بانک‌ها نیز مطرح و قرار شده جزئیات آن رسما اعلام شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران