شماره امروز: ۵۴۷

کاهش نرخ ارز و افزایش قیمت سکه

| کدخبر: 117520 | |

قیمت انواع سکه روز شنبه 5 اسفند 96 در بازار تهران در حالی افزایش یافت که نرخ دلار، یورو و پوند با کاهش همراه شده است.

 گروه بانک و بیمه  محسن شمشیری

 قیمت انواع سکه روز شنبه 5 اسفند 96 در بازار تهران در حالی افزایش یافت که نرخ دلار، یورو و پوند با کاهش همراه شده است. صرافی‌های پایتخت هر دلار امریکا را با ۳۱ تومان کاهش نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۴هزار و ۴۷۹تومان فروختند. همچنین هر یورو با کاهش ۱۲تومانی در مدت مشابه ۵هزار و ۵۱۱تومان و هر پوند نیز با ۴۳تومان کاهش قیمت نسبت به روز پنج‌شنبه به قیمت ۶هزار و ۶۹۰تومان معامله کردند.

به گزارش «تعادل»، در بازار ارز مبادله‌یی نیز نرخ رسمی 21 ارز افزایش و 14 ارز افزایش یافت و بهای 4 ارز هم تغییری نداشته است. بهای رسمی دلار با 2ریال کاهش 3720.8تومان، پوند با 209ریال رشد 5197.3ریال و یورو با افزایش 62ریالی 4574.4تومان ارزش‌گذاری شد. در حال حاضر، اختلاف 2نرخ دلار مبادله‌یی و آزاد به 758تومان رسیده است.

در بازار طلا نیز اونس جهانی به 1328دلار رسید و با وجود کاهش نرخ دلار، قیمت طلا و سکه افزایش یافت. قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با یک هزار و ۳۶۰تومان رشد نسبت به روز پنج‌شنبه ۱۴۳هزار و ۸۵۰تومان تعیین شده بود.

 هر قطعه سکه امامی نسبت به پنج‌شنبه گذشته با ۱۳هزار و ۲۰۰تومان افزایش، یک میلیون و ۴۹۱هزار و ۲۰۰تومان فروخته شد. همچنین هر قطعه سکه بهار آزادی با ۶هزار تومان افزایش نسبت به پنج‌شنبه گذشته یک‌میلیون و ۴۵۰هزار تومان داد و ستد شد. هر قطعه سکه نیم بهار آزادی با ۱۰هزار و ۵۰۰تومان رشد در مدت مشابه ۷۳۲هزار و ۵۰۰تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی با ۵هزار تومان افزایش نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۴۴۷هزار تومان معامله شد. همچنین هر قطعه سکه گرمی با یک هزار تومان افزایش ۳۰۱هزار تومان ارزش‌گذاری شد.

 حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

به‌دنبال بازداشت 75 نفر از دلالان ارزی و بلوکه شدن گردش مالی 20 هزار میلیارد تومانی آنها، یک مقام آگاه با اشاره به ادامه برخوردهای قانونی با سوداگران مخرب در بازار ارز، اظهار داشت: با حکم مرجع قضایی، ۱۲۲۵حساب متعلق به ۸۶ نفر از دلالان و قاچاقچیان ارزی بلوکه و مسدود شد و ۱۰نفر از قاچاقچیان و دلالان ارزی نیز بازداشت و به مرجع قضایی تحویل شدند.

وی افزود: مجموع گردش مالی این حساب‌ها بیش از ۵۳هزار میلیارد تومان بوده است و بیش از ۳۳۰میلیارد ریال نیز بلوکه شد.

این مقام آگاه گفت: این اقدامات در آینده نیز به‌صورت جدی ادامه خواهد یافت و مجازات‌ سنگینی گریبان سوداگران و تخریب‌گران بازار ارز را خواهد گرفت.

پیش از این ۷۵۵حساب با گردش مالی حدود ۲۰هزار میلیارد تومان مسدود شده بود.

 حراج سکه متوقف شد

از سوی دیگر، حراج سکه در بانک کارگشایی از روز شنبه متوقف شد و در حالی که قرار بود سی و نهمین حراجی سکه در شعب بانک کارگشایی انجام شود اما این حراجی از روز شنبه در شعب این بانک متوقف شده است.

خبرنگار ایبِنا که قصد تهیه گزارش از جلسه حراج سکه را داشته وقتی برای هماهنگی با مسوولان بانک کارگشایی تماس گرفت این پاسخ را دریافت کرد که فروش نداریم.  حراج سکه‌های تمام بهار و نیم بهار آزادی در بانک کارگشایی از روز شنبه چهارم آذرماه آغاز شده بود. این حراج برحسب دستور بانک مرکزی و برای جلوگیری از حبابی شدن بازار سکه از طریق بانک کارگشایی در بسته‌های ۲۰تایی و بدون محدودیت خرید به متقاضیان انجام می‌شد.

مسعود سلیمانی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: پیش‌فروش سکه از بانک کارگشایی تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا علت توقف حراج سکه طرح پیش‌فروش سکه بوده است، گفت: براساس اعلام بانک مرکزی حراج سکه در بانک کارگشایی انجام می‌شد و هم‌اکنون بانک مرکزی به بانک اعلام کرده است که حراج سکه را متوقف کنید و ما هم اعلام کرده‌ایم.  بانک ملی هفته گذشته از حراج 300هزار سکه در بانک کارگشایی تا آن زمان خبر داده بود.

پس از اوج گرفتن اختلاف ارزش بازاری سکه با ارزش واقعی آن که در زمان آذر ماه به بیش از 200هزار تومان رسیده بود، بانک مرکزی تصمیم به حراج سکه از طریق بانک کارگشایی گرفت.

این عرضه‌ها تا حدود زیادی حباب قیمت سکه را کاهش داد و از ازدحامی که در روزهای اولیه در سالن حراج به‌وجود‌ آمده بود، به‌شدت کاست.

اما به‌دنبال رشد شدید بهای ارز، بانک مرکزی برای کنترل قیمت‌ها و ایجاد مشوق‌های سرمایه‌گذاری، 3 طرح جدید را ارائه کرد که یکی از آنها پیش‌فروش سکه است. پیش‌فروش سکه در دوره زمانی 6ماهه به قیمت یک‌میلیون و 400هزار تومان و در سررسید یکساله یک میلیون و 300هزار تومان.

به نظر می‌رسد باتوجه به اینکه متقاضیان از طرح پیش‌فروش سکه استقبال نسبتا مناسبی داشته‌اند، بانک مرکزی حراج سکه از کانال بانک کارگشایی را متوقف کرده است.

 وضعیت بازار ارز در آستانه نوروز

قیمت دلار در هفته‌های گذشته تا ۴۹۵۰تومان افزایش یافته بود، اما روز شنبه در بازار ارز تهران به ۴۴۹۳تومان کاهش یافته و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد امکان افت تا ۴۱۰۰تومان نیز وجود دارد.

یکی از برنامه‌های دولت در سال‌های اخیر مهار نرخ‌ها در بازار ارز و جلوگیری از شکل‌گیری رفتارهای هیجانی و سوداگرانه در این بازار بوده است. کارشناسان و فعالان بازار ارز می‌گویند دولت در این زمینه به موفقیت نسبی دست یافته و از پس کنترل نرخ‌ها برآمده است. به تازگی و در هفته گذشته نیز پلیس آگاهی تهران در جریان افزایش یک‌باره نرخ دلار در بازار آزاد، اقدام به دستگیری برخی دلالان و همچنین جلوگیری از فعالیت صرافی‌های غیرمجاز کرد.

رییس کل بانک مرکزی نیز در این باره با تاکید بر مقابله با هرگونه فعالیت غیرمجاز و سوداگرانه در بازار ارز کشور، به افرادی که به‌دنبال شکل‌دهی دلالی ارزی در کشور هستند، هشدار داد. نگاهی به روند قیمت دلار در هفته‌های اخیر که تا ۴۹۵۰تومان نیز پیش رفته بود، نشان می‌دهد که قیمت هر دلار امریکا پس از اقدام دولت و پلیس در جمع‌آوری دلالان ارزی، دوباره در مسیر ثبات و کاهش قیمت قرار گرفته است.

 افت ۲۳۲ تومان قیمت دلار در یک هفته

قیمت هر دلار امریکا در حالی که در روز شنبه هفته گذشته (۲۸ بهمن ماه) در بازار آزاد تهران ۴۷۲۵تومان بود، ‌در بازار روز شنبه (۵ اسفندماه) به ۴۴۹۳تومان کاهش یافت و برخی پیش‌بینی‌ها نیز حاکی از آن است که کاهش نرخ دلار ادامه‌دار خواهد بود. سیدحسن حسینی‌شاهرودی عضو هیات‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، درخصوص اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز گفت: نمی‌توان قیمت ارز را با دستور تعیین کرد، بلکه باید سیاست‌های اقتصادی کشور به نحوی باشد که عرضه و تقاضا در بازار کنترل شود. براساس مولفه‌های اقتصادی قیمت دلار می‌تواند در روزهای آینده تاحدود ۴هزار و ۱۰۰تومان نیز کاهش یابد.

عضو هیات‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در روزهای پایانی سال معمولا تقاضا در بازار با رشد روبه‌رو می‌شود و این رشد نرخ ارز به بهانه‌یی برای سوداگران تبدیل شده بود تا گرانی کاذب به مردم تحمیل کنند. پیگیری انجام اقدامات انتظامی از سوی بانک مرکزی برای برخورد با اخلالگران بازار ارز اقدام خوبی بود، اما باید انجام این مهم پیش‌تر صورت می‌گرفت.

حسینی‌شاهرودی تصریح کرد: در تحولات بازار ارز در مدت اخیر برخی دشمنان نقش داشتند، اما در هر صورت باید تدابیری نیز اتخاذ می‌شد تا بازار ارز با چالش روبه‌رو نشود. وی با تاکید بر تقویت ارزش پول ملی ادامه داد: باید پذیرفت ایجاد آرامش در بازار ارز نیاز به برنامه‌های صحیح دارد و ثبات در بازار ارز باید پایدار و در بلندمدت باشد تا شرایط برای سرمایه‌گذاری و رونق تولید فراهم باشد.

 کمبود ارزی وجود ندارد

وی تصریح کرد: اقدامات بانک مرکزی مبنی بر انتشار گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و همچنین پیش‌فروش سکه بهارآزادی برای مدیریت بازار ارز به‌عنوان نسخه موقتی برای کنترل قیمت دلار در روزهای پایانی سال قابل‌قبول است، اما این اقدام نمی‌تواند نسخه دایمی باشد.

همچنین مهدی تقوی استاد اقتصاد دانشگاه علامه، در این باره به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت می‌گوید: نیاز ارزی اقتصاد کشور مشخص است و در حال حاضر کمبود منابع ارزی در بازار به میزانی که بتواند این‌گونه التهاب‌ها را به‌صورت واقعی دامن بزند وجود ندارد، بنابراین مشخص است که بخش مهمی از این التهاب حبابی و به‌دلیل تحریک برخی عوامل رخ داد.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه آنها می‌خواستند گودالی حفر کنند که همه منابع ارزی کشور را ببلعد، می‌افزاید: خوشبختانه مجموعه سیاست‌گذاری‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم به سمت عقل‌گرایی پیش رفته و در این مورد هم دیدیم که بانک مرکزی با وجود فشارهای روانی که بر آن وارد شد در این دام نیفتاد و موفق شد با تصمیم‌های منطقی التهاب بازار را کنترل کند.

تقوی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا پذیرفته شده نیست که عده‌یی یک مشت دلار در دست، کنار خیابان‌ها اقدام به خرید و فروش ارز کنند، می‌گوید: بانک مرکزی باید همین روال را در برخورد با معاملات غیرمجاز ارز در بازار

در پیش بگیرد و تلاش کند زمینه را برای تک‌نرخی کردن ارز فراهم کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران