شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 117108 | |

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از برگزاری جلسه هماهنگی صرافی‌های بانکی برای راه‌اندازی سامانه ارزی در ساختمان اصلی این بانک خبر داد و گفت: بازیگران اصلی بازار ارز به محیط الکترونیکی می‌روند.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از برگزاری جلسه هماهنگی صرافی‌های بانکی برای راه‌اندازی سامانه ارزی در ساختمان اصلی این بانک خبر داد و گفت: بازیگران اصلی بازار ارز به محیط الکترونیکی می‌روند.

علی کریمی در گفت‌وگو با ایبِنا، درباره چگونگی فعالیت سامانه جدید ارزی که از شنبه راه‌اندازی شد، اظهار داشت: با راه‌اندازی سامانه نیما مدیریت یکپارچه تامین ارز به روش غیربانکی فعال می‌شود.

وی با بیان اینکه در ارتباط با تامین ارز جهت واردات کالا به کشور دو روش عمده وجود دارد، گفت: در روش نخست که روش بانکی است توسط سامانه‌های موجود ازجمله پرتال ارزی در حال انجام است. در روش دوم که غیربانکی است، عمدتا از طریق صرافی‌ها انجام می‌شود و در این بخش سامانه نیما طراحی شده تا تامین ارز به‌صورت یکپارچه مدیریت شود. در این سامانه صرافی‌ها و واردکنندگان که روش تامین ارز آنها روش غیربانکی است دو بازیگر اصلی هستند که برای تسهیل و تسریع در تامین ارز و امکان استفاده از ارز در فضای رقابتی از کانال صرافی‌ها این سامانه طراحی شده است.

به گفته وی، در مراحل بعدی قرار است بازیگران دیگری ازجمله صادرکنندگان غیرنفتی وارد شوند تا بتوانند ارز را در سامانه عرضه کنند و به‌صورت یکپارچه تامین ارز انجام شود.

کریمی با بیان اینکه، با بهره‌گیری از این سامانه می‌توان از سفته‌بازی و دلالی در بازار ارز جلوگیری کرد، اظهار داشت: تمام بازیگران اصلی ارز به‌زودی در یک محیط تمام الکترونیک اقدام به خرید و فروش می‌کنند.برای راه‌اندازی این سامانه در گام اول صرافی‌های منتخب بانکی با چگونگی بهره‌گیری از این سامانه آشنا می‌شوند و در مراحل بعدی سایر صرافان می‌توانند از این سامانه بهره‌گیری کنند.

 بر همین اساس برای صرافی‌های منتخب بانکی جلسه‌یی در بانک مرکزی برای آشنایی با این سامانه برگزار شد.

به گفته کریمی، بازیگران غیربانکی می‌توانند با بهره‌گیری در این سامانه قیمت‌های پیشنهادی را ارائه کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران