شماره امروز: ۵۴۷

با وجود کاهش نرخ پایه حراج به یک میلیون و 174 هزار تومان

| کدخبر: 112105 | |

روز شنبه 11 آذر 96 با وجود اعلام نرخ هر اونس جهانی به نرخ 1281دلار که نسبت به نرخ‌های هفته اخیر کاهش داشته است اما با افزایش نرخ ارز، دلار، یورو و پوند، قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز در بازار تهران افزایش یافت و با ثبت نرخ دلار 4145تومان، نرخ سکه طرح جدید به یک میلیون و 388هزار تومان رسید و فاصله خود را با مرز 1.4میلیون تومان کاهش داد.

قیمت هر گرم طلا به 130 هزار تومان و فاصله دلار مبادله‌ای و آزاد نیز به رقم 617 تومان رسیده است

گروه بانک و بیمه  محسن شمشیری

روز شنبه 11 آذر 96 با وجود اعلام نرخ هر اونس جهانی به نرخ 1281دلار که نسبت به نرخ‌های هفته اخیر کاهش داشته است اما با افزایش نرخ ارز، دلار، یورو و پوند، قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز در بازار تهران افزایش یافت و با ثبت نرخ دلار 4145تومان، نرخ سکه طرح جدید به یک میلیون و 388هزار تومان رسید و فاصله خود را با مرز 1.4میلیون تومان کاهش داد.

به گزارش «تعادل» صرافی‌های پایتخت هر دلار امریکا را با ۷تومان افزایش نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۴هزار و ۱۴۵تومان می‌فروختند همچنین هر یورو با ۱۰تومان افزایش نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۴هزار و ۹۹۸تومان و هر پوند انگلیس نیز با ۴۰تومان رشد ۵ هزار و ۶۸۰ تومان معامله می‌شد.

در شبکه بانکی نیز نرخ رسمی 31 ارز افزایش و 5 ارز کاهش یافته و بهای 3 ارز هم بدون تغییر درج شد. نرخ رسمی دلار با 12ریال افزایش 3527.7تومان، پوند با 19ریال رشد 4751.6تومان و یورو با 113ریال رشد 4195.1تومان ارزش‌گذاری شد. بر این اساس فاصله دلار مبادله‌یی و آزاد نیز به رقم 617 تومان رسیده است.

در بازار آزاد نیز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۹هزار و ۳۰۰تومان افزایش نسبت به پنج‌شنبه گذشته یک میلیون و ۳۸۷هزار و ۸۰۰ تومان معامله می‌شد. براساس آمار هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۵ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۳۴۱هزار تومان داد و ستد شد.

همچنین در بازار آزاد قیمت هر قطعه سکه نیم بهار آزادی با یک هزار تومان کاهش نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۶۸۶ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با یک هزار و ۳۰۰تومان رشد ۳۸۸هزار تومان ارزش‌گذاری شده بود. سکه گرمی نیز با یک هزار تومان رشد نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۲۶۲هزار تومان معامله و هر گرم طلای ۱۸عیار با ۴۶۲تومان افزایش ۱۲۹هزار و ۷۰۰تومان داد و ستد می‌شد.

 کاهش نرخ پایه سکه بانک کارگشایی

شبکه بانکی تلاش دارد که از طریق کاهش نرخ حراج سکه، روی بازار آزاد اثر گذاشته و نرخ بازار آزاد و حباب موجود در بازار را مهار کند. اما ظاهرا حراج سکه و نرخ یک میلیون و 288هزار تومان پایه آن نتوانست نرخ را کاهش دهد و بعد از کاهش حدود 80 هزار تومان در روزهای اول حراج دوباره نرخ سکه در بازار آزاد افزایش یافته و به سمت یک میلیون و 400هزار تومان درحال حرکت است.

کارشناسان معتقدند که به خاطر افزایش نرخ اونس جهانی و نرخ دلار در بازار آزاد، نرخ سکه نیز همچنان با حباب مواجه است.

نرخ واقعی هر سکه طرح جدید درحال حاضر یک میلیون و 250هزار تومان است که با نرخ یک میلیون و 388هزار تومان به معنای وجود 138هزار تومان حباب است.

بر این اساس، رییس بانک کارگشایی از کاهش نرخ پایه سکه در حراج دیروز این بانک خبر داد و گفت: بانک مرکزی نرخ پایه سکه تمام را برای امروز یک میلیون و ۱۷۴هزار تومان و نیم سکه را ۵۷۸ هزار تومان تعیین کرد.

مسعود سلیمانی در گفت‌وگو با ایبنا اعلام کرد: نرخ سکه تمام بهار آزادی در حراج اول و دوم یک میلیون و ۲۸۸هزار تومان و نیم بهار ۶۴۵ هزار تومان توسط بانک مرکزی تعیین شده بود.

وی با تاکید بر اینکه حراج سکه تا اطلاع ثانوی در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در بانک کارگشایی انجام می‌شود، اظهار کرد: با توجه به ازدحام جمعیت و بالا بودن تعداد متقاضیان از امروز(شنبه) حراج به سالنی بزرگ‌تر منتقل شده است.

 فروش بیش از ۹۵۰۰ سکه در هفته نخست حراج بانک کارگشایی

رییس بانک کارگشایی اعلام کرد: در هفته نخست حراج سکه در بانک کارگشایی بیش از ۹هزار و ۵۰۰ قطعه سکه تمام(طرح جدید) و نیم بهار آزادی فروخته شد. وی ادامه داد: هفته گذشته حراج در 3روز برگزار و مجموعا 4هزار و ۹۱۰سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و 4هزار و ۶۴۰ نیم سکه بهار آزادی در ۲۱۹ رسید فروخته شد.

سلیمانی افزود: در روز نخست حراج، سکه‌ها در بسته‌های ۲۰ تایی عرضه شد اما در دو روز بعد با توجه به افزایش تعداد متقاضیان، بسته‌های ۵۰ و ۱۰۰تایی را نیز آماده کردیم و در هفته جاری نیز سکه‌های تمام و نیم بهار آزادی در هر 3بسته عرضه می‌شود.

رییس بانک کارگشایی از متقاضیان خواست برای شرکت در این حراج حضوری با در دست داشتن کارت ملی و کارت بانکی برای پرداخت به سالن حراج بانک کارگشایی واقع در خیابان مولوی، روبه‌روی میدان محمدیه مراجعه کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران