شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108628 | |

شهردار مشهد با اشاره به حمایت بانک شهر از شهرداری کلان‌شهرها، توسعه خطوط حمل و نقل ریلی را تنها با پشتیبانی این بانک قابل تحقق دانست. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، قاسم تقی‌زاده‌خامسی با بیان این مطلب گفت:

 تحقق توسعه خطوط ریلی با حمایت بانک شهر

شهردار مشهد با اشاره به حمایت بانک شهر از شهرداری کلان‌شهرها، توسعه خطوط حمل و نقل ریلی را تنها با پشتیبانی این بانک قابل تحقق دانست. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، قاسم تقی‌زاده‌خامسی با بیان این مطلب گفت: اقدامات این بانک به ویژه در حوزه حمل و نقل عمومی بسیار چشمگیر بوده و به شهرداری‌ها به ویژه در این حوزه کمک‌های قابل توجهی شده است. وی افزود: طی سال‌های اخیر در شهرداری مشهد نیز در توسعه خطوط مترو همچنین انتشار اوراق، حمایت‌های خوبی از سوی این بانک انجام شده است.

به گفته وی، در حوزه حمل و نقل عمومی و بحث قطار شهری، چنانچه حمایت‌های بانک شهر وجود نداشت، چنین توسعه‌یی محقق نمی‌شد و هم‌اکنون نیز تامین فاینانس همه کلان‌شهرها برای این موضوع از طریق بانک شهر انجام می‌شود.  شهردار مشهد در ادامه با اشاره به پشتیبانی این شهر از شهرداری همه شهرها اظهار کرد: بسیار خرسند هستم که هم‌اکنون بانک شهر به عنوان بانکی قابل توجه برای شهرداری‌ها تاسیس شده که به ارائه خدمات خوبی می‌پردازد و توانسته رضایت شهرداری‌ها همچنین شهروندان را کسب کند.  

تحلیل 2 چالش بازار پول از‌سوی مدیرعامل بانک رفاه

مدیرعامل بانک رفاه گفت: مدیریت تقاضای تامین مالی در داخل کشور و تطبیق هر چه سریع‌تر با استانداردهای بانکی مورد تایید تجارت بین‌الملل دو چالش اصلی بازار پول است. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، سهمانی‌ در گفت‌وگو با ایبنا با اشاره به مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات بازار پول و بیان دو چالش این بازار در ایران گفت: پیش‌شرط حضور کارآمد در عرصه بین‌المللی تعیین رتبه اعتباری بانک‌ها از سوی موسسات رتبه‌بندی بین‌المللی است. سهمانی ادامه داد: با توجه به رونق گرفتن تدریجی بخش‌های مختلف اقتصاد، تقاضا برای تسهیلات سرمایه در گردش در حال افزایش است، همچنین مصرف‌کنندگان نیز همواره این انتظار بحق را از بانک‌ها دارند که با کمترین تشریفات اداری بتوانند از وام بانکی برخوردار شوند. مدیرعامل بانک رفاه افزود: این در حالی است که دست بانک‌ها بیش از هر زمان دیگری در مقایسه با این حجم از درخواست‌های تامین مالی بسته است، بنابراین بانک‌ها باید پرتفوی منابع و مصارف خود را مدیریت کنند تا به انجام این مهم به‌طور شایسته نائل آیند.

سهمانی گفت: موضوع انطباق با استانداردهای بین‌المللی نظیر نرخ کفایت سرمایه و سایر مقررات روز بانکداری دنیا نیز از جمله مسائلی است که به عنوان شرط لازم برای توسعه تعاملات مالی بین‌الملل باید هرچه سریع‌تر عملیاتی شود، چراکه گسترش همکاری‌های صنعتی کشور با سایر ملل نیازمند فراهم بودن زمینه‌های لازم برای انجام تبادلات مالی است.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در خصوص اعمال این استانداردها وابسته به سطوح مختلفی از درون بانک‌ها گرفته تا سهامدار و حتی بانک مرکزی است، تصریح کرد: به‌طور مثال موضوع اصلاح نسبت‌های مالی به ویژه خارج کردن دارایی‌های سمی از قبیل اموال تملیکی از ترازنامه بانک‌ها موضوعی است که باید بانک‌ها با هماهنگی سهامداران نسبت به آن اقدام کنند.

سهمانی با تاکید بر اینکه پیش‌شرط حضور کارآمد در عرصه بین‌المللی تعیین رتبه اعتباری بانک‌ها از سوی موسسات رتبه‌بندی بین‌المللی است، گفت: این موارد باید عملیاتی شوند تا نظام بانکی کشور بتواند به‌طور طبیعی در سطوح فراملی فعالیت کند و خدمات مورد انتظار را ارائه دهد. مدیرعامل بانک رفاه‌ با اشاره به اقدامات انجام شده برای حل این چالش‌ها افزود: بانک مرکزی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی از مدتی قبل برنامه‌هایی را برای کمک به بازار پول در راستای حل این مشکلات در نظر داشته که به‌طور مثال اجرای طرح تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس استاندارد گزارشگری مالی بین‌المللی IFRS که سال ۹۵ به مرحله اجرا گذاشته شد در جهت ایجاد شفافیت بیشتر و نزدیک‌تر کردن بانک‌ها به استانداردهای روز دنیا مطرح شد. وی افزود: علاوه بر آن اصلاحات زیادی نیز در ساختار داخلی بانک‌ها اجرا شده که از آن جمله استقلال واحدهای مدیریت ریسک تطبیق و مبارزه با پولشویی در ساختار سازمانی بانک‌ها را می‌توان نام برد که این مهم مورد تاکید نهادهای رتبه‌بندی بین‌المللی به شمار می‌رود. سهمانی ادامه داد: در زمینه اصلاح دارایی‌های بانک‌ها نیز اقداماتی در دست بررسی قرار دارد که به موضوع الزام بانک‌ها به فروش سرمایه‌گذاری‌ها و املاک مازاد و همچنین تاسیس یک شرکت دولتی برای خریداری دارایی‌های سمی بانک‌ها می‌توان اشاره کرد.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و ترغیب سایر بانک‌ها به افزایش سرمایه و نیز برنامه‌ریزی برای انجام اصلاحات بنیادی در بازار بورس در جهت افزایش سرمایه این بازار در تامین مالی شرکت‌های سهامی در کنار طرح‌هایی از قبیل مدیریت نرخ در بازار بین بانکی از سوی بانک مرکزی می‌تواند در رفع هر دو چالش یعنی تقویت توان مالی بانک‌ها در امر مدیریت تقاضای تامین مالی و رعایت استانداردهای بین‌المللی موثر باشد.

 سازمان مالیاتی از ذخایر بانک‌ها هم مالیات می‌گیرد

رییس کانون بانک‌های خصوصی یکی از مشکلات بانک‌ها در تدوین صورت‌های مالی را اخذ مالیات بابت ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول و اکچوئری بانک‌ها عنوان کرد و گفت: امیدواریم با توافق رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مشکلاتی از این دست حل و فصل شود. کوروش پرویزیان در گفت‌وگو با فارس با اشاره به توافق رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد برای فرمت صورت‌های مالی بانک‌ها و برگزاری مجامع سالانه اظهار داشت: به دلیل برخی دستورات، مشکلاتی به وجود آمده و فرمت صورت‌های مالی متفاوت شده و این مساله کار را برای حسابرسان سخت کرده بود. وی با بیان اینکه این مسائل موجب عدم تصویب صورت‌های مالی و برگزاری مجامع بانک‌ها شده بود، افزود: تجربیات متعدد کشورهای توسعه‌یافته برای تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می‌دهد، فرآیند تدوین صورت‌های مالی به این شکل نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران