شماره امروز: ۵۴۷

دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری:

| کدخبر: 103307 | |

دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری گفت: برخی بانک‌های بزرگ در دامن زدن به شایعه بروز بحران بانکی نقش داشتند تا سپرده‌های مردم به سمت آنها هدایت شود.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری گفت: برخی بانک‌های بزرگ در دامن زدن به شایعه بروز بحران بانکی نقش داشتند تا سپرده‌های مردم به سمت آنها هدایت شود.

محمدرضا جمشیدی در گفت‌وگو با ایرنا درباره افزایش بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی اظهار داشت: بخشی از این مشکل به خروج سپرده‌های مردم از این بانک‌ها به ویژه بانک‌های کوچک باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه سال گذشته شاهد رواج شایعه ناتوانی و ورشکستگی برخی بانک‌ها در شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌یی و فضای مجازی بوده‌ایم، گفت: انتشار این شایعات و دامن زدن به آنها سبب شد تا سپرده‌گذاران نگران شوند و بخواهند موجودی خود را از برخی بانک‌ها خارج کنند.

جمشیدی ادامه داد: بررسی کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری نشان می‌داد که منشا این اخبار نادرست و شایعات به برخی بانک‌های بزرگ باز می‌گشت هر چند که آنها این مطلب را تکذیب کردند.

وی افزود: مدارک ما نشان می‌داد که آنان با ایجاد ترس و نگرانی در بین سپرده‌گذاران بانک‌های کوچک سعی می‌کردند، سپرده آنها را به سمت خود جذب کنند که همین اتفاق نیز افتاد.

دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری با بیان اینکه بانک‌ها نقدینگی خود را از بازار بین بانکی یا بانک مرکزی تامین می‌کنند، گفت: اکنون که سپرده‌های بانک‌های کوچک به سمت بانک‌های بزرگ هدایت شده، آنها همین مبالغ را در بازار بین بانکی به بانک‌های خصوصی وام می‌دهند.

جمشیدی تاکید کرد: با ورود بانک مرکزی به موضوع انتشار این شایعات و اطمینان بخشی به مردم مبنی بر اینکه سپرده‌های آنها تا سقف یک میلیارد ریال از سوی صندوق ضمانت سپرده‌ها تضمین است، این شایعه کارکرد خود را از دست داد.

وی با یادآوری اینکه بانک‌ها یا سپرده‌های مردم را در حوزه‌های مالی و اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌کنند یا به متقاضیان تسهیلات می‌دهند، گفت: اگر به ناگاه تعداد قابل توجهی از سپرده‌گذاران بخواهند، دارایی خود را از بانک یا موسسه خارج کنند، آن بانک مجبور است از طریق گرفتن وام، سپرده مشتری را پرداخت کند و به مرور زمان با بازگشت منابع ناشی از پرداخت تسهیلات، آن را جبران کند.

جمشیدی گفت: نظارت دقیق بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها در حوزه‌های مختلف و رصد رفتارهای بانک‌ها، سبب شده تا هرکس از رویه معمول خود عدول کند با تذکر و حتی تنبیه بانک مرکزی مواجه شود.

این فعال حوزه بانکی از مردم خواست اخبار مربوط به حوزه بانک‌ها را از طریق مراجع رسمی دنبال کنند و به شایعاتی که در شبکه‌های ماهواره‌یی یا فضای مجازی منتشر می‌شود، اعتنا نکنند.

به گزارش ایرنا و بر اساس آمارهای اعلامی بانک مرکزی، میزان بدهی بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری غیربانکی در پایان اسفندماه پارسال به 382.3هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم 124.7هزار میلیارد ریالی سال 94 از رشد سه برابری آن حکایت دارد.

برخی رسانه‌های منتقد دولت این آمار را بیانگر وجود بحران مالی در این بانک‌ها و موسسات اعتباری دانسته‌اند و این در حالی است که اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی و تسهیلات‌گیری آنها از بازار بین بانکی زیرنظر بانک مرکزی است و این نهاد ناظر پولی به‌شدت رفتار بانک‌ها را در این زمینه رصد می‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران