شماره امروز: ۵۴۷

با همکاری 11 بانک انجام می‌شود

| کدخبر: 103305 | |

بانک مرکزی با هدف کاهش صف دریافت‌کنندگان وام ازدواج با همکاری ۱۱ بانک، طرح ضربتی اعطای این وام را از ابتدای مردادماه تا پایان شهریورماه در دست اجرا دارد. با اجرای این طرح تعداد افراد در صف به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

بانک مرکزی با هدف کاهش صف دریافت‌کنندگان وام ازدواج با همکاری ۱۱ بانک، طرح ضربتی اعطای این وام را از ابتدای مردادماه تا پایان شهریورماه در دست اجرا دارد. با اجرای این طرح تعداد افراد در صف به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، مدیرکل اعتبارات این بانک صبح دیروز در نشست خبری خود ضمن اعلام این مطلب افزود: بانک مرکزی در این طرح می‌کوشد با کمک بانک‌های ملی ایران، صادرات ایران، تجارت، ملت، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، قرض‌الحسنه مهر ایران و صندوق قرض‌الحسنه پارسیان و با ابلاغ سهمیه‌های مربوط به هر بانک، صف دریافت‌کنندگان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به کمتر از ۵۰ هزار نفر برساند.

سید علی‌اصغر میرمحمد صادقی با تاکید بر اجرای قطعی تفاهمنامه بین بانک مرکزی و بانک‌های عامل این طرح و تسهیل در امر پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج گفت: بانک‌های عامل این طرح برای هر فقره وام ازدواج صرفا باید یک نفر ضامن معتبر اخذ کنند.

این مقام مسوول بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک‌های عامل این طرح، باید اعطای وام ازدواج به مناطق محروم را در اولویت قرار دهند، تصریح کرد: این طرح با اولویت پرداخت وام به مناطق محروم و افرادی که زمان بیشتری را در صف انتظار سپری کردند، انجام می‌شود.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در راستای اجرای بند (ج) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ موضوع اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تلاش می‌کند در پایان شهریورماه، متقاضیان در صف دریافت وام ازدواج را به حداقل ممکن کاهش دهد.

وی افزود: در حال حاضر صف نیم میلیونی برای دریافت وام ازدواج داریم و بانک مرکزی از یک ماه گذشته بررسی کارشناسی را برای از بین بردن این صف آغاز کرده است.

میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه ماهانه بین ۷۰ تا ۱۰۰هزار نفر در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج ثبت‌نام می‌کنند، تصریح کرد: تعداد وام‌های پرداختی بانک‌ها بین ۷۰ تا ۸۰ هزار فقره در ماه است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درخصوص زمان اجرای طرح گفت: این طرح از اول مرداد ماه همزمان با میلاد با سعادت حضرت معصومه(س) آغاز می‌شود و به مدت ۹ هفته ادامه دارد. همچنین برای این طرح نظارت عالیه در نظر گرفته شده و بانک‌ها باید ابلاغیه خود را به قید فوریت به واحدهای اجرایی ذی‌ربط ارسال کنند. مسوول اعتباری بانک مرکزی تصریح کرد: در این طرح بانک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ بانک‌های عامل مشارکت‌کننده در طرح که برای این بانک‌ها سهمیه‌یی بیش از ۵۰۰ هزار فقره تعیین شده است و دسته دیگر بانک‌های خصوصی و تخصصی دولتی هستند که بانک مرکزی به این بانک‌ها ابلاغ کرده حداقل وام پرداختی آنها در طول دو ماه اجرای طرح باید دوبرابر حداکثر پرداختی آنها در ماه‌های اخیر باشد. در واقع این تعداد نیز به سهمیه ۵۰۰هزارتایی اضافه می‌شود. میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا تیرماه بیش از ۳۱۰ هزار فقره وام ازدواج اعطا شده است، گفت: متقاضیان دریافت وام ازدواج از زمان عقد تا دو سال فرصت دارند برای این موضوع اقدام کنند. همچنین زمان مطلوب ثبت‌نام تا پرداخت وام ازدواج از نظر بانک مرکزی حدود یک ماه است.

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از زمان آغاز به کار سامانه قرض‌الحسنه ازدواج از سال ۱۳۸۷ تا ۲۵ تیرماه سال جاری ۸ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۶۰۰ نفر موفق به دریافت ۳۳هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج شدند. در این میان، بیشترین تعداد دریافت‌کنندگان در سال ۱۳۹۰ با بیش از یک میلیون و ۳۴۸ هزار نفر و بیشترین رقم مربوط به سال ۱۳۹۵ با حدود ۹هزار و ۹۰۰میلیارد تومان است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: این طرح با منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری بانک‌ها به میزان بیش از ۵هزار میلیارد تومان انجام می‌شود و ریالی از منابع بانک مرکزی تزریق نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح، کمبودی در سایر تسهیلات قرض‌الحسنه اتفاق نمی‌افتد، گفت: برای اجرای طرح، بانک‌هایی انتخاب شدند که علاوه بر اینکه اضافه برداشت ندارند بلکه مازاد منابع دارند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران