جزئیات طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور منتشر شد

طرح ممنوعیت خروج مسوولان نظام پس از اتمام مسوولیت از کشور که در دستور کار هفته جاری مجلس قرار گرفته است، به دنبال صیانت از اموال و اسناد مردم کشور است.

جزئیات طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور منتشر شد
۱۴۰۱/۱۰/۱۸ ۱۱:۲۰:۰۰
| | |

طرح ممنوعیت خروج مسوولان نظام پس از اتمام مسوولیت از کشور که در دستور کار هفته جاری مجلس قرار گرفته است، به دنبال صیانت از اموال و اسناد مردم کشور است.

جلال رشیدی کوچی با بیان اینکه طرح ممنوعیت خروج مسوولان نظام پس از اتمام مسوولیت از کشور در دستورکار هفته جاری مجلس قرار دارد، بیان کرد: بنده این طرح را در ابتدای شروع به کار مجلس مطرح کردم و هدف نظارت بر مسوولانی بود که بعد از اتمام مسوولیت به هر دلیلی قصد خروج از کشور را دارند. این طرح به دنبال صیانت از اموال و اسناد مردم و کشور است تا دیگر کسی که در این کشور مسوولیت دارد به راحتی مانند خاوری‌ها نتواند بعد از پایان مسوولیت با پول‌های نامشروعی که از اختلاس و ارتشا و غیره به جیب زده است از کشور خارج شود.

متن کامل این طرح به شرح زیر است: 

ماده ۱: مدیرانی شامل این طرح می‌شوند که در آیین‌نامه ذیل اصل ۱۴۲ قانون اساسی یا همان آیین‌نامه ثبت اموال مسوولان اسامی آنها ذکر شده است.

ماده ۲: بازه زمانی انجام این طرح در یک سال آخر مسوولیت اشخاص حقوقی و سه سال بعد از اتمام مسوولیت وی می‌باشد.

ماده ۳: طبق این طرح افرادی که شامل ماده یک می‌باشند، باید ضمن شفاف‌سازی و ثبت اموال خود در سامانه ثنا قوه قضاییه، از هر گونه فروش و خروج اموال خود از کشور خودداری کنند.

ماده ۴: خروج شخص مسوول منوط به اجازه نهادهای نظارتی و امنیتی یعنی قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروی انتظامی می‌باشد.

تبصره: در صورت ضرورت برای خروج از کشور، شخص باید با هماهنگی کامل و اجازه کتبی از نهادهای نظارتی و روشن بودن اهداف سفر و تاریخ رفت و برگشت، سفر مذکور را انجام داده تا بعد از پایان مدت ممنوعیت خروج از کشور و رسیدگی به اموال آنها، از موضوع این طرح خارج شود.

ماده ۵: اموالی که در این طرح باید مورد بررسی قرار گیرند شامل همان اموالی است که در ایین‌نامه ذیل ماده ۱۴۲ قانون اساسی یا همان ایین‌نامه ثبت اموال مسوولان هست  می‌باشد.

ماده ۶: اولویت اجرای این طرح با افرادی است که دارای دو تابعیت می‌باشند یا افرادی که خویشاوندان نزدیک آنها در خارج از کشور به‌سر می‌برند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران