فریدون مجلسی، دیپلمات سابق:

برجام مجددا برقرار نمی‌شود/ با عدم پذیرش FATF هر گونه ادعای مذاکره مردود است

فریدون مجلسی گفت: احتمالا برجام مجددا برقرار نخواهد شد و به نتیجه نخواهد رسید. برخی مدعی هستند وقتی ایران اعلام می کند که حاضر به مذاکره است به این علت است که می‌خواهد جلسات مذاکره را به درازا بکشاند.

برجام مجددا برقرار نمی‌شود/ با عدم پذیرش FATF هر گونه ادعای مذاکره مردود است
۱۴۰۱/۱۰/۰۴ ۱۴:۳۰:۴۵
| | |

فریدون مجلسی، دیپلمات سابق، در پاسخ به سوالی در مورد اعلام آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی و احتمال از سر گرفته شدن مذاکرات برجامی گفته: احتمالا برجام مجددا برقرار نخواهد شد و به نتیجه نخواهد رسید. برخی مدعی هستند وقتی ایران اعلام می کند که حاضر به مذاکره است به این علت است که می‌خواهد جلسات مذاکره را به درازا بکشاند.

به گزارش شفقنا، بخش‌هایی از گفت‌وگو با فریدون مجلسی را در ادامه می‌خوانید:

 • بعضی از کسانی که امروز به صورت یک جناح حاکمیت را در اختیار دارند از آغاز مخالف برجام بودند و قبل از اینکه بر سر کار بیایند دولت قبلی را در رابطه با توافق برجام محکوم می کردند. همانطور که دولت قبلی به توافقی رسیده بود و آن توافق را موکول به تایید مرکز کرده بودند در آن دوره نیز برخی از اعضای تصمیم‌گیر با احیای توافق موافقت نکردند. امروز آن نگاه در بسیاری نهادها و قوا جاری است. این طیف شروطی گذاشتند و مذاکرات را معطل کردند.
   
 • موضع برخی امروز در جمهوری اسلامی بر این اساس است که پیشنهاداتی داده‌اند و غرب را به قبول این پیشنهادات موظف می کند. این درحالی است که غرب تحریم نیست. برجامی که با زحمت بسیار بعد از مذاکرات فراوان در آخرین لحظه‌ها به غرب تحمیل شد و به تایید آنها رسید به زعم مخالفان نوعی تنبیه برای ایران است و گروه کنونی تنها رنگ تنبیهی آن را دیده است. آنها با برجام موافق نیستند و موافق نخواهند بود و با نوعی مقاومت غیرت مدارانه با توجه به اعتقادات ویژه خود این رفتار با برجام را باعث سربلندی خود می دانند از این رو طرف مقابل پیش نهادی را آماده کرده و روی میز گذاشته است می‌گویند یا بپذیرید یا نپذیرید و جمهوری اسلامی برای مذاکره دوباره می‌رود در حالیکه محلی برای مذاکره مجدد وجود ندارد.
   
 • کسی که نیازمند است به سمت توافق می‌رود. سال‌ها نسبت به ونزوئلایی شدن ایران هشدار دادیم ولی کسی توجه نکرد. امروز پول ایران بی‌ارزش شده است. هر گروهی بر سر کار می آید می گوید دلار را در عرض پنج ماه به ۵ هزار تومان می رسانم و این نرخ حباب است و… ولی موفق نبودند.
   
 • از طرفی استراتژی جهان و به‌ ویژه غرب برای به زانو در آوردن دشمنانش از جمله روسیه و ایران این است که آنها را در جنگ‌هایی فرسایشی درگیر کند. این وضعیت هزینه‌های فوق‌العاده‌ای را بر دشمنان غرب تحمیل می کند که از بودجه های ناتوان آنها ساخته نیست. این وضعیت دولت ها را از پا در می آورد توقعات مردم برآورده نمی‌شود و نارضایتی مردم بدون نیاز به جنگ و جدال خارجی هدف غرب را محقق می‌کند. بحران هایی در داخل ایجاد می شود و آنها را به اهدافشان می‌رساند. طبیعی است که هر دشمنی به دشمنی اش ادامه خواهد داد وقتی پرچم دیگران را آتش می‌زنیم باید آمادگی داشته باشیم که پرچم ما را هم آتش بزنند، وقتی از دیوار سفارت بالا می رویم باید آمادگی داشته باشیم که از دیوار خانه ما هم بالا بروند.
   
 • باید به قطعنامه های شورای امنیت احترام بگذاریم. احترام در فضای بین الملل دو جانبه است، نمی‌توان انتظار داشت ما احترام نگذاریم ولی طرف مقابل به ما احترام بگذارد. ممکن است ایران را به عنوان ناقض فصل هفتم منشور ملل متحد مجددا به شورای امنیت ببرند.
   
 • من آرزومند هستم این وضعیت پیش نیاید و عملیاتی بر علیه ایران صورت نگیرد. این عملیات به شکل پیاده نظام و به شکل اسیر گرفتن و چنین موارد توهمی نخواهد بود بلکه زیربناها و زیرساخت‌های اقتصادی کشور را نابود می‌کند که تتمه سرمایه‌های نیم قرن کشور برای آنها صرف شده است. من امیدوارم مسئولین به حقوق ملت و منافع ملی و آینده کشور و ضررها و زیان‌ها توجه داشته باشند و اجازه بدهند صلح و آرامشی برقرار شود تا کشور از انزوا خارج شود.
   
 • اف‌ای‌تی‌اف پروتکل‌هایی است که تراکنش‌های بانکی در کمک به تروریست و خرید و فروش مواد مخدر و فحشا و باچاق انسان را نفی می‌کند. با عدم پذیرش اف‌ای‌تی‌اف هر گونه ادعای مذاکره ای مردود است، چون به فرض پذیرش توافق اگر ایران بخواهد با دنیا مراوده اقتصادی داشته باشد اف‌ای‌تی‌اف مانع خواهد شد. ما ناچاریم زمانی قواعد دنیا را بپذیریم و تن در بدهیم و این پذیرش هر چقدر دیر تر شود بهایی که بابت آن می‌پردازیم سنگین‌تر خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران