ادعای جدید آمریکا؛

ایران از بازگشت متقابل به برجام عقب‌نشینی کرد

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با تکرار مواضع مداخله‌جویانه واشنگتن در امور داخلی ایران تاکید کرد که برجام در حال حاضر در دستور کار دولت نیست و آنها روی ناآرامی‌ها در ایران متمرکز هستند.

ایران از بازگشت متقابل به برجام عقب‌نشینی کرد
۱۴۰۱/۱۰/۰۱ ۰۲:۰۶:۱۳
| | |

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با تکرار مواضع مداخله‌جویانه واشنگتن در امور داخلی ایران تاکید کرد که برجام در حال حاضر در دستور کار دولت نیست و آنها روی ناآرامی‌ها در ایران متمرکز هستند.

به گزارش ایسنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر اولویت چندم دولت است؟» اظهار داشت: ما چند ماه است که می‌گوییم برجام در دستور کار نیست. البته مواردی وجود داشته که فکر می‌کردیم در آستانه بازگشت متقابل به پایبندی به برجام بوده‌ایم اما متوجه شدیم که ایرانی‌ها به توافقی که روی میز بود پشت کرده‌اند، توافقی که به هر حال توسط بقیه تایید شده بود. بنابراین، ماه‌هاست که در دستور کار ما قرار نگرفته و تمرکز ما نبوده است.

بنابر گزارش وب سایت رسمی وزارت امورخارجه امریکا، ند پرایس در ادامه‌ مواضع مداخله‌جویانه واشنگتن در امور داخلی کشورمان و با تکرار ادعاها درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین گفت: از سپتامبر، مطمئناً تمرکز ما بر دفاع از آزادی‌های اساسی مردم ایران و مقابله با مشارکت نظامی ایران با روسیه و حمایت این کشور از روسیه در تهاجم وحشیانه‌اش به اوکراین بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا توافق را مرده اعلام می‌کنید؟ یا در کما است؟» مدعی شد: مطمئناً این ایرانی‌ها بودند که فرصت بازگشت سریع به پایبندی متقابل به برجام را از دست دادند. آنها در ماه سپتامبر این فرصت را از بین بردند. زمانی که فکر می‌کردیم به دستیابی به توافق نزدیک هستیم و همه طرف‌های دیگر توافق کرده بودند اما ایرانی‌ها به جای اینکه ما را در موقعیتی قرار دهند که جلو برویم، عقب‌نشینی کردند.

این دیپلمات امریکایی افزود: ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی موثرترین و پایدارترین راه برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و اطمینان از قابلیت راستی‌آزمایی اقدامات ایران است. در همین حال، ما یک جعبه ابزار بزرگ داریم و هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نکرده‌ایم.

پرایس در پاسخ به این سوال که «اگر ایرانی‌ها به توافق بازگردند شما هم بازمی‌گردید؟» مدعی شد: ایرانی‌ها بارها و بارها نشان داده‌اند که برای بازگشت متقابل به پایبندی به برجام آماده نیستند و اخیراً در سپتامبر نیز فرصت بازگشت سریع به پایبندی دوجانبه به برجام را از بین بردند. ما در حال حاضر روی آن چه در خیابان‌های ایران اتفاق می‌افتد؛ اعتراضات و کمک نظامی ایران به روسیه متمرکز هستیم.

در حالی که تحریم‌های ظالمانه واشنگتن علیه مردم ایران همچنان به قوت خود باقی است، سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا در ادامه اظهارات خود مدعی حمایت از حقوق مردم ایران شد و همچون سایر مقامات کشورش دخالت امریکا در امور داخلی ایران را مورد تایید قرار داد.

وی گفت که دولت بایدن در ماه‌های گذشته تحریم‌هایی را علیه افرادی در ایران که به ادعای او مسوول سرکوب اعتراضات در این کشور هستند، وضع کرده و به دنبال گام‌های دیگری برای اعمال تحریم علیه افراد بیشتر است.

پرایس همچنین در پاسخ به سوالی درباره بازداشت ترانه علیدوستی در اظهاراتی مداخله‌جویانه، این اقدام ایران را محکوم کرد و خواستار آزادی او و سایر افرادی شد که در جریان ناآرامی‌های اخیر و به دلیل اغتشاش بازداشت شده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی امریکا در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره ادعای وزیر دفاع انگلیس مبنی بر اینکه روسیه در قبال دریافت پهپادهای جدید از ایران تجهیزات نظامی پیشرفته به این کشور می‌دهد، مدعی شد: ما پیشتر در این باره صحبت کردیم که این همکاری یک جاده دو طرفه است. ما اخیراً در مورد ماهیت دو طرفه این رابطه و اینکه روسیه در ازای این پهپادها سطح بی‌سابقه‌ای از پشتیبانی نظامی و فنی را به ایران ارایه می‌دهد، صحبت کردیم. این، رابطه آنها را به یک مشارکت دفاعی تمام عیار تبدیل می‌کند. ما در مورد چالش‌هایی که این مشارکت نه تنها برای اوکراین، بلکه برای همسایگان ایران در منطقه نیز ایجاد می‌کند، صحبت کرده‌ایم که باتوجه به سوابق ایران و اقداماتش در منطقه بسیار نگران‌کننده است.

 

اولیانوف: اگر مذاکرات به شکلی مثبت تکمیل نشود خطر تشدید اوضاع افزایش خواهد یافت

یک دیپلمات ارشد روس امتناع امریکا از مذاکرات احیای برجام را غیر مسوولانه توصیف کرد. میخاییل اولیانوف، نماینده دایم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری به اظهارات اخیر مقامات امریکایی مبنی بر اینکه برجام در دستور کار این کشور نیست و در حال حاضر در اولویت برنامه‌های دولت قرار ندارد، واکنش نشان داد.

وی گفت که باتوجه به امتناع ایالات متحده از ادامه مذاکرات بر سر احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خطر تشدید اوضاع افزایش می‌یابد.

اولیانوف در ادامه این رویکرد امریکا را غیر مسوولانه توصیف و تصریح کرد: اگر مذاکرات به شکلی مثبت تکمیل نشود در آن صورت خطر تشدید اوضاع به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت که می‌تواند منجر به بروز یک فاجعه شود.

این دیپلمات روس همچنین در واکنش به ویدئوی جو بایدن رییس‌جمهور ‌امریکا که در آن تایید می‌کند برجام مرده است، توییتی منتشر کرد و نوشت: اگر این درست باشد، بسیاری از طرف‌ها ممکن است دچار مشکل شوند - ایران، امریکا، اسراییل، امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین عدم اشاعه هسته‌ای. برجام ضروری است، درحالی که بایدن در ویدئویی که به تازگی منتشر شده، مذاکرات ایران را مرده اعلام می‌کند.

روز گذشته یک ویدئو از جو بایدن منتشر شد که در آن در پاسخ به سوال فردی که از او می‌پرسد «آیا می‌خواهد برجام را مرده اعلام کند؟» جواب منفی می‌دهد و می‌گوید: مُرده اما نمی‌توانیم اعلام کنیم. دلایل زیادی دارد، داستانش طولانی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران