شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب‌رییس‌ کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که قانون افزایش حقوق‌ها در احکام کارگزینی کارکنان دولت اعمال خواهد شد.

افزایش حقوق در احکام اعمال می‌شود

نایب‌رییس‌ کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که قانون افزایش حقوق‌ها در احکام کارگزینی کارکنان دولت اعمال خواهد شد. مهرداد گودرزوند چگینی درباره نحوه اجرای قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری گفت: طبق مصوبه مجلس افزایش حقوق به میزان یک میلیون تومان در احکام کارگزینی کارکنان دولت اعمال می‌شود. همچنین در این احکام افزایش ۵۰ درصدی حق عائله مندی و ۱۰۰ درصدی کمک هزینه اولاد نیز مندرج خواهد شد. وی درباره وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری نیز گفت: طبق این قانون، حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری به میزان ۹۰۰ هزار تومان به اضافه ۵ درصد افزایش نسبت به حکم حقوقی شهریور ۱۴۰۱ و همچنین افزایش ۵۰ درصدی حق عائله مندی و ۱۰۰ درصدی کمک هزینه اولاد خواهد بود.نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره اعمال فوق‌العاده مشاغل کارکنان دولت نیز توضیح داد: دولت در لایحه افزایش حقوق‌ها میزان افزایش فوق‌العاده مشاغل را «تا ۳۵ درصد» تعیین کرده بود. منتها به دلیل اینکه برخی از دستگاه‌ها بیشتر از این میزان پرداخت می‌کردند مجلس تصویب کرد که میزان افزایش فوق‌العاده مشاغل «تا ۵۰ درصد» باشد.وی یادآور شد که اختیار تعیین میزان افزایش فوق‌العاده مشاغل «تا ۵۰ درصد » برای دستگاه‌های مختلف با دولت است.در بخشنامه دستورالعمل اجرایی قانون ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری آمده است: «۳۰۰۰ امتیاز در احکام کارگزینی و قراردادهای کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارکنان شاغل در شرکت‌های دولتی با عنوان «ترمیم حقوق» در یک ردیف مستقل درج می‌شود که معادل ریالی آن به میزان ده میلیون و پنجاه و نه هزار  (10.059.000) ریال است. »همچنین حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، مبلغ نه میلیون ریال افزایش پیدا کرده و علاوه بر آن پنج درصد نسبت به حکم حقوقی شهریور ۱۴۰۱ نیز زیاد می‌شود.کمک هزینه اولاد و عائله­ مندی تمامی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر اعم از شاغل و بازنشسته در دستگاه‌های مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه پنج­ساله ششم توسعه، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ازقبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات، به ترتیب به میزان صد درصد و پنجاه درصد افزایش پیدا می‌کند؛ مبلغ ریالی کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی به میزان دو میلیون و سی و شش هزار و نهصد و چهل و هفت ریال و یک میلیون و پنجاه و شش هزار و صد و نود و پنج ریال اضافه می‌شود.افزایش فوق‌العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری برای مشمولین آن، منوط به تأیید شورای حقوق و دستمزد و تصویب در هیات وزیران است.

قانون ترمیم حقوق شامل اضافه کار نمی‌شود

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که قانون ترمیم حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری شامل اضافه کار نخواهد شد و تنها یک میلیون تومان به حقوق دریافتی کارکنان دولت در پایان هر ماه اضافه می‌شود.احسان ارکانی درباره اینکه آیا افزایش حقوق کارمندان دولت شامل سایر مزایا همچون اضافه کار خواهد شد؟ گفت: در حکم کارگزینی برای محاسبه اضافه کار فرمول مشخصی وجود دارد. این فرمول بدین گونه است که جمع سه آیتم حق شغل و حق شاغل و فوق‌العاده مدیریت، تقسیم بر ۱۷۶ می‌شود و عدد به دست آمده به عنوان یک ساعت اضافه کار محاسبه می‌شود. کارمند دولت تا سقف ۱۷۵ ساعت در ماه می‌تواند اضافه کار داشته باشد که محاسبه آن بر اساس این فرمول است.وی ادامه داد: در قانون مربوط به افزایش حقوق‌ها، ۳۰۰۰ امتیاز در احکام کارگزینی و قراردادهای کارکنان در قالب ترمیم حقوق مصوب شد که برای آن هم مقرر شده در ردیف جداگانه‌ای در حکم کارگزینی به نام ترمیم حقوق اضافه شود. لذا با توجه به اینکه این موضوع در هیچ کدام از سه آیتم مربوط به محاسبه اضافه کار یعنی حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده مدیریت نیامده است، این قانون شامل اضافه کار نخواهد شد و صرفا یک میلیون تومان در حکم کارگزینی قید می‌شود.این نماینده مجلس توضیح داد: بر این اساس حقوق آبان ماه یک فرد در مقایسه با مهر ماه تنها یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده است که اگر این فرد مرد متاهل و دارای فرزند باشد شامل افزایش حق عائله مندی و حق اولاد هم خواهد شد.

درک مشکلات اقتصادی اعتراضات را کم می‌کند

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریشه عمده اعتراضات در مشکلات اقتصادی و معیشتی است، گفت: درک درست از مشکلات اقتصادی جامعه بسیاری از اعتراضات اجتماعی را رفع خواهد کرد. علی بابایی کارنامی رییس فراکسیون کارگری و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه شخصی توئیترش نوشت: «نشستن پای صحبت بسیاری از معترضان این نتیجه را حاصل می‌کند که ریشه عمده اعتراضات در مشکلات اقتصادی و معیشتی است. درک درست از مشکلات اقتصادی و بهبود معیشت جامعه بسیاری از اعتراضات حتی اجتماعی را نیز رفع خواهد کرد وگرنه تغییر رویه‌های مُسکن و زودگذر هرس شاخ و برگ است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران