شماره امروز: ۵۴۷

معاون بین‌الملل قوه قضاییه در نیویورک:

| | |

معاون بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت که به نیویورک سفر کرده است تا «روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

معاون بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت که به نیویورک سفر کرده است تا «روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشورها ارایه کنیم و اجازه ندهیم روایت غلط و عنادآمیز کشورهای غربی و امریکا، اذهان کشورها را منحرف کند.»

کاظم غریب‌آبادی که برای شرکت در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی و رایزنی‌های دو و چندجانبه به نیویورک سفر کرده است، روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های ایرانی در نیویورک گفت: متاسفانه امروزه حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری سیاسی شده است. ما شاهد هستیم کشورهایی که خودشان را پرچمدار دفاع از حقوق بشر تلقی می‌کنند، به‌طور مشخص امریکا و برخی از کشورهای غربی، در حد گسترده‌ای ناقض حقوق بشر در قلمرو خودشان یا در سایر کشورها هستند و این کشورها به هیچ‌وجه از نظر ما صلاحیت پرچمداری در حوزه حقوق بشر را ندارند.  وی با بیان اینکه « اخیرا به دنبال اغتشاشاتی که در داخل جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، این کشورها مجددا ندای حمایت از حقوق بشر مردم ایران سرداده‌اند» افزود: این مردم، همان مردمی هستند که زندگی میلیون‌ها نفر از آنان، در اثر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده امریکا تحت تاثیر جدی قرار گرفته است. همان تحریم‌هایی که کشورهای اروپایی اگر واضعان آنها نبوده‌اند، اما همواره این تحریم‌ها را اجرا کرده‌اند. هزاران نفر از مردم بیگناه ما در جریان بیماری کرونا به دلیل نرسیدن واکسن و دارو در اوایل این بیماری همه گیر جان خود را به دلیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه و عدم انتقال پول از طریق کانال‌های مالی از دست دادند. وی افزود: ما ۱۷ هزار قربانی ترور توسط همان تروریست‌هایی که اکنون در کشورهای اروپایی و امریکا ساکن هستند و در بهشت امن غرب زندگی می‌کنند، داریم. چگونه این کشورهای اروپایی و امریکا دم از حمایت از حقوق بشر مردم ایران می‌زنند؟ اگر دلشان به حال حقوق بشر مردم ایران سوخته است، تحریم‌ها را بردارند و تروریست‌ها را به پای میز محاکمه بکشانند و آنها را پاسخگو و از کشورهای خود اخراج کنند! معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تصریح کرد: بسیار مضحک است، اخیرا امریکا که به زعم خودش خواسته از اغتشاشگران حمایت کند، اعلام کرده است بخشی از تحریم‌هایش را بر می‌دارد. شما ببینید مثلا کدام بخش از تحریم‌ها را برداشته است؟ تحریم‌هایی که موجب تسهیل ارتباطات یا دسترسی به اینترنت از طریق شرکت امریکایی است، آن هم در راستای حمایت از اغتشاشگران. وی با طرح این سوال که این اقدام اکنون چه مشکلی از مردم ایران را حل می‌کند؟، خطاب به امریکا گفت: اگر در اظهاراتتان در حمایت از حقوق بشر صادق هستید، که البته نیستید، تحریم‌ها را‌بردارید.

غریب آبادی درباره هدف سفرش به نیویورک اظهار داشت: ما در نیویورک هستیم تا هم در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل مباحث مرتبط با حقوق بشر که این روزها در حال بحث و بررسی است، حضور داشته باشیم و همچنین، رایزنی‌هایی را با گروه‌های مختلفی از کشورها و مقامات مسوول سازمان ملل داشته باشیم تا روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشورها به این کشورها و مقامات ارایه کنیم و اجازه ندهیم که روایت غلط و عنادآمیز کشورهای غربی و امریکا، اذهان کشورها را منحرف کند. این، کاری اساسی و اصولی است.  وی ادامه داد: تاکنون جلسات مختلفی را داشته‌ایم. با گروه کشورهای عدم تعهد و با گروه کشورهای دوستان حمایت از منشور سازمان ملل متحد، دیدارهای جمعی داشتیم. وی افزود: با گروه کشورهای دوستان حمایت از منشور سازمان ملل که متشکل از ۱۹ کشوری است که مواضع اصولی در حوزه سازمان‌های بین‌المللی و در مخالفت با سیاسی کردن حقوق بشر و مداخله‌های خارجی و همچنین اقدامات قهری یا تحریم‌های یکجانبه دارند، دیدار بسیار خوبی داشتم. وی افزود: با برخی از سفرا و نمایندگان دایم کشورها نیز به‌صورت دوجانبه دیدار داشتم و از آنچه در هفته‌های اخیر در جمهوری اسلامی ایران واقع شده، روایتی واقعی و صحیح را عرضه کردیم و نسبت به مخاطرات سیاسی کردن سازوکارهای بین‌المللی و سوءاستفاده از آنها هشدار دادیم. غریب‌آبادی با بیان اینکه «اکنون امریکا و برخی کشورهای اروپایی و همدستان و همپیمانان آنان مانند سازوکارهای حقوق بشری، از آنچه در ایران می‌گذرد، به عنوان تجمعات مسالمت آمیز نام می‌برند.» تصریح کرد: تجمعات مسالمت آمیز طبق مفاد معاهدات بین‌المللی حقوق بشری، از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی – سیاسی، یکسری معیارهایی دارد که به عنوان مثال نباید نفرت پراکنی، تشویق به خشونت باشد و نباید سلاح در آن حمل شود، نباید مغایر با نظم و امنیت عمومی و اخلاق حاکم بر جامعه باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: ما در تجمعات هفته‌های اخیر، دیدیم که تمام این معیارهای بین‌المللی نیز زیر پا گذاشته شده است. حالا قوانین جمهوری اسلامی ایران را هم کنار بگذاریم، معیارهای بین‌المللی نیز رعایت نشده است. چطور اسم این را تجمع مسالمت‌آمیز می‌گذارند؟ برای کشورهای مختلف این موضوع را تشریح کردیم. تاکنون بیش از هزار و دویست اماکن، خودرو و موتور سیکلت شامل خودروها و وسایل نقلیه عمومی و امدادی مثل آمبولانس توسط اغتشاشگران به آتش کشیده و تخریب شده‌اند. بیش از چند هزار نفر از عوامل مجری قانون تاکنون توسط اغتشاشگران مجروح شده‌اند. این به دلیل قدرت اغتشاشگران نیست، بلکه به دلیل خویشتنداری نیروهای تامین امنیت است که در واقع تصمیم گرفته شد حسب دستوری که به آنها داده شده است، سلاح گرم در تجمعات حمل نکنند. دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران سپس این سوال را مطرح کرد که این را ما باید چگونه تعبیر کنیم؟ به عنوان تجمع مسالمت‌آمیز؟ وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۴۰ نفر از نیروهای حافظ امنیت مردم توسط اغتشاشگران شهید شده‌اند و همچنین موج ورود گروه‌های تروریستی را داشتیم. در همین رابطه، بر اساس بررسی‌هایی که در رابطه برخی افراد حاضر در اغتشاشات که جان خود را از دست داده‌اند، انجام شده، نیز محرز شده است که این افراد توسط اغتشاشگران کشته شده‌اند. 

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: تاکنون بیش از ۵۰ نفر از افراد وابسته به گروهک تروریستی منافقین دستگیر شده‌اند. همچنین بیش از ۸۰ نفر افرادی که وابسته به گروهک‌های مختلف تروریستی کرُدی هستند و نیز بیش از ۵ نفر از افراد وابسته داعش دستگیر شده‌اند. معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ادامه داد: بیش از هزاران قبضه انواع سلاح گرم و مهمات از این اغتشاشگران به دست آمده است. کجای این تجمعات مسالمت‌آمیز است؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران