شماره امروز: ۵۴۷

| | |

خبرگزاری رویترز با استناد به دو گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن مطرح کردن اطلاعات جدیدی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران،

موافقت با سفر مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران

خبرگزاری رویترز با استناد به دو گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن مطرح کردن اطلاعات جدیدی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مدعی شد که قرار است ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایران نشستی فنی درباره پاسخ‌دهی ایران به سوالات اخیر آژانس داشته باشند. گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رویترز آن را روز پنجشنبه رویت کرده نشان می‌دهد که ایران با سفر مقامات دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل به ایران در ماه جاری برای پاسخگویی به سوالات آژانس و شورای حکام درباره ذرات اورانیوم کشف شده در سه محل در ایران موافقت کرده است. ایران هنوز اطلاعات جدیدی در این باره ارایه نداده است، اگرچه پیشنهاد آن پیش از جلسه هفته بعد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شده است که به گفته دیپلمات‌ها، انتظار می‌رود قدرت‌های غربی در این نشست تلاش کنند قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کنند که خواستار همکاری ایران در این زمینه باشد. بسیاری از دیپلمات‌ها این پیشنهاد ایران را تلاشی برای کاهش حمایت از صدور قطعنامه‌ای می‌دانند که مشابه آن در ماه ژوئن صادر شد، اگرچه بدون پیشرفتی محسوس، احتمال اینکه این اقدام تهران بتواند مانع از انتقاد رسمی شورای حکام شود، کم است. در یکی از دو گزارش محرمانه که پیش از نشست شورای حکام منتشر شده، آمده است: (رافائل گروسی، مدیرکل آژانس) پیشنهاد ایران برای‌ نشستی فنی با مقامات ارشد آژانس در تهران و پیش از پایان این ماه را مورد توجه قرار داده، اما تاکید می‌کند که این نشست باید بر شفاف‌سازی و حل‌وفصل موثر مسائل معطوف باشد. این گزارش می‌افزاید، «آژانس انتظار دارد درباره این مسائل پاسخ‌های موثق فنی دریافت کند، همچنین می‌خواهد به محل‌ها ومواد دسترسی داشته باشد و بتواند نمونه‌برداری انجام دهد.» یک دیپلمات ارشد در این باره گفت، آژانس امیدوار است این نشست با مقامات ایرانی آغاز روندی برای رسیدن به پاسخ‌های لازم باشد، اما پیشرفت ملموس هم باید در خود این نشست انجام شود. این دیپلمات در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نشست آتی مقامات ایران و آژانس گفت: الگویی که ایران در پیش‌ می‌گیرد، همیشه شبیه هم است. هر بار موقع جلسه شورای حکام، آنها دقیقا پیش از جلسه می‌خواهند کاری انجام بدهند.» دیپلمات‌های دیگری مدعی شده‌اند، انگلیس، فرانسه، آلمان و امریکا سعی دارند در شورای حکام، قطعنامه دیگری علیه ایران صادر کنند. یکی از دیپلمات‌ها مدعی شد که احتمال ندارد پیشنهادهای اخیر ایران تغییری در این موضع ایجاد کند. به گفته این دیپلمات، آخرین قطعنامه حمایت بیشتری را نسبت به قطعنامه ژوئن جلب خواهد کرد و با توجه به « تداوم پایبندی نکردن» ایران، سختگیرانه‌تر خواهد بود.دو دیپلمات دیگر نیز گفته‌اند، امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان روز دوشنبه آینده و پیش از نشست شورای حکام در پاریس در این باره گفت‌وگو خواهند کرد. علاوه بر این، گزارش دیگر آژانس که روز پنجشنبه منتشر شده و رویترز آن را رویت کرده، نشان می‌دهد که ذخایر اورانیوم‌غنی شده ایران به مقدار کمی کاهش پیدا کرده و از حدود 267 کیلوگرم به مقدار تخمینی 3,673.7 کیلوگرم کاهش پیدا کرده که هنوز فراتر از مقدار 202.8 کیلوگرم مجاز در توافق هسته‌ای است. طبق این گزارش، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با خلوص 60 درصد که نزدیک به خلوص 90 درصدی حد تسلیحاتی است، 6.7 کیلوگرم افزایش داشته و بیشتر از 62 کیلوگرم شده است.

آخرین نتایج از انتخابات امریکا

بر اساس نتایجی که تا این لحظه از شمارش آرای انتخابات کنگره امریکا منتشر شده، حزب جمهوری‌خواه ۲۱۱ کرسی و حزب دموکرات ۱۹۷ کرسی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص داده‌اند و در مجلس سنا هر دو حزب ۴۸ کرسی به دست آورده‌اند. هر حزب برای کسب اکثریت مجلس نمایندگان به ۲۱۸ کرسی نیاز دارد. بدین‌ترتیب، جمهوری‌خواهان به ۷ کرسی و دموکرات‌ها به ۲۱ کرسی دیگر نیاز دارند. در مجلس سنا، جمهوری‌خواهان به ۵۱ کرسی و دموکرات‌ها به ۵۰ کرسی دیگر نیاز دارند، زیرا کاخ سفید اکنون در کنترل دموکرات‌هاست و در صورت تساوی ۵۰-۵۰ سنا - با در نظر گرفتن معاون رییس‌جمهوری امریکا به عنوان رییس مجلس سنا - در اختیار دموکرات‌ها قرار می‌گیرد. گرچه جمهوری‌خواهان تا این لحظه پیشتاز هستند، اما جو بایدن، رییس‌جمهوری دموکرات امریکا اعلام کرده که هنوز از پیروزی حزب دموکرات در مجلس نمایندگان ناامید نیست. جمهوری‌خواهان از قبل اعلام کرده‌اند که اگر کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرند، تحقیقاتی درباره عملکرد جو بایدن و دولتش آغاز خواهند کرد. همچنین بایدن برای تصویب طرح‌های خود به حمایت مجلس نیاز دارد و اگر مجلس نمایندگان در کنترل جمهوری‌خواهان قرار گیرد، برنامه‌های بایدن - از جمله کمک‌های گزاف مالی و نظامی به اوکراین - با مشکل مواجه خواهند شد. در این انتخابات تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنای امریکا به رای گذاشته شده است. در انتخابات کنگره امریکا، اکثر کرسی‌ها در اختیار حزبی که آنها را از قبل در اختیار داشته، باقی می‌ماند و رقابت اصلی در واقع بر سر چند کرسی حساس است. مقامات در ایالت‌های آریزونا و نوادا اعلام کرده‌اند که شمارش آرای مجلس سنا در این دو ایالت ممکن است تا هفته آینده طول بکشد. گرچه ‌جمهوری‌خواهان اکنون پیشتاز هستند، اما عملکرد آنها از آنچه فکر می‌کردند، ضعیف‌تر بوده است. تا قبل از انتخابات، پیش‌بینی می‌شد که حزب جمهوری‌خواه با اکثریت نسبتا قاطعی کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرد، اما خروجی صندوق‌ها حکایت از چنین قطعیتی ندارد. برخی از برجسته‌ترین نامزدهای مورد حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق امریکا از حزب جمهوری‌خواه در رقابت‌های کلیدی این انتخابات شکست خوردند و موقعیت ترامپ را به عنوان یک «شاه‌ساز» جمهوری‌خواه، مخدوش کردند. بسیاری ترامپ را مسوول عملکرد نسبتا ضعیف جمهوری‌خواهان در این انتخابات می‌دانند. با این حال، ترامپ اعلام کرده که در صورت پیروزی حزب جمهوری‌خواه، باید از او تقدیر شود اما در صورت شکست این حزب، هیچ تقصیری متوجه او نیست!

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران