شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی قوه قضاییه خبر داد

| | |

سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی خبرنگاران بازداشتی روزنامه‌های شرق و هم‌میهن در شرف اتخاذ «تصمیم نهایی» است. سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: تدابیر قوه قضاییه و دستگاه‌های حاکمیتی از ابتدای

سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی خبرنگاران بازداشتی روزنامه‌های شرق و هم‌میهن در شرف اتخاذ «تصمیم نهایی» است. سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: تدابیر قوه قضاییه و دستگاه‌های حاکمیتی از ابتدای حدوث بر آن استوار بوده که ابعاد اصلی این آشوب‌طلبی برای آحاد ملت شناخته شود. طی دستورات صادره بنا شد نهایت صبر و مدارا صورت گیرد تا مردم صف خود را از برملاکنندگان آتش و آشوب طلبان جدا کنند. نگاه قوه قضاییه از ابتدای تحول، نگاه حل نگرانه به مسائل بوده نه صرفا رفع مقطعی مسائل. وی گفت: دشمنان کشته‌سازی کردند و شرایط حاضر را در برخی مناطق پیش آوردند و دشمن درصدد بود با به راه انداختن جنگ ترکیبی، نیروهای کف میدان را تحت تاثیر قرار داده و قدرت خویشتنداری را از آنها سلب کند تا به افزایش خشونت‌ها اقدام کنند که به هیچ‌وجه موفق نشدند و شکست خوردند. ستایشی تاکید کرد: اکنون صف آشوبگران و مخلین نظم و امنیت شهروندان با مردم جدا شده است و قوه قضاییه با اقتدار کامل برای حمایت از مردم و احقاق حقوق آنها -که تضمین امنیت یکی از برجسته‌ترین حقوق عامه است- اقدام کرده و دستورات لازم از سوی ریاست قوه قضاییه صادر و ابلاغ شده است.‌ قوه قضاییه با افرادی که موجب اخلالگری شدند و دست به جنایت زدند برخورد قاطعی خواهد داست.‌ وی درباره اقدامات قوه قضاییه در برابر حوادث اخیر گفت: قوه قضاییه و دادگاه‌های صالح در قوه قضاییه اعم از طرح دعوا و شکایت کیفری آمادگی کامل دارند که در مقام پاسخ به مطالبات مردم باشند. هر کس در این اغتشاشات متحمل خسارات شده حق دارد طبق قانون مطالبات را از مرجع قضایی ذیربط درخواست کند. سخنگوی قوه قضاییه افزود: کسانی هم که مرتکب آشوب شدند و اغتشاشات را مسبب بوده و عامل بودند و معاون و مباشر بودند، آنها هم در هر سطح و شرایطی که هستند برای قوه قضاییه یکسان هستند و در صورت رسیدگی به اتهاماتشان و احراز مجرمیتشان مطمئن باشید نسبت به اعمال و خساراتی که وارد کردند باید پاسخگو باشند. شکایات هم شروع شده و رسیدگی می‌شود. وی از بیان آمار مربوط به کشته‌های حوادث اخیر خودداری کرد.

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای القاصی رییس دادگستری استان تهران دوشنبه ۹ آبان گفته بود که تاکنون قریب به هزار فقره کیفرخواست در استان تهران برای بازداشتی‌ها صادر شده است. آیا این تعداد افزایش یافته تا امروز و برای رسیدگی به این پرونده‌ها چند شعبه دادگاه در نظر گرفته شده است؟ گفت: تاکنون ۱۰۲۴ مورد کیفرخواست صادر شده است. قطعا نسبت به رسیدگی به اغتشاشگران و تفکیک آنها با دقت کامل انجام می‌شود و رسیدگی متضمن مولفه سرعت و دقت و صحت خواهد بود و این اقدامات باید بازدارندگی و عبرت آموزی داشته و پشیمان‌کننده باشد و تمام تلاش این است که حقی از احدی تضییع نشود. وی افزود: دادگاه‌ها علنی است مگر اینکه قرار غیرعلنی صادر شود. به تعداد متناسب با حجم فرایند نتایج حاصل می‌شود.  سخنگوی قوه قضاییه افزود: چهار شعبه «دادگاه انقلاب» برای رسیدگی به این پرونده‌ها تعیین شده است. یک شعبه «دادگاه کیفری دو» برای سرعت در رسیدگی و یک شعبه «دادگاه کیفری یک» برای رسیدگی به جرایم مهم هم در نظر گرفته شده است. همچنین در شهرستان‌های تهران مثل اسلامشهر و دماوند و پردیس و ورامین یک شعبه «دادگاه انقلاب» اختصاص داده شده است. ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در اغتشاشات اخیر چه تعداد پرونده تشکیل شده و بیشترین عناوین مجرمانه برای چه موضوعاتی بوده است؟ گفت: در هر پرونده‌ای که تشکیل شده به محض اینکه متهمان شناسایی شدند، اولین اقدامی که دادسرای محل وقوع بزه انجام داده بررسی با دقت و کامل بوده است. در صورت احراز مقدماتی وقوع جرم از ناحیه مرتکب، قرار تأمینی مناسب صادر می‌شود. نهایت تلاش این است افرادی که مرتکب جرمی نشدند، بلا درنگ آزاد شوند. اگر مرجع رسیدگی به این نتیجه رسید که افراد متنبه شدند، این شرایط برای قاضی در صورت ارسال پرونده، لحاظ می‌شود. وی افزود: آنهایی که مسببین و زمینه ساز اغتشاشات بوده و مرتکب جرح شدند و با چاقو به پهلوی بسیجی زدند و طلبه را در عین مظلومیت به قتل رساندند از چنگال قانون نمی‌توانند فرار بکنند. برخی سوال می‌کنند که (سلبریتی‌ها) افراد به ظاهر شاخص که مسبب بودند چه می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت همه برای قانون یکسان هستند. پذیرفته نیست کسی بگوید نمی‌دانستم در حالی که فعالیت ۲۴ ساعته دشمن در رسانه و فضای واقعی را دیده است. در کنار رسیدگی، قضات به موضوع مجازات تکمیلی و جایگزین هم توجه خواهند کرد. سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه دو خبرنگار شرق و هم میهن (نیلوفر حامدی و الهه محمدی) به چه اتهامی بازداشت شده‌اند؟ گفت: این دو نفر به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام بازداشت شدند و با صدور قرار بازداشت موقت در زندان هستند. وی افزود: پرونده در شرف تصمیم نهایی است. در این فاصله در جمع‌بندی اگر عناوین اتهامی دیگری مطرح شود مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و اگر ثابت شود اقدامات مجرمانه‌ای انجام دادند قطعا رسیدگی خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران