شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت که با پیگیری‌های کمیسیون اصل ۹۰ قرار شده که تمام خانم‌های مستمری بگیر سرپرست خانوار از حق عائله‌مندی برخوردار شوند؛

حق عائله‌مندی برای زنان سرپرست خانوار

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت که با پیگیری‌های کمیسیون اصل ۹۰ قرار شده که تمام خانم‌های مستمری بگیر سرپرست خانوار از حق عائله‌مندی برخوردار شوند؛ بخشنامه این موضوع به تمامی ادارات تامین اجتماعی در کل کشور ابلاغ شده است. نصرالله پژمانفر اظهار کرد: به خانم‌های سرپرست خانوار که تحت پوشش تامین اجتماعی بودند، حق عائله‌مندی و حق اولاد پرداخت نمی‌شد حال اینکه آنها علاوه بر هزینه‌های زندگی، هزینه‌های فرزند تحت تکفل خود را هم پرداخت می‌کردند دلیل تامین اجتماعی این بود که آنها باید نامه‌ای از دادگاه مبنی بر کفالت ارایه کنند، اما دادگاه از لحاظ شرعی نمی‌تواند این کار را بکند؛ چون کفالت و کفیل فرزند بودن از لحاظ شرعی فقط برای پدر و پدر پدری است و غیر از آن فقط حق سرپرستی و حضانت داده می‌شود. وی ادامه داد: با توجه به این مشکل خانم‌های سرپرست خانوار زیادی که در دوران‌های مختلف مشغول کار بوده یا اینکه خود اشتغالی از تامین اجتماعی داشتند، به تامین اجتماعی مراجعه می‌کردند اما تنها نتیجه‌ای که می‌گرفتند ارجاع آنها به دادگاه برای داشتن نامه‌ای مبنی بر کفالت بود که دادگاه همچنین نامه‌ای را نمی‌داد؛ به همین دلیل هیچ کدام از این خانم‌ها نمی‌توانستند از حق عائله‌مندی استفاده کنند. رییس کمیسیون اصل ۹۰ یادآور شد: براساس این مشکل پرونده‌ای در کمیسیون اصل ۹۰ شکل گرفت ما از یک سال گذشته مکاتباتی را با تامین اجتماعی داشتیم تا مجوز پرداخت حق عائله‌مندی به زنان سرپرست خانوار داده شود؛ یعنی مشخصا خانم‌های مستمری بگیری که مطلقه و سرپرست خانوار بوده و هزینه اداره فرزند را هم برعهده دارند. پژمانفر افزود: با پیگیری‌های انجام شده مقرر شد که تامین اجتماعی حق عائله‌مندی را به این خانم‌های سرپرست خانوار بدهند؛ مشروط براین‌که آنها یک تعهد محضری بدهند که اگر ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی یا پرداخت هزینه‌های فرزند را داشته، به تامین اجتماعی خسارت دهد. این کار برای آن است که ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی یا پرداخت هزینه‌های فرزند مطرح نشود. وی با تشکر از تامین اجتماعی اظهار کرد: این موضوع مشمول جمعیت زیادی از خانم‌های سرپرست خانوار می‌شود؛ این مبلغ ولو به صورت جزئی می‌تواند در شرایط سخت اقتصادی برای این خانم‌ها موثر باشد؛ این موضوع به ادارات تامین اجتماعی در کل کشور ابلاغ شده است و باید آنها حق عائله‌مندی به زنان خانوار که هزینه‌های اداره فرزند را می‌دهند، پرداخت کنند؛ پس این خانم‌ها می‌توانند به تامین اجتماعی مراجعه کرده و با شروط اعلام شده حق عائله‌مندی بگیرند. وی مجددا این توضیح را داد که این حق عائله‌مندی مشمول خانم‌های مطلقه سرپرست خانوار می‌شود که مستمری بگیر و بیمه تامین اجتماعی هستند؛ برای آن دسته از خانم‌های سرپرست خانوار که همسرشان فوت کرده حق عائله‌مندی پرداخت می‌شده است.

فدرال رزرو تا چه زمانی نرخ بهره را بالا می‌برد؟

در آغاز ماه ژوئن، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بر این باور بودند که افزایش بزرگ نرخ بهره برای فدرال رزرو به معنای نیم درصد است. بسیار عجیب است که پس از چهار افزایش متوالی ۰.۷۵ واحد درصدی – که آخرین مورد آن در نوامبر اتفاق افتاد – تصورات تغییر کرده است. در واقع، رشد بازار سهام در دو هفته قبل از اعلام این خبر ریشه در این باور داشت که ممکن است افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست بعدی خود در دسامبر به نیم واحد درصد کاهش یابد. چیزی که زمانی که جهش در نظر گرفته می‌شد، اکنون در حد متوسط است.

به گزارش اکونومیست، اینکه آیا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در واقع به نیم واحد درصدی کاهش خواهد یافت یا خیر، موضوعی قابل بحث است. قیمت‌گذاری اوراق قرضه تقریبا شانس‌هایی را به بانک مرکزی اختصاص می‌دهد که این افزایش کوچک‌تر را در مقابل افزایش ۰.۷۵ واحد درصدی دیگر انتخاب کند. در یک کنفرانس خبری پس از آخرین اقدام فدرال رزرو، جروم پاول رییس بانک مرکزی در برابر لو دادن خود مقاومت کرد و این مساله دلیل خوبی دارد: ارقام تورم در ماه اکتبر و نوامبر قبل از جلسه بعدی فدرال رزرو منتشر خواهد شد و راهی طولانی برای اینکه چه کاری قرار است انجام شود، در راه است. حدس زدن نتیجه، پیش از دیدن داده‌ها منطقی نیست. اما تمرکز بر روی اندازه افزایش نیز بسیار محدود است. همانطور که آقای پاول اشاره می‌کند، تشدید سیاست‌های پولی فدرال رزرو را می‌توان در سه بعد بررسی کرد: اینکه چه اندازه سریع نرخ‌ها را افزایش می‌دهد، چه اندازه نرخ بهره را بالا می‌برد و تا چه زمانی نرخ بهره را در همان سطح نگه می‌دارد. بعد اول از پیش مشخص است. اگرچه فدرال رزرو در راه‌اندازی چرخه افزایش نرخ بهره تاخیر داشت، اما از زمان شروع، با هوشیاری حرکت کرد و نرخ استقراض کوتاه‌مدت را از ۰ درصد در ماه مارس به ۳.۷۵ درصد در حال حاضر افزایش داد که تهاجمی‌ترین افزایش آن در چهار دهه اخیر است. بعد دوم نیز در حال روشن شدن است. در ماه سپتامبر، میانگین انتظار مقامات فدرال رزرو این بود که نرخ بهره در سال آینده به ۴.۶ درصد برسد. قیمت اوراق قرضه اکنون اوج خود را به ۵ درصد رسانده که نشان‌دهنده این واقعیت است که انواع شاخص‌های تورم سرسختانه بالا مانده‌اند. آقای پاول پیشنهاد کرد که تفکر فدرال رزرو با بازار اوراق قرضه مطابقت دارد. با این حال، منطقی برای افزایش اندکی کمتر از اینجا به بعد وجود دارد. همانطور که یک هواپیما قبل از فرود کاهش می‌یابد، در حال ایده‌آل، بانک مرکزی قبل از رسیدن به اوج نرخ خود این کار را انجام می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران