شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: عدم واکنش برخی از اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل به حادثه شیراز نشان داد که آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.

انتقاد شدید وزیر امور خارجه از شورای امنیت

وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: عدم واکنش برخی از اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل به حادثه شیراز نشان داد که آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در نامه خود به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که رونوشت آن به رییس دوره‌ای شورای امنیت و همچنین رییس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده است، ضمن تشکر از موضع‌گیری به موقع سخنگوی سازمان ملل و بیانیه وی در محکومیت حادثه تروریستی شیراز، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل نسبت به این حادثه را تشریح کرده است. متن نامه امیر عبداللهیان به آنتونیو گوترش به شرح زیر است: 

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

عالیجناب آنتونیو گوترش دبیرکل ملل متحد 

همانطور که آگاه هستید تروریسم بار دیگر از ملت بزرگ ایران قربانی گرفت. پس از حملات تروریستی گذشته علیه شهروندان، دیپلمات‌ها و دانشمندان و مراکز هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران، این‌بار در یک حمله تروریستی شوم در ۴ آبان ۱۴۰۱ به زائران حرم مقدس شاهچراغ در شیراز، ۱۵ تن از شهروندان بیگناه کشور من، شامل مرد، زن و کودک شهید و ۳۰ نفر نیز زخمی شدند.  این حمله تروریستی که داعش رسماً مسوولیت آن را برعهده گرفت، هم ارزش رشادت‌های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در مبارزه با این گروه و تضمین امنیت کشورهای منطقه در برابر خطر آنها را به اثبات رساند و هم ضرورت تداوم تلاش‌های موثر و مستمر منطقه‌ای و بین‌المللی برای ریشه‌کنی کامل آنها را مورد تأکید قرار می‌دهد و یادآوری می‌کند که حساسیت و هوشیاری جامعه بین‌المللی نسبت به تهدیدات تروریسم نباید کاهش یابد. در این راستا، مایلم از موضع به موقع سخنگوی سازمان ملل و متعاقب آن، بیانیه جنابعالی در محکومیت اقدام تروریستی در شیراز صمیمانه تقدیر نمایم. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی مهم و مثبت در اتخاذ رویکرد یکسان و بدون تبعیض سازمان ملل در مقابله با تروریسم قلمداد می‌کند.  اما همزمان، انتظار می‌رفت که شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نهاد اصلی عهده‌دار حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، که مکرراً از ترروریسم بین‌المللی به عنوان یکی از جدی‌ترین تهدیدات علیه صلح و امنیت جهان یاد کرده است، طبق قطعنامه.های خود و همچنین رویه تثبیت شده این نهاد در مقابله با تروریسم، حادثه تروریستی شیراز را نیز شدیداً محکوم می‌کرد و خواستار محاکمه و مجازات عاملان آن می‌شد.  با این وجود، سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در برابر این حادثه نشان داد که برخی قدرت‌ها که از جمله عضو دائم شورای امنیت نیز هستند، هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند و نه تنها کماکان به استفاده ابزاری از این گروه‌ها ادامه می‌دهند، بلکه مانعی در برابر انجام وظایف موثر شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین‌المللی محسوب می‌شوند.  البته، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای قربانی تروریسم و پیشگام مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه، قاطعانه مصمم به تداوم تلاش‌های خود در مبارزه با تروریسم و حمایت از امنیت ملل منطقه و ملت شریف ایران در برابر خطرات این گروه‌ها است.  موفقیت روزافزون جنابعالی در پیشبرد اهداف سازمان ملل را آرزومندم و فرصت را برای تجدید احترامات فائقه مغتنم می‌شمارم.

 

ذخایر ارزی ۱۲۲ میلیارد دلاری!

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود ذخایر ارزی واقعی ایران را ۱۲۲ میلیارد دلار اعلام و ایران را به عنوان سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی معرفی کرد.

به گزارش تسنیم، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، ذخایر ارزی در دسترس ایران در سال جاری میلادی را ۳۰.۸ میلیارد دلار برآورد کرده است. این رقم نسبت به سال قبل حدود ۱۳ میلیارد دلار افزایش داشته است. این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ ذخایر ارزی در دسترس ایران را ۱۷.۷ میلیارد دلار اعلام کرده بود. صندوق بین‌المللی پول از سال ۲۰۱۹ در اقدامی تامل برانگیز و در راستای سیاست فشار حداکثری دولت امریکا علیه ایران به یک‌باره میزان ذخایر ارزی ایران را از بیش از ۱۲۲.۴ میلیارد دلار که در سال ۲۰۱۸ گزارش کرده بود به ۱۴.۹۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ کاهش داد و این رقم را میزان ذخایر ارزی در دسترس ایران اعلام کرد یعنی ذخایری که آماده و تحت کنترل مقامات مالی کشور است و دور از دسترس تحریم‌ها قرار دارد. اما این نهاد در گزارش جدید خود و پس از ۳ سال اذعان کرده است ذخایر ارزی واقعی ایران بسیار بیشتر از ارقام اعلامی است و برای مثال در سال ۲۰۲۱ در حالی که ذخایر ارزی در دسترس ایران را ۱۷.۷ میلیارد دلار اعلام کرده رقم واقعی ذخایر ارزی ایران در این سال ۱۲۲ میلیارد دلار بوده است. بر این اساس ایران از نظر ارزش ذخایر ارزی خود در مقایسه با ۳۲ کشور خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و تنها دو کشور عربستان و امارات ذخایر ارزی بیشتری نسبت به ایران دارند. عربستان با ذخایر ارزی ۴۴۹.۵ میلیارد دلاری بیشترین ذخایر ارزی را در منطقه طی سال ۲۰۲۱ داشته است و امارات با ذخایر ارزی ۱۲۷.۸ میلیارد دلاری در رتبه دوم قرار داشته است. ایران با ذخایر ارزی ۱۲۲ میلیارد دلاری نیز سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی منطقه در این سال بوده است. میزان ذخایر ارزی برخی دیگر از کشورهای منطقه عبارت است از: الجزایر ۴۵.۴ میلیارد دلار، جمهوری آذربایجان ۷.۱ میلیارد دلار، بحرین ۴.۷ میلیارد دلار، عراق ۶۴.۲ میلیارد دلار، کویت ۴۴.۹ میلیارد دلار، قطر ۴۲.۲ میلیارد دلار، ارمنستان ۳.۲ میلیارد دلار، مصر ۳۹.۴ میلیارد دلار، اردن ۱۹ میلیارد دلار، پاکستان ۳۵.۶ میلیارد دلار و ازبکستان ۳۵.۱ میلیارد دلار. کل ذخایر ارزی کشورهای منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۱۱۹ میلیارد دلار بوده که ایران با ذخایر ارزی ۱۲۲ میلیارد دلاری خود سهم ۱۱ درصدی از این رقم را داشته است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ذخایر ارزی در دسترس ایران در سال ۲۰۲۳ نیز افزایش یابد و به ۴۲.۲ میلیارد دلار برسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران