شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده ترسیم مرزهای دریایی این کشور با فلسطین اشغالی که اخیرا به امضای دو طرف رسیده است،

توطئه گران در ایران روی سراب حساب باز می‌کنند

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده ترسیم مرزهای دریایی این کشور با فلسطین اشغالی که اخیرا به امضای دو طرف رسیده است، سخنرانی کرد. دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدای سخنرانی به حادثه تروریستی در شاهچراغ اشاره کرد و گفت که تشییع سراسری و دسته جمعی شهدای مظلوم ایران، پیامی قوی برای همه توطئه‌گران است که آنها روی سراب حساب باز می‌کنند. سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به رخدادهای جاری ایران تصریح کرد: فرصت‌طلبان، ناامید خواهند شد. وی در ادامه درخصوص توافق اخیر برای ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: مرزهای زمینی بین فلسطین اشغالی و لبنان با دستورات و اعمال نفوذ فرانسه و انگلیس ترسیم شد، اما هیچ مرز دریایی ترسیم نشد. لبنان اکنون پس از سال‌ها صحبت از وجود نفت و گاز، نیاز به تعیین مرزهای دریایی دارد. لبنان در سایه تعیین مرزهای دریایی، بلوک‌های گاز و نفت را مشخص می‌کند. دبیرکل حزب‌الله افزود: ما قبلا گفته بودیم و الان هم می‌گوییم که مقاومت به دلایل زیادی در تعیین مرزها دخالت نمی‌کند و دولت هر چه برای لبنان در نظر بگیرد، ما به آن پایبند هستیم. نصرالله تأکید کرد که « رژیم صهیونیستی مرزهای خود را از نیل تا فرات می‌پندارد و اصلا قائل به مرزبندی نیست و معتقد بود که مرزها تا جایی است که قدرت و ارتش و نیروهای نظامی به آنجا برسند.» دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه ترسیم مرزهای دریایی زمانی لازم شد که دشمن اسراییلی شرکت‌ها را از نزدیک شدن به مناطق دریایی نزدیک بلوک‌های مرزی منع می‌کرد، بیان داشت: امریکا نیز در آن مقطع مانع فعالیت شرکت‌هایی می‌شد که در سال‌های گذشته متعهد شده بودند در بلوک‌های جنوبی کار کنند. دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد که نبیه بری، رییس پارلمان لبنان در طول مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی، هیچ امتیازی به طرف مقابل نداد. دبیرکل حزب‌الله افزود: مقاومت لبنان به اسراییل اجازه نداد تا قبل از توافقی که به خواسته‌های لبنان پاسخ دهد، نفت و گاز را از میدان «کاریش» استخراج کند. وی تصریح کرد: تهدیدهای مقاومت، دولت رژیم اشغالگر را در مقابل واقعیت احتمال وقوع جنگ قرار داد. «هوکشتاین» میانجی امریکایی گفت که ترس از وقوع جنگ باعث دستیابی به توافق شد. دبیرکل حزب‌الله گفت: اسراییلی‌ها نه توان جنگ را داشتند و نه لغو توافق را، بنابراین تنها راه‌حل رفتن به مذاکرات غیرمستقیم با لبنان بود. نصرالله خاطرنشان کرد: لبنان نیازی مبرم داشت تا مرزهای آبی‌اش با فلسطین اشغالی ترسیم شود، چه آب‌های منطقه‌ای اش چه منطقه انحصاری اقتصادی‌اش. دولت لبنان به مجوز پارلمان و طبق تصمیم رسمی لبنانی، مرز ما را خط ۲۳ اعلام کرد که از خط نزدیک به ناقوره شروع می‌شود. امریکا شرکت‌ها را از تلاش برای حفاری و نقشه‌برداری منع می‌کرد. همچنین به لبنان هم فشار می‌آوردند که خط یک را که خواسته دشمن بود، بپذیرد.

لزوم گفت‌وگو با دانشجویان و دانش‌آموزان

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه گفت: با فرزندان خود و این مرز و بوم از جمله دانشجویان و دانش‌آموزان باید حتما در گفت‌وگوی جدی، در تمامی موضوعات مورد نظر را باز و پیگیری کنیم تا اگر حرفی، گفت‌وگویی، مطالباتی یا ایده‌هایی دارند بتوانند در فضایی آرام و اخلاقی مطرح کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه با سازمان ملی بهره وری ایران در پاسخ به این سوال که چطور می‌توان از جریان صلح و سازش برای کمرنگ کردن یا حل و فصل جریان اغتشاشات اخیر استفاده کنیم، گفت: این اغتشاشات موضوعی متفاوت است و برخی به دلیل توطئه‌هایی که برای آنها چیده شده بود و تحریکاتی که از بیرون می‌شود این اعمال را انجام می‌دهند. متاسفانه این افراد گوشی شنوا و زبانی برای گفت‌وگو ندارند. وی با بیان اینکه دو طرف این مساله آسیب دارد، اضافه کرد: به لحاظ گفت‌وگو و شنیداری این افراد خود را کر و علاوه بر این زبانشان را به پرخاش بازکرده‌اند؛ بنابراین با این افراد و با سردمداران و سرکرده‌هایشان جای گفت‌وگو نیست. صادقی افزود: با فرزندان خود و این مرز و بوم از جمله دانشجویان و دانش‌آموزان باید حتما در گفت‌وگوی جدی، در تمامی موضوعات مورد نظر را باز و پیگیری کنیم تا اگر حرفی، گفت‌وگویی، مطالباتی یا ایده‌هایی دارند بتوانند در فضایی آرام و اخلاقی مطرح کنند. این فضای گفت‌وگو حتما نیاز به توسعه دارد و مقام معظم رهبری سال‌هاست بر کرسی‌های آزاد اندیشی تأکید دارند و به اصرار پیگیری می‌کنند که این موضوع را ترویج کنید. صادقی با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی راه افتاده است، ابراز امیدواری کرد: تا از این موضوع استقبال بیشتری شود و این ساز و کار وجود دارد و در حال حاضر باید از آن استفاده کنیم. رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه ادامه داد: از همه اطراف موضوع یعنی کسانی با هر نوع نگرشی که دارند چه آنهایی که خیلی انقلابی یا خیلی حزب‌اللهی هستند و چه آنهایی که کمتر حزب‌اللهی هستند اما بالاخره به سرنوشت انسانی خودشان و ایرانشان علاقه‌مند هستند دعوت می‌کنم که برای استفاده از فضاهای کرسی‌های آزاداندیشی پیشگام شوند. ما هم نقش حمایتگر را داریم و از آنها حمایت می‌کنیم. اما بحث صلح و سازش معمولا جایی پیش می‌آید که اختلافات سخت و میان چند تن از مردم باشد، در بحث‌های سیاسی کمتر نیاز به این بحث‌ها هست و باید گفت‌وگوی عقلانی حاکم باشد. صادقی، بیان کرد: شوراهای حل اختلاف معمولا برای ایجاد صلح و سازش در اختلافاتی که پیش می‌آید و ممکن است به پرونده قضایی منجر شود، ورود می‌کنند. البته یک نقطه مشترک وجود دارد و آن بحث و گفت‌وگو است زیرا یکی از روش‌های حل مساله در سطح دنیا که خیلی جدی نیز گرفته شده روش گفت‌وگو است و ما هم در حل اختلافات بین اشخاص این روش را پیشنهاد، توصیه و حمایت می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران