شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر اقتصاد و امور دارایی آخرین تصمیمات دولت در حوزه جاماندگان سهام عدالت را تشریح کرد. احسان خاندوزی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت جاماندگان سهام عدالت، اظهار کرد:

آخرین‌ها درباره جاماندگان سهام عدالت

وزیر اقتصاد و امور دارایی آخرین تصمیمات دولت در حوزه جاماندگان سهام عدالت را تشریح کرد. احسان خاندوزی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت جاماندگان سهام عدالت، اظهار کرد: به جهت اینکه این تکلیف قانون بودجه ۱۴۰۱ است، دولت مصوبه‌ای داشت و در گام اول برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی، ده میلیون سهام عدالت به ازای هر فرد مصوب و منابع آن‌ مشخص شد و این امر منتظر تاییدیه مجلس است. اگر ایرادی گرفته نشود رسما ابلاغ و در ماه‌های بعد اجرایی خواهد شد. وی با اشاره به وضعیت شش دهک اول درآمدی دیگر، گفت: با توجه به اینکه تکلیف دولت این است که سهام لازم به سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری را بدهد، حوزه بازنشستگی در اولویت پرداخت بدهی‌های دولت است و از این بابت ۹۰ هزار میلیارد باید در اختیار این شرکت‌ها قرار بگیرد. خاندوزی تأکید کرد: پس از حل و فصل مساله بازنشستگان، میزان باقی مانده در اختیار شش دهک قرار می‌گیرد. به محض آنکه ۹۰ هزار میلیارد تومان سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی اختصاص پیدا کند در مورد باقی مانده سهام مصوبه خواهیم داد. وزیر اقتصاد همچنین تاکید کرد: ما در حوزه شرکت‌های دولتی نیازمند به اصلاحات بسیار جدی بودیم و دولت را در وضعیتی از جهت شرکت‌های دولتی تحویل گرفتیم که بسیار اسفناک است. وی یادآور شد: یکی از اولین گام‌های دولت سیزدهم این بود که از طریق شفاف‌کردن صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی پاسخگویی مدیران را برگرداند. متاسفانه اموال عمومی مردم و دولت در دست بخشی از مدیرانی قرار داشت که در یک حاشیه امن و یک حیاط خلوت تاریک که مردم به اطلاعات آنها هیچ دسترسی نداشتند، مدیریت می‌کردند. از دارایی‌های ملت زیان شناسایی می‌کردند و گاه برای خودشان پاداش‌های بزرگ درنظر می‌گرفتند. خاندوزی ادامه داد: با انتشار صورت‌های مالی ۴۰۰ شرکت دولتی که برای اولین‌بار صورت گرفت در روزهای گذشته، تلاش کردیم که مسیر را کاملا شفاف برای مردم باز کنیم و امکان نقد صاحبنظران را فراهم کنیم، تا بدانند که دولت در زمینه اصلاح مدیریت جدی است. وزیر اقتصاد با اشاره به معرفی نماینده دولت در زمینه طرح مالیات بر سوداگری، اظهار کرد: هیات دولت در جلسه امروز هم با طرح مجلس در این زمینه موافقت کرد و هم وزارت اقتصاد را به عنوان نماینده خود در صحن علنی مجلس معرفی کرد. وی افزود: یکی دیگر از وعده‌های دولت در وزارت اقتصاد، تعهد برای اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بود که آن مصوبه هم در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده اما از آنجاکه نیازمند اخذ نظر مجلس است پس از طرح در صحن دولت به مجلس ارسال می‌شود.

گزارش مرکز آمار از عرضه مرغ و گوشت

طبق اعلام مرکز آمار، در شهریور امسال عرضه انواع گوشت طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور با کاهش نسبت به سال و ماه گذشته مواجه شده اما همین آمارها برای گوشت قرمز وضعیت متفاوتی دارد و در اکثر موارد رشد داشته است. مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در شهریور امسال با ماه مشابه سال گذشته حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است. مقدار عرضه گوشت در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل برای ماکیان (مرغ و خروس) ۱۶ درصد، بوقلمون ۲۷ درصد، بلدرچین ۵۴ درصد و سایر انواع طیور ۴۱ درصد کاهش و شترمرغ ۱٩ درصد افزایش داشته است. همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری، نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور در آخرین ماه تابستان سال جاری نسبت به ماه قبل از آن (یعنی مرداد ماه) حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است. وزن گوشت عرضه ‌شده انواع طیور ذبح ‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در شهریور امسال جمعاً ۱۴۸ هزار ۵۵۵ تن گزارش شده، که سهم گوشت ماکیان (مرغ و خروس) بیش از سایر انواع طیور بوده است. بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت ماکیان (مرغ و خروس) با ۱۴۶ هزار و ۷۲ تن، ۹۸،۳ درصد از وزن کل گوشت طیور عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. گوشت بوقلمون با هزار و ۴۸۸ تن، شترمرغ ١٣٢ تن و سایر انواع طیور با ۸٦٣ تن، به‌ترتیب ۱ درصد، ۰،۱ درصد و ۰،۶ درصد از وزن کل گوشت طیور عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند. مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در همین ماه با شهریور سال گذشته نشان‌دهنده افزایش چهار درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است. مقدار عرضه گوشت در شهریور ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل برای گوسفند و بره ۱۶ درصد و برای گاومیش و بچه‌گاومیش ۱۱ درصد افزایش، و برای بز و بزغاله چهار درصد، برای گاو و گوساله چهار درصد، و برای شتر و بچه‌شتر ۲۵ درصد کاهش داشته است. همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در شهریور سال جاری نسبت به ماه قبل از آن (یعنی مرداد ماه) حدود چهار درصد افزایش داشته است. بر اساس نتایج این طرح، وزن گوشت قرمز عرضه‌شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در شهریور ماه امسال جمعاً ۵۷ هزار و ۸۹۳ تن گزارش شده، که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است. بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با ۲۷ هزار و ۷۶۴ تن، ۴۸ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با ۲۵ هزار و ۵۳۱ تن، بز و بزغاله با سه هزار و ۶۶۷ تن، و سایر انواع دام با ۹۳۱ تن، به‌ترتیب ۴۴،۱ درصد، ۶،۳ درصد و ۱،۶ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران