شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور گفت: از بنیاد ملی نخبگان می‌خواهم حمایتی را که ما ادعا می‌کنیم از نخبگان داشته باشند تا این عزیزان احساس نکنند مورد حمایت دولت نیستند.

نخبگان احساس نکنند که مورد حمایت نیستند

رییس‌جمهور گفت: از بنیاد ملی نخبگان می‌خواهم حمایتی را که ما ادعا می‌کنیم از نخبگان داشته باشند تا این عزیزان احساس نکنند مورد حمایت دولت نیستند.سید ابراهیم رییسی در دوازدهمین همایش ملی نخبگان گفت: از بنیاد ملی نخبگان می‌خواهم حمایتی را که ما ادعا می‌کنیم از نخبگان داشته باشند تا این عزیزان احساس نکنند، مورد حمایت دولت نیستند. این حمایت‌ها شامل حمایت‌های تسهیلاتی، رفع مشکلات حقوقی و قضایی، بازاریابی محصولات تولیدی نخبگان و حمایت‌های اجرایی است.وی خطاب به رییس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: کندی کار را رفع کنید و این مهم باید به صورت فراقوه‌ای و فرادستگاهی انجام شود، اگر هم به قانون نیاز داشتید به دولت اعلام کنید تا لایحه دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی بدهیم.رییسی در ادامه با بیان اینکه نخبگان به دسته وابسته و غیروابسته تقسیم می‌شوند، افزود: در کشور نخبه وابسته و نخبه غیروابسته داریم. برخی مشکلات انسان معاصر، ساخت کلاهک‌های هسته‌ای و تهدیدهای بشریت به دست نخبگان وابسته که فکر، دانش و بینش‌شان را در اختیار قدرت‌های سلطه‌گر گذاشته‌اند، به وجود آمده است. به نخبه ایرانی در خارج از کشور حقوق می‌دهند، اما سوالم از آنان این است که محصول کارت چیست و در اختیار کیست و به کدام منظور استفاده می‌شود.رییس‌جمهور ادامه داد: اگر نخبگی در خدمت زندگی قرار بگیرد بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود. شهیدان چمران و سلیمانی دو مصداق نخبگی در خدمت زندگی مردم بودند. علامه امینی هم همینطور بود. این عالم بزرگ هم در حوزه علمیه درس می‌خواند و هم در زمین کشاورزی کار می‌کرد.وی با تاکید بر استقلال علمی بنیاد ملی نخبگان، گفت: استقلال علمی بنیاد ملی نخبگان باید به صورت خاص و ویژه دنبال شود تا کار پیش برود وگرنه این اتفاق نمی‌افتد.رییسی بر اهمیت علوم پایه و علوم انسانی تاکید کرد و افزود: طلاب و دانشجویان نخبه، کم نداریم. نیازمندیم که به آنان توجه کنیم هم بر اساس عدالت ارسطویی و هم طبق فرمایشات آقا امیرالمومنین. باید ارتباط با این عزیزان با جدیت دنبال شود و در حوزه‌های مدیریتی و حاکمیتی به کار گرفته شوند. باید استعدادهای برتر شناسایی شوند تا به درستی تربیت شوند و زمینه شکوفا شدن‌شان به وجود بیاید تا به خوبی نقش‌آفرین شوند.رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز بسیار مهم است که به نیاز کشور به بهره‌وری و رشد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اگر چه در گرو رشد سرمایه‌گذاری و بهره‌وری است، توجه شود.وی ادامه داد: آیا جذب دانشجو در رشته‌های پزشکی معطوف به رشته قلب، عروق، مغز و اعصاب است یا رشته‌هایی که پول‌آوری بیشتری دارند، رونق دارد؟ آیا نباید به این استعدادهای برتر نشان دهیم که نیاز کشور به کدام گرایش‌های رشته پزشکی بیشتر است؟ جاذبه‌های پولی رشته پزشکی مهم است، اما نیاز کشور هم مهم است.رییسی همچنین در پایان سخنانش متذکر شد: هیچ دستگاهی حق ندارد مشابه کالای استاندارد داخلی را وارد کند این کار تخلف به شمار می‌رود. رهبری توصیه می‌کنند و من طلبه و شمای نخبه باید چشم بگوییم و آن را اجرا کنیم. حمایت‌های دولت از نخبگان می‌تواند شامل حمایت‌های تسهیلاتی، رفع مشکلات حقوقی و قضایی، بازاریابی محصولات تولیدی نخبگان و حمایت‌های اجرایی باشد.

در مورد واکسن دروغ گفتند

سخنگوی دولت بایادآوری اقدامات دولت سیزدهم برای خرید واکسن کرونا از کشوری دیگر و نه کشورهایی که دولت قبلی قصد خرید واکسن از آنها را داشت و آنها واکسن به ایران نمی‌دادند، گفت: حالا همان واکسن چینی و ایرانی که گفته می‌شد آب مقطر است، وضعیت را به حدی بهبود داد که امروز ما دورهم جمع شده‌ایم. با همان واکسنی که می‌گفتند آب مقطر است. آن روز دروغ می‌گفتند یا راست؟ حالا می‌بینیم دروغ می‌گفتند. والله امروز هم دروغ می‌گویند اما فرصت لازم است تا این دروغ‌ها هم مشخص شود. علی بهادری جهرمی با حضور در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در جمع دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد: چهل سال پیش مردم ما گفتند باید برای آینده خودمان، خودمان تصمیم بگیریم و اقدام کنیم و باید برای آن آزادی و استقلال داشته باشیم و الان چهار دهه است که دارد هزینه این استقلال طلبی و آزادی طلبی را می‌دهد. وی افزود: هشت سال جنگ، تحریم‌های اقتصادی و جنگ روانی و رسانه‌ای را شاهد بوده‌ایم و علت آن همین است که نمی‌خواهد آن ملت خودش برای خودش تصمیم بگیرد و با این هدف کشورهایی می‌آیند و هزینه‌های فراوانی می‌کنند تا شبکه‌ای به زبان فارسی تاسیس کنند. سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه کلید واژه دولت قبل این بود که میز مذاکرات مشکلات را حل می‌کند، اظهار کرد: این دولت معتقد است تعامل با جهان بدیهی است، اما شاه کلید حل مشکلات در داخل و توجه به نخبگان و بروز استعدادها و تکیه بر توان داخلی است. بهادری جهرمی یادآور شد: قدرت برتر را علم با خود می‌آورد هرکس که آن را به دست آورد جلودار پیشرفت و ترقی است، اما چنانچه به علم نرسد دیگران هستند که او را هدایت می‌کنند. وی تاکید کرد: دولت سیزدهم اولین دولت بعد از انقلاب و حتی تاریخ ایران است که یک سند تحول ارایه کرد و از همه جناح‌ها و گروه‌ها خواست بیایند و هرکدام مشکلات را لیست کنند و راهکار خود برای برون‌رفت از آن را ارایه کنند. سخنگوی دولت با اشاره به وجود زمان‌بندی و تقسیم وظایف در سند تحول برای حل مشکلات، اظهار کرد: دولت وقتی این برنامه را ابلاغ کرد آن را منتشر کرد تا همه مردم آن را بدانند و اگر لازم است آن را نقد کنند. از جامعه دانشگاهی هم درخواست کرد که اگر اولویت‌بندی یا راهکاری برای حل مشکلی، ایراد دارد آن را نقد کنند تا ایرادات برطرف شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران