شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم لازم نیست برنامه‌ریزی را از غربی‌ها یاد بگیریم، بلکه کافی است

لازم نیست برنامه‌ریزی  رااز غربی‌ها یاد بگیریم

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم لازم نیست برنامه‌ریزی را از غربی‌ها یاد بگیریم، بلکه کافی است به آنچه می‌دانیم متعهد باشیم و عمل کنیم. جلسه شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور محمدباقر قالیباف رییس مجلس، روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس و مهرداد بذرپاش، رییس دیوان محاسبات کشور (دوشنبه ۲۵ مهرماه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. رییس مجلس در این جلسه گفت: نگاه به مجموع ۶ برنامه توسعه پشت سر گذاشته، نشان می‌دهد در رشد اقتصاد کلان، وضع بدی داریم، چرا که متوسط ۳۰ درصد برنامه ششم اجرایی شده است، این در حالی است که اگر کاری هم انجام نمی‌دادیم، این ۳۰ درصد خود به خود اتفاق می‌افتاد، چه بسا اگر در برخی مواقع دخالت هم نمی‌کردیم، اتفاقات بهتری هم رخ می‌داد. وی ادامه داد: معتقدم ضعف ما در این بخش نداشتن علم و سواد برنامه‌نویسی یا نداشتن سرمایه کافی برای اجرای آن نیست، بلکه باور قلبی و اندیشه لازم را برای اجرا نداریم، چرا که خود را ملزم اخلاقی و تشکیلاتی برای اجرای قانون نمی‌کنیم و متاسفانه این مساله به فرهنگ مدیریتی ما تبدیل شده است. قالیباف با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه و پس از آن لایحه بودجه را باید با اولویت پیگیری کرد، گفت: باید برنامه را براساس واقعیات و تحریم‌های موجود تدوین کنیم. در واقع معتقدم لازم نیست برنامه‌ریزی را از غربی‌ها یاد بگیریم، بلکه کافی است به آنچه می‌دانیم متعهد باشیم و عمل کنیم.

جزییاتی از نحوه استفاده از شماره اقتصادی جدید

سازمان امور مالیاتی به کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل (شامل اشخاص حقیقی انفرادی، مشارکت‌های مدنی اعم از قهری و اختیاری و اتباع خارجی) مشمول آیین‌نامه اجرایی اعلام کرد، در اجرای مواد (۶) و (۷) آیین‌نامه اجرایی برای تمامی مؤدیانی که ثبت‌نام خود در نظام مالیاتی را تکمیل کرده باشند، شماره اقتصادی منحصر به فرد از سوی سازمان تخصیص داده می‌شود. در مورد اشخاص حقیقی انفرادی به ازای هر پرونده شماره اقتصادی مجزا به مؤدی اختصاص می‌یابد. چنانچه صاحبان مشاغل بر مبنای مجوز صادره از مراجع ذیصلاح، بیش از یک محل فعالیت (برای همان مجوز) داشته باشند، برای تمام این محل‌ها فقط یک ثبت‌نام صورت گرفته و یک شماره اقتصادی تخصیص خواهد یافت. در مورد کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی که نوع فعالیت آنان ایجاد دفتر یا فروشگاه در یک یا چند محل دیگر را اقتضا می‌کند، برای مؤدی مربوط یک شماره اقتصادی تخصیص یافته و در کلیه محل‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دسترسی مؤدیان یه شماره اقتصادی صادره پس از تکمیل ثبت‌نام مؤدی، شماره اقتصادی توسط سیستم صادر و بلافاصله از طریق پیامک به وی اطلاع‌رسانی می‌شود. شماره‌های اقتصادی تخصیص یافته به مؤدیان از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان به نشانی my.tax.gov.ir در دسترس آنان است. در این درگاه فهرستی از شماره‌های اقتصادی صادره مربوط به مؤدیان مالیاتی برای تمامی پرونده‌های مالیاتی به تفکیک شماره اقتصادی فعال و غیرفعال در اختیار مؤدیان قرار می‌گیرد. بعلاوه در صورت درخواست مؤدی، امکان دریافت شماره اقتصادی مرتبط با پرونده وی از طریق ارسال پیامک به شماره تلفن همراه اعتبارسنجی شده ایشان نیز وجود دارد. نحوه استفاده از شماره اقتصادی از تاریخ ۱/۵/۱۴۰۱ شماره اقتصادی جدید، وفق ماده (۲) این دستورالعمل برای هر یک از پرونده‌های مالیاتی (اعم از پرونده‌های موجود یا ثبت‌‌نام‌های جدید) تعیین و از طریق حساب کاربری و پیامک به مؤدیان مربوط اعلام خواهد شد. با عنایت به مواد (۶) و (۷) و فصول (۳) و (۴) آیین‌نامه اجرایی، مؤدیان مکلفند بر روی صورتحساب‌های فروش کالا و عرضه خدمات (حسب مورد الکترونیکی یا فیزیکی)، قراردادها و سایر اسناد مشابهی که از تاریخ ۱/ ۷/ ۱۴۰۱ (از فصل پاییز سال ۱۴۰۱ و پس از آن) صادر می‌کنند شماره اقتصادی جدید خود و خریدار یا طرف معامله را درج نمایند، در غیر اینصورت مشمول جرایم قانونی مربوط به شرح ماده (۶) این دستورالعمل می‌شوند. غیرفعال‌سازی یا ابطال شماره اقتصادی وفق ماده ۱۷ آیین‌نامه اجرایی؛ در موارد ذیل شماره اقتصادی تخصیص یافته به مؤدیان باطل شده و مؤدیان مربوط مجاز به استفاده از آن در صدور صورتحساب‌ها قراردادها و سایر اسناد نمی‌باشند: 

۱- فوت اشخاص حقیقی یا اعلام مؤدی مبنی بر خاتمه فعالیت اقتصادی

۲- انحلال اشخاص حقوقی ثبت شده پس از اتمام عملیات تسویه و اعلام ختم تسویه و در مورد سایر اشخاص حقوقی پس از لغو مجوز فعالیت

۳- صدور حکم مراجع قضایی مبنی بر ابطال شماره اقتصادی

تبصره - در مواقعی که ثبت نام مؤدیان به‌طور موقت غیرفعال می‌شود، شماره اقتصادی ابطال نمی‌شود و مؤدیان مجاز به استفاده از شماره اقتصادی جهت فعالیت اقتصادی مرتبط با این ثبت نام نمی‌باشند.

جرایم مرتبط با شماره اقتصادی: با عنایت به ماده (۱۶۹) ق.م.م و ماده (۱۹) ایین نامه اجرایی مشمولان این دستورالعمل در صورت عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به صدور صورتحساب و استفاده از شماره اقتصادی، مشمول جرایم مالیاتی به شرح زیر می‌شوند: 

عدم صدور صورتحساب فروش کالا یا ارایه خدمت یا عدم درج شماره اقتصادی خود یا عدم درج شماره اقتصادی طرف معامله ۲% مبلغ مورد معامله

استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران ۲% مبلغ مورد معامله

استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود ۲% مبلغ مورد معامله

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران