شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که در صورت تصویب بدون تغییر لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری،

حداقل حقوق چه قدر می‌شود؟

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که در صورت تصویب بدون تغییر لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری، یک میلیون تومان به حداقل حقوق کارمندان دولت اضافه شده و حداقل حقوق دریافتی از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی در توضیح لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری گفت: هدف دولت در این لایحه این است که حقوق همه حقوق‌بگیران دولتی اعم از شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران افزایش پیدا کند که اقدام خوبی است. وی با بیان اینکه برای اولین‌بار است که افزایش حقوق در میانه سال مطرح می‌شود، افزود: پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق یک عدد ثابت است و در کنارش افزایش حق عائله مندی هم در نظر گرفته است؛ بر این اساس حداقل حقوق ماهیانه کارکنان دولت یک میلیون تومان و بازنشستگان ۹۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، حق عائله مندی نیز دو برابر خواهد شد و مبلغی هم به ازای هر فرزند در نظر گرفته شده است. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه این افزایش حقوق شامل مجردها هم می‌شود، گفت: در حال حاضر حداقل حقوق ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. در صورتی که این لایحه بدون تغییر در مجلس تصویب شد، یک میلیون تومان به حداقل حقوق اضافه می‌شود و خالص دریافتی به ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد علاوه بر این مبلغی برای حق عائله مندی و حق فرزندان تحت تکفل نیز اضافه می‌شود. میرتاج‌الدینی میزان افزایش حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری در لایحه دولت را ۹۰۰ هزار تومان عنوان و اظهار کرد: این لایحه هنوز در کمیسیون برنامه بررسی نشده و ممکن است تغییر کند مثلا عدد ثابت مدنظر دولت به درصد تبدیل شود؛ البته به نظرم پیشنهاد دولت خوب است. وی در پایان با بیان اینکه این لایحه در جلسه فوق‌العاده کمیسیون برنامه مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: این لایحه به زودی در دستور صحن قرار می‌گیرد تا با تصویب آن در نیمه دوم سال افزایش حقوق‌ها اعمال شود.

هشدار جدید وزارت خزانه‌داری امریکا

به گزارش فایننشال تایمز، دولت بایدن به‌شدت از تصمیم کارتل نفتی با حمایت عربستان سعودی و روسیه در هفته جاری انتقاد کرده که این اقدام را بر خلاف فشار امریکا برای پایین نگه داشتن قیمت جهانی نفت انجام داده است. یلن در یک گفت‌وگوی تلفنی با فایننشال تایمز عنوان کرد: فکر می‌کنم تصمیم اوپک غیرسودمند و غیرعاقلانه است – مشخص نیست که در نهایت چه تاثیری خواهد داشت، اما مطمئنا این چیزی است که به نظر من، در شرایطی که ما با آن روبرو هستیم، مناسب به نظر نمی‌رسد. ما در مورد کشورهای در حال توسعه و مشکلاتی که با آن مواجه هستند، نگرانی‌های زیادی داریم. یلن پیش از نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن صحبت می‌کرد که در آن قرار است گفت‌وگوهایی درباره تورم بالا و قیمت‌های کامودیتی‌ها، تاثیر تشدید سیاست‌های پولی توسط بسیاری از بانک‌های مرکزی و تاثیر اقتصادی و مالی ناشی از جنگ اوکراین، صورت گیرد. او گفت: من فکر می‌کنم در مورد اینکه آیا کشورهای ما به این مشکلات رسیدگی می‌کنند یا خیر تبادل نظر خواهیم کرد و سعی کنیم در نظر بگیریم که آیا واکنش جمعی ما به نتیجه معقول می‌انجامد؟‌و بهترین کاری که در چنین شرایط محیطی می‌توانیم انجام دهیم چیست؟ در بحبوحه ناامیدی فزاینده در واشنگتن از اینکه برخی از متحدان در اجرای تعهدات خود برای کمک مالی به کی‌یف عقب مانده‌اند، ایالات متحده امیدوار است از این نشست‌ها برای تشویق کشورهای اروپایی برای ارایه سریع‌تر کمک‌های اقتصادی به اوکراین استفاده کند. تعدادی از کشورها قول کمک‌های اقتصادی قابل توجهی داده‌اند، اما سرعت انتقال پول به اوکراین بسیار کند است. یلن با اشاره به اینکه ایالات متحده ۸.۵ میلیارد دلار کمک بلاعوض به اوکراین داده و ۴.۵ میلیارد دلار دیگر به تازگی توسط کنگره تصویب شده، تاکید کرد: تعهداتی در این زمینه وجود دارد، اما باید این پول‌ها به کار گرفته شود. والدیس دامبروسکیس معاون اجرایی کمیسیون اروپا روز سه شنبه در سخنانی عنوان کرد: اتحادیه اروپا به دنبال تسریع در پرداخت بودجه خود به اوکراین است و به‌شدت با کشورهای عضو برای پرداخت ۳ میلیارد یوروی نهایی از بسته ۹ میلیارد یورویی که رهبران در اوایل سال جاری نسبت به پرداخت آن متعهد شدند، کار خواهد کرد.  با این حال، او گفت که داشتن یک جریان مالی ساختارمندتر و قابل پیش‌بینی‌تر برای اوکراین در سال آینده نیز مهم است و اتحادیه اروپا این مساله را در تهیه بودجه ۲۰۲۳ ادغام خواهد کرد. ایالات متحده و متحدان گروه ۷ در حال وارد شدن به آخرین بخش مذاکرات برای تعیین سقف قیمتی برای صادرات نفت روسیه هستند تا مسکو را از درآمدهای انرژی حیاتی برای تامین مالی جنگ محروم کنند و همچنین مقداری از نفت کشور را به گونه‌ای حفظ کنند که منجر به جهش قیمت در سراسر جهان نمی‌شود. پس از اینکه مقامات کاخ سفید گفتند که در مورد واکنش‌های احتمالی با کنگره رایزنی خواهند کرد، وزیر خزانه‌داری امریکا در مورد اقدامات متقابل ایالات متحده در پاسخ به اقدام اوپک، توجهی نداشت. وی افزود: رییس‌جمهور برای مدت زیادی بر روی بررسی همه گزینه‌های موجود برای کاهش [قیمت نفت] متمرکز بوده است. احتمالا یلن با نگرانی همتایان خود در سراسر جهان در مورد ارزش دلار مواجه خواهد شد که در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش شدید نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو در برابر بسیاری از ارزهای دیگر به‌شدت افزایش یافته است. او در عین حال تصریح کرد که افزایش ارزش دلار ناشی از واقعیت‌های اقتصادی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران