شماره امروز: ۵۴۷

رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران:

| | |

نماینده ویژه امریکا در امور ایران در گفت‌وگویی با تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران در بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام، گفت:

نماینده ویژه امریکا در امور ایران در گفت‌وگویی با تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران در بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام، گفت: دولت بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد که دولت آینده امریکا از برجام خارج نخواهد شد. به گزارش وبگاه وُرلد، رابرت مالی، نماینده ویژه امریکا در امور ایران در گفت‌وگو با این برنامه رادویی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات احیای برجام به بن‌بست رسیده است یا نه، گفت: ما یک ماه پیش تصور می‌کردیم به توافق نزدیک هستیم و بعد از آن ایران به دلایلی که باید از آنها پرسید، شروع به طرح مساله‌ای کرد که هیچ ارتباطی با توافق ندارد و مربوط به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های گذشته ایران و وجود ذرات اورانیوم در چند محل است. مالی مدعی شد: بنابراین، بدون اینکه بخواهم وارد جزییات شوم، می‌گویم چیزی که ایران خواسته این است که ما، یعنی امریکا و کشورهای اروپایی روی آژانس فشار اعمال کنیم تا پرونده این تحقیقات بسته شود. این مساله هیچ ارتباطی با توافق ندارد. از این گذشته، ما هم این کار را انجام نخواهیم داد. این ادعای مالی درباره موضوع تحقیقات آژانس در ایران و مرتبط بودن آن با روند مذاکرات وین در حالی مطرح می‌شود که حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پیش‌تر در گفت‌وگویی با وبگاه المانیتور گفته بود: در مورد همکاری با آژانس هیچ مشکلی نداریم. اکنون در چارچوب پادمان همکاری‌های ما با آژانس ادامه دارد. دوربین‌های آژانس نصب هستند و عملیات مانیتورینگ خود را انجام می‌دهند. ولی اقدامات داوطلبانه و بیشتری که انجام داده بودیم از جمله دوربین‌هایی را که داوطلبانه نصب شده بود، از مدار خارج کردیم. در اقدام متقابل، به خاطر قطعنامه‌ای که در آژانس چهار ماه پیش صادر شد. امریکا و سه کشور اروپایی، کار اشتباهی را انجام دادند؛ در حالی که در وسط مذاکره بودیم، قطعنامه را در آژانس ارایه کردند. ما به همکاریمان با آژانس ادامه می‌دهیم. 

امیرعبداللهیان افزود: در مورد سه مکان اتهامی علیه ایران، آژانس سوالاتی دارد؛ آماده‌ایم به سوالات آژانس پاسخ دهیم. اما قویا اعتقاد داریم آژانس باید تکنیکی و فنی عمل کند. مشکل ما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این است که سیاسی عمل می‌کند. اگر آژانس متمرکز بر مسوولیت و وظیفه فنی خودش بشود، ما هم در این مسیر همکاری‌هایمان را با آژانس تقویت خواهیم کرد. در سال ۲۰۱۵ اتفاقی افتاد و اراده و توافقی سیاسی میان ایران و امریکا و سه کشور اروپایی به حل مسائل ایران و آژانس کمک کرد. ما می‌خواهیم در کنار همکاری‌های فنی و پاسخ به سوالات آژانس، این اراده سیاسی هم وجود داشته باشد. ما دو درصد کل فعالیت هسته‌ای جهان را در ایران، آن‌هم در چارچوب صلح‌آمیز انجام می‌دهیم اما ۳۷ درصد بازرسی‌های آژانس به ایران اختصاص دارد. معنی آن این است بعد از آنکه همه طرف‌ها به برجام برگردند، ما هم باید همه دسترسی‌ها را مجددا به آژانس بدهیم؛ دسترسی‌های فراتر از پادمان. پس این خیلی طبیعی است که اتهامات بی‌اساسی که الان در دستور کار آژانس علیه ایران است، باید از میان برداشته شود. اما قبول داریم که مسیرش کار فنی است. اما به موازات آن باید اراده سیاسی مثل سال ۲۰۱۵ برای بستن پرونده‌های اتهامی وجود داشته باشد. مالی درباره موضوع تضمین‌خواهی ایران در مذاکرات وین نیز گفت: در صورت انجام توافقی در وین برای بازگشت امریکا به برجام، واشنگتن نمی‌تواند تضمین بدهد دولت بعدی این کشور از این توافق خارج نخواهد شد.  او در این باره مطرح کرد: من می‌توانم درک کنم چرا آنها این تضمین را می‌خواهند اما ما از لحظه شروع این مذاکرات، در حدود یک سال و نیم پیش، گفتیم که سیستم ما به این شکل کار نمی‌کند. اگر رییس‌جمهور آینده طی اقدامی حساب‌نشده و به صورت یک‌جانبه تصمیم بگیرد که با وجود کارآمد بودن توافق از آن خارج شود، ما هیچ کاری نمی‌توانیم برای متوقف کردن آن انجام دهیم. وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی یاد شده درباره موضوع تضمین‌ها گفته بود:  وقتی از تضمین صحبت می‌کنیم به رفتار امریکا در توافق سال ۲۰۱۵ نگاه می‌کنیم. خروج ترامپ از برجام یک اقدام مغایر مقررات بین‌المللی بود. الان نیز با وضعیتی مواجه هستیم که طرف‌های مذاکره‌کننده امریکایی به ما می‌گویند هیچ تضمینی برای دولت بعدی نمی‌دهیم. بالاخره در عرف و رویه‌های بین‌الملل وقتی توافقی امضا می‌شود، این قرارداد، توافق پایدار میان نظام‌های سیاسی و حکومت‌ها است و نه دولت‌هایی که می‌آیند و می‌روند.  او در ادامه گفت: ماه‌هاست معاونم آقای دکتر باقری و همکارانم در وین مذاکره می‌کنند. ارتباطات زیادی خود من با طرف‌های مختلف در موضوع بازگشت به برجام دارم اما وقتی ما صحبت از ضمانت می‌کنیم، طرف امریکایی مذاکره ما، اظهار می‌دارد ما حداکثر تا پایان دولت خودمان ضمانت خواهیم داد. این چه پیامی‌برای طرف‌های دیگر که علاقه‌مند هستند بیایند و در ایران سرمایه‌گذاری کنند دارد. این رفتار، این پیام را به سرمایه‌گذار خارجی می‌دهد که وارد ایران نشوید، وقت زیادی ندارید. من در نشست امنیتی مونیخ با برخی از مدیران شرکت‌های بزرگ، گفت‌وگو داشتم. معاون اقتصادی من هم نشست مفصلی با کمپانی‌های بزرگ عمدتا اروپایی در مونیخ داشت. همه آنها به ما می‌گفتند اگر مدت قراردادها کوتاه باشد ما نمی‌توانیم پروژه‌ای را در ایران اجرا کنیم. البته در مورد تضمین و طول مدت قراردادها ما پیشرفت‌هایی را در تبادل پیام‌های‌مان با امریکایی‌ها در هفته‌های گذشته شاهدیم اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.

مالی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران مصمم به ساخت سلاح است، بیان کرد: بدون استناد به آن‌چه جامعه اطلاعاتی در این خصوص خواهد گفت، می‌توانم بگویم که ما فکر می‌کنیم در مقطع فعلی به نظر نمی‌رسد ایران تصمیمی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای گرفته باشد. اذعان این مقام امریکایی به صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران در حالی است که مقامات ایران، خود بارها تاکید کرده‌اند تولید و به کارگیری تسلیحات هسته‌ای، جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد. نماینده ویژه امریکا در امور ایران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات و اقدامات مداخله‌جویانه دولت امریکا درباره اتفاقات اخیر ایران، مدعی شد: سیاست دولت بایدن تلاش برای دامن زدن به بی‌ثباتی در ایران یا تغییر حکومت نیست، بلکه فقط تلاش می‌کند نسبت به باورهای ایالات متحده مبنی بر اینکه مردم حق دارند از آزادی‌های اولیه استفاده کنند، صادق باشد. همچنین معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی گفت: متاسفانه شاهد هستیم دشمنان به‌شدت موضوع فناوری هسته‌ای در ایران را مورد تهاجم قرار داده و مخالف وجود این فناوری در ایران هستند. اتهامات ناروا و بی‌اساسی که علیه برنامه‌ها و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح و بهانه کرده‌اند تا تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی را اعمال کنند.

او با مردم بودن و خسته نشدن از مردم، مقاوم بودن و در همه عرصه در صف اول بودن و ... را از جمله ویژگی‌های سردار حاج قاسم سلیمانی برشمرد و در ادامه گفت: امیدواریم خداوند متعال به ما توفیق درک مسائل را داده تا در انجام وظایف خود کوشا و فرصت‌ها را هرگز از دست ندهیم. به اعتقاد رییس سازمان انرژی اتمی، تاثیرات فناوری‌های نوین در زندگی مردم، جامعه و اقتصاد را باید به‌کارگیری و معرفی کرد و به سهم خود آن را مستقر کنیم. او یافتن مسائل و شناسایی مشکلات را یکی از وظایف تحقیقات نتیجه‌گرای سازمان انرژی اتمی تلقی کرد و افزود: متاسفانه شاهد هستیم دشمنان به‌شدت موضوع فناوری هسته‌ای در ایران را مورد تهاجم قرار داده و مخالف وجود این فناوری در ایران هستند. اتهامات ناروا و بی‌اساسی که مطرح و بهانه کرده‌اند تا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را اعمال کنند و از تهمت و افترا هم خسته نمی‌شوند. اسلامی از تاثیر فناوری هسته‌ای در همه حوزه‌ها سخن به میان آورد و بیان کرد: فناوری انرژی هسته‌ای نه تنها در حوزه سلامت و پزشکی بلکه در بخش کشاورزی، صنعت، محیط زیست و آب و خاک نیز موثر است که در کشور از این فناوری بسیار استفاده شده است. رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این مطلب که یکی از ماموریت‌های سازمان انرژی اتمی توجه به حوزه کشاورزی است، اظهار کرد: استان کرمان در زمینه‌های مختلف کشاورزی از جمله پسته، خرما و مرکبات در کشور زبانزد بوده و کرمان یکی از استان‌های شاخص برای فعالیت و به‌کارگیری فناوری‌های هسته‌ای برای خدمت به مردم و فعالان حوزه کشاورزی است. اسلامی ادامه می‌دهد: همکاران ما در سازمان انرژی اتمی در مدت کمتر از ۱۰ ماه توانستند سیستم صنعتی نتیجه تحقیقات استفاده از فناوری پلاسما را به ثمربرساندند که ۲۰ فروردین امسال از آن رونمایی شد و تولید صنعتی آن در دست اقدام است و امیدواریم با مشارکت مردم و کمک مسوولان این سیستم در یکی از مناطق رفسنجان نصب شود. رییس سازمان انرژی اتمی تشریح کرد: این آفت موجب بروز ضایعاتی بر روی محصول شده و همچنین تاثیرات منفی در صادرات پسته داشته است، بر اساس این طرح سامانه‌هایی طراحی شده که در خطوط تولید و فرآوری پسته مستقر می‌شود و با استقرار آنها می‌توان سم‌زدایی محصول را انجام داد. این سامانه می‌تواند آفت‌پذیری پسته را از بین برده و همچنین بر ماندگاری و ظرفیت نگهداری این محصول بیفزاید.  به گفته او، فناوری پلاسما عامل مهمی برای دفع آفت سم آفلاتوکسین از محصول پسته است و از این فناوری می‌تواند ۹۷ درصد آفت پسیل را دفع کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران