شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در جریان دیدار جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس با رهبری انقلاب گزارشی را به ایشان ارایه کرد

ارایه گزارش سرلشکر باقری به فرمانده کل قوا

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در جریان دیدار جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس با رهبری انقلاب گزارشی را به ایشان ارایه کرد. سرلشکر محمد باقری در جریان دیدار (چهارشنبه - ۳۰ شهریور) جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس با رهبری انقلاب اسلامی با ارایه گزارشی از عملکرد بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به فرماندهی کل قوا، اظهار کرد: نگاه به دفاع مقدس پس از چهاردهه نشان می‌دهد جنگ تحمیل‌شده به ملت ایران که با انقلاب خود کشور را از حکومت سیاه گذشته آزاد کرده بود، با الطاف خداوند، رهبری امام راحل و خون شهیدان و ایثار ملت بزرگ ایران، به رغم خواست دشمنان برای شکست حکومت نوپا و ملت انقلابی به حماسه‌ای بزرگ و سرمایه‌ای ماندگار برای پیشرفت و سربلندی آینده بدل شد. وی افزود: شاید یکی از مهم‌ترین آنها تبدیل بن‌بست شکست و عقب‌نشینی و ناامیدی ماه‌های اول جنگ با تغییر راهبرد نبرد کلاسیک مبتنی بر ابزار به نبرد انقلابی متکی به ابتکار بومی، رزمندگان انقلابی و البته استفاده بهینه از ابزار نظامی و تبدیل فاصله میان ارتش و سپاه به وحدت و هم‌افزایی بود. امروز هم اعتقاد داریم با اتکا به سرمایه عظیم جوانان دانشمند و انقلابی کشور و عمل مجاهدانه با روحیه دوران دفاع مقدس می‌تواند خواسته‌های ملت بزرگ ایران را برآورده کند. رییس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه ۴۷۷ ستاد مجازی هم برای گرامیداشت مناسبت‌های دفاع مقدس در دستگاه‌های کشوری و لشکری تا سطح روستاها برقرار شده که در طول برنامه‌های خود را اجرا می‌کند، ادامه داد: پیش‌بینی ۴۰ مناسبت به عنوان مناسبت‌های برتر دفاع مقدس مشخص شده و متناسب با آن برنامه‌هایی در بخش‌های مختلف ستادی طراحی و اجرا شده است. جلسات هماهنگی‌های کلان برای نشر آثار مرتبط با دفاع مقدس نیز به شکل مرتب برگزار می‌شود و تاکنون ۲۰ سند اساسی در این زمینه به تصویب رسیده است. باقری یادآور شد: حضور فعال و موثر در شورای اجتماعی کشور، شورای فرهنگ عمومی، شورای عالی جوانان و شورای عالی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و بهره‌گیری متبوع از ظرفیت‌های این شوراها در جهت تقویت و تحکیم ارزش‌های دفاع مقدس انجام شده است. ایجاد و راه‌اندازی سامانه جامع اسناد دفاع مقدس اعم از اسناد مکتوب و غیرمکتوب با سازماندهی ۳۸ میلیون سند با هدف تسهیل دسترسی پژوهشگران و علاقه‌مندان داخل و خارج کشور از دیگر اقدامات زیربنایی در زمینه تبیین و روشنگری درباب دفاع مقدس است. وی با اشاره به تدوین دروس مرتبط با دفاع مقدس در دوره کارشناسی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: علاوه بر این رشته تخصصی تجزیه و تحلیل دفاع مقدس در سطح کارشناسی ارشد در برخی دانشگاه‌ها و در سطح دکتری در دانشگاه عالی دفاع ملی هم درنظر گرفته شده است. مجموعه تولیدات کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس از ۹۵۸ عنوان در سال ۱۳۹۴ با ۲۴۰ درصد رشد به ۲ هزار و ۲۹۸ عنوان در سال ۱۴۰۰ رسیده است. همچنین با توجه به تاکیدات فرماندهی کل قوا برای برپایی نهضت خاطره‌گویی ۵۰۰ کارگاه آموزشی و برپایی این جلسات در اقصی نقاط کشور در چهارسال گذشته قریب به ۱۰ هزار ساعت جلسه خاطره‌گویی دست یافتیم.

گزارش مکرون از دیدار با رییسی

رییس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با همتای ایرانی‌اش گفت که در گفت‌وگو با او به موضوع حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان پرداخته است. به گزارش ایسنا، امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، گفت که از فرصت این دیدار استفاده کرده و درباره حقوق زنان صحبت کرده است. شبکه بی‌بی‌سی فارسی نوشت، مکرون پس از دیدار با رییسی، در پاسخ به خبرنگار این شبکه در این باره گفت: من خیلی روشن گفتم که ما از حقوق بشر دفاع می‌کنیم و به خصوص حقوق زنان. البته در مورد برجام هم مفصل صحبت کردیم ولی بر روی این مساله تاکید کردم که این خیلی مهم است و اعتبار ایران مطرح است و اینکه آنها باید این مساله را حل کنند. این در حالی است که محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور پس از دیدار رییسی با مکرون در گفت‌وگویی یادآور شد: در ملاقات ۹۰ دقیقه‌ای رییس‌جمهور ایران و فرانسه که قرار بود ۴۵ دقیقه باشد، مکرون صرفا یک جمله کلی درباره احترام به حقوق زنان گفت و حتی نامی از ایران نیاورد. وی افزود: رییس‌جمهور کشورمان اما در پاسخ بر دو نکته تأکید کرد؛ نکته اول این بود که پیشرفت‌های زنان پس از انقلاب خیره‌کننده بوده و اگر خواستید با این واقعیت‌ها آشنا شوید به ایران سفر کنید. معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور تصریح کرد: نکته دوم هم‌ اینکه مسائل ایران مربوط به ایرانی‌ها است. اتحادیه اروپا اگر می‌خواهد درباره زنان بیانیه بدهد، درباره خشونت پلیس علیه زنان در امریکا و غرب بیانیه بدهد. ضمن اینکه تحریم جنایت علیه بشریت است و زن و مرد هم نمی‌شناسد و غرب باید پاسخگوی جنایت خود علیه ملت ایران باشد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به مواضع مداخله‌جویانه برخی مقامات امریکا، اتحادیه اروپایی و تعدادی از کشورها در خصوص فوت خانم مهسا امینی به این کشورها توصیه کرد از فرصت‌طلبی و استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشر اجتناب نمایند. کنعانی با تسلیت به پدر و مادر و خانواده داغدار امینی، مواضع مداخله‌جویانه خارجی در مورد این حادثه تأسفبار را محکوم کرد و با بیان اینکه کشورهایی که با سابقه طولانی جنگ‌افروزی و خشونت در سرتاسر جهان شناخته‌شده‌اند، از وجاهت و مشروعیتی برخوردار نیستند که دیگران را در مورد حقوق بشر موعظه کنند، افزود: دولت امریکا با تداوم سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی، بزرگ‌ترین ناقض حقوق ملت ایران است و نمی‌تواند با طرح ادعاهای اثبات‌نشده و اتخاذ مواضع فریبکارانه، خود را غمخوار و حامی مردم ایران نشان دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران