شماره امروز: ۵۴۷

رییسی در دیدار با مکرون در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل:

| | |

سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور اسلامی ایران برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد.

سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور اسلامی ایران برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد.  رییسی در گفت‌وگو با خبرنگاران این سفر را فرصتی برای تبیین دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: سازمان ملل متحد باید سازمان ملل باشد نه سازمان دول قدرتمند. رییس‌جمهور حضور در سازمان ملل را بستر مناسبی برای بحث و گفت‌وگو درباره مشکلات امروز جهان و یافتن راهکارهای جمعی برای رفع آنها دانست. رییسی تحریم را حربه‌ قدرت‌های بزرگ برای فشار به ملت‌ها برشمرد و گفت: تحریم‌ها به ضرر ملت‌ها هستند و با صلح، آرامش و امنیت در تضاد است. رییسی تحریم، تروریسم و جنگ را از جلوه‌های یکجانبه‌ گرایی معرفی و تصریح کرد: نتیجه یکجانبه‌گرایی، رنج جوامع بشری است. روز گذشته دیدار‌های جنبی رییس‌جمهور با سران و شخصیت‌ها آغاز شد. در ابتدای این دیدارها رییسی با امانوئل مکرون رییس‌جمهوری در سازمان ملل با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرد. 

رییس‌جمهور کشورمان در دیدار با رییس‌جمهور فرانسه مفتوح ماندن پرونده‌های ایران در آژانس را مانع جدی دستیابی به توافق برشمرد و گفت: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی و به دور از فشارها و القائات دیگران باشد.

سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور اسلامی ایران در دیدار امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، لازمه حصول این توافق را تضمین‌های اطمینان بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران خواند و گفت: سطح همکاری‌ها و روابط ایران و فرانسه قابل ارتقاء است ضمن اینکه اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاست‌های آن مستقل است و تابع خواست و سیاست امریکا نیست.

وی در این دیدار با اشاره به خروج امریکا از برجام و نقض تعهدات آن، و همچنین عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات خود به منظور انتفاع اقتصادی ایران از توافق، افزود: با وجود خروج یکجانبه امریکا از توافق و خسارات ناشی از آن، خواسته جمهوری اسلامی برای دریافت تضمین‌های اطمینان‌بخش یک خواسته کاملاً معقول و منطقی است.

رییس‌جمهور کشورمان، مفتوح ماندن پرونده‌های ایران در آژانس را مانع جدی دستیابی به توافق برشمرد و گفت: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی و به دور از فشارها و القائات دیگران باشد و ما معتقدیم بدون مختومه شدن پرونده‌های ایران، دستیابی به توافق امکان‌پذیر نیست.

رییسی با انتقاد از درخواست قطعنامه شورای حکام علیه ایران بوسیله سه کشور اروپایی همزمان با مذاکرات هسته‌ای، این رویکردها را غیرسازنده و موجب پیچیده‌تر شدن مسائل دانست و افزود: آژانس انرژی اتمی با نظارت و بازرسی‌های خود 15 بار به‌طور رسمی به اینکه فعالیت‌های ایران بر اساس تعهدات و به دور از انحراف است، اذعان کرده است.

رییس‌جمهور کشورمان رویکرد دوگانه آژانس به فعالیت‌های مخرب هسته‌ای رژیم صهیونیستی را نشانه‌ای از سیاست‌زدگی برشمرد.

رییسی در بخش دیگری از سخنان خود، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را صلح‌آفرین و عامل جلوگیری از سرایت تروریسم به اروپا خواند و گفت: اینکه امروز در فرانسه با آرامش انتخابات برگزار می‌کنید به علت تلاش‌های جمهوری اسلامی برای نابودی تروریسم در منطقه است.

در این دیدار امانوئل ماکرون پیشنهادهایی برای مذاکرات جاری مطرح و اذعان کرد: این یک واقعیت است که در شرایطی که آژانس، عمل به تعهدات از طرف ایران را به‌طور کامل اعلام کرد، امریکا در سال 2018 از برجام خارج شد و طرف‌های اروپایی نیز نتوانستند به تعهدات خود مبنی بر استفاده ایران از منافع اقتصادی توافق عمل کنند.

رییس‌جمهور فرانسه استمرار کار برای پیشرفت در توافق هسته‌ای را لازم دانست و گفت: ایران و آژانس با همکاری یکدیگر قادر به حل پرونده‌های موجود هستند و ما در این زمینه فشار سیاسی به آژانس وارد نخواهیم کرد.

ماکرون با دعوت از رییس‌جمهور کشورمان برای سفر به فرانسه، افزود: می‌توانیم بر روی گسترش روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی و منطقه همکاری‌های خود را افزایش دهیم.

  رییس‌جمهور اسلامی ایران پیش از این نیز در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهور فرانسه با اشاره به نقض مکرر و فاحش تعهدات از سوی امریکا و همچنین عدم پایبندی سه کشور اروپایی عضو برجام به تعهدات خود در این توافق بین‌المللی، گفته بود: امریکا با وضع تحریم‌های جدید تعهدات خود را به‌طور آشکار نقض کرده است. رییسی با تاکید بر اینکه هم امریکا و هم اروپایی‌ها باید به تعهدات خود در برجام عمل کنند، تاکید کرده بود: در هر مذاکره‌ای باید حقوق ملت ایران استیفا و منافع ملت ما تامین شود. رییس‌جمهور همچنین در مصاحبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی‌بی‌اس که یکشنبه‌شب به وقت محلی از این شبکه امریکایی پخش شد، اظهار داشت: ما برای دستیابی به توافق خوب و منصفانه جدی هستیم اما باید تضمین وجود داشته باشد که امریکا نتواند از این توافق خارج شود. رییسی تاکید کرد: امریکایی‌ها پیمان‌شکنی کردند. آنها این کار را کردند، وقتی شما به تعهدتان وفادار نباشید توافق بی‌معنی است. ما نمی‌توانیم به امریکا اعتماد کنیم چرا که قبلا آن را تجربه کردیم؛ اگر تضمین وجود نداشته باشد هیچ اعتمادی نخواهیم داشت. جمهوری اسلامی ایران به دنبال توافقی است که در آن منفعت اقتصادی مردم تامین، موانع تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود.  از این‌رو، چنانچه طرف مقابل مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.  رییسی همچنین در دومین روز حضور خود در نیویورک با شارل میشل رییس بلژیکی شورای اروپا در هتل محل اقامت خود دیدار و گفت‌وگو کرد.  در این دیدار جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و انریکه مورا معاون وی نیز حضور داشتند. هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از  روز سه شنبه با حضور سران کشورها و هیات سیاسی در مقر این نهاد بین‌المللی در نیویورک آغاز به کار کرد. رییس‌جمهور کشورمان عصر چهارشنبه سی‌ام شهریور در این اجلاس سخنرانی کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران