شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پادشاه اردن با اشاره به اینکه منطقه نیاز به تنش و درگیر ندارد گفت که کشورش و تمام کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران هستند و معتقد است

کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران

پادشاه اردن با اشاره به اینکه منطقه نیاز به تنش و درگیر ندارد گفت که کشورش و تمام کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران هستند و معتقد است که گفت‌وگو تنها راه‌حل اختلافات است. ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در گفت‌وگو با روزنامه الرای در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات وی درمورد تشکیل ناتوی عربی و تحلیل‌های منتشر شده در رسانه‌ها گفت: این موضوع را پیگیری کردم و تحلیل‌های منتشر شده در خصوص پاسخ من در یک مصاحبه را خواندم، سوال اینگونه بود که ایده چنین ائتلافی در منطقه عربی چقدر مناسب است، بگذارید اینجا توضیح بدهم که اردن به دنبال تقویت همکاری‌های مشترک عربی و فعال کردن آن است زیرا این امر در راستای خدمت به مسائل و منافع ما است. وی تاکید کرد: بار دیگر می‌گویم، اردن تنها با ائتلاف‌های امت عربی و منافع و قضایای آن بوده و هست. از نظر تاریخی اردن همواره در صدر شرکت‌کنندگان در مقابله با تهدیدات تروریستی و امنیتی است که کشورها و ملت‌های عربی را مورد هدف قرار می‌دهند. پادشاه اردن خاطرنشان کرد: ما درخصوص نیاز به یک سیستم دفاعی عربی صحبت می‌کنیم و این امر نیازمند مشورت و هماهنگی و تلاش فراوان به همراه برادرانمان است و باید اهداف آن نیز روشن باشد. اجازه دهید یادآوری کنم که این طرح یکی از بخش‌های اساسی است که اتحادیه عرب برپایه آن بنا شد اما با این حال موضوع ائتلاف تا به امروز مورد بحث قرار نگرفته است. ملک عبدالله دوم در پاسخ به این سوال که برخی‌ها این موضوع را به ایران ربط دادند تاکید کرد: منطقه نیاز به بحران و درگیری‌های بیشتر ندارد بلکه نیازمند همکاری هماهنگی است. اردن همواره دعوت به ایجاد پل‌های همکاری به جای دیوارها و موانع می‌کند و این کشور به امنیت منطقه اهمیت می‌دهد زیرا امنیت برادران عرب بخشی از امنیت ما است. وی خاطرنشان کرد: ما خواهان تنش در منطقه نیستیم، اردن و تمام کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران هستند؛ روابطی که بر احترام متقابل، حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی مبتنی باشد. پادشاه اردن در ادامه گفت: ما بر این باوریم که گفت‌وگو تنها راه‌حل اختلافات است اما من همانند همیشه و در مناسبات متعدد تاکید کردم که ایران در برخی کشورهای عربی دخالت می‌کند و ما امروز در مرزهایمان به‌طور منظم با حمله‌هایی از سوی برخی شبه نظامیان مرتبط با ایران مواجه هستیم بنابراین امیدواریم که تغییراتی در رفتار ایران شاهد باشیم و این امر باید در واقعیت محقق شود زیرا منافعی برای تمام کشور‌های منطقه از جمله ایران و مردم این کشور به همراه دارد.

توصیه شورای ائمه جمعه  به رسانه‌ها

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد که به فضای رسانه‌ای توصیه می‌کنیم در موضوعاتی که شبهه در بیانات ائمه جمعه وجود دارد به اصل بیانات مراجعه کنند. حجت‌الاسلام علی نوری معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در نشست خبری از مراسم نماز جمعه که هر هفته در ۹۰۰ نقطه کشور برگزار می‌شود به عنوان پایگاه اخلاق، کانون معنویت و بصیرت نام برد که آحاد مردم ایران و خانواده‌ها می‌توانند از آن بهره‌ ببرند. وی همچنین از برخی تخریب‌ها که در فضای رسانه‌ای کشور در این زمینه صورت می‌گیرد انتقاد کرد و این اقدامات را سبب تلخ شدن کام جامعه و آلوده شدن فضای رسانه‌ای دانست. سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در ادامه به بیان توصیه‌هایی به مردم و فضای رسانه‌ای کشور پرداخت و گفت: در موضوعاتی که ابهام، شبهه، سوال، تحریف و شایعه در بیانات ائمه جمعه و خطبا صورت می‌گیرد به اصل بیانات و گفته‌های امامان جمعه توجه کنید. وی افزود: هر جمعه خطبه‌های ائمه جمعه به ویژه نمایندگان ولی فقیه در مراکز استان‌ها دستخوش تحریف و تغییرات می‌شود و شایعات و سوالاتی در این زمینه توزیع شده و افکار عمومی را منحرف می‌کند که این اتفاق ناگواری است و باید به آن توجه داشت. نوری در ادامه با اشاره به افتتاح یک قهوه‌خانه توسط یک امام جمعه که اخیرا صورت گرفت و واکنش‌هایی را در بر داشت، اظهارکرد: اصل ماجرا این است که جوانی از مسیر اشتباه خودش بر می‌گردد و مغازه‌ای تاسیس می‌کند و از امام جمعه می‌خواهد در اولین روز کاری این مغازه شرکت کند که امام جمعه هم قبول می‌کند و در محل حاضر می‌شود. هرجمعه خطبه‌های ائمه جمعه دستخوش تحریف می‌شود و موجبات تولید شایعه را فراهم می‌آورد. وی همچنین در سخنانش با گرامیداشت ۵ مرداد سالروز برگزاری اولین نماز جمعه در ایران اسلامی‌گفت: باید از شورای عالی انقلاب فرهنگی که مقدمات ثبت این روز را در تقویم فراهم کردند، تشکر کنیم. همچنین از مدیر جدید صدا و سیما و سایر مدیران این مجموعه برای طراحی اولین برنامه تخصصی نماز جمعه در رادیو با عنوان «قرارگاه» تشکر می‌کنم. وی همچنین با تشکر از دولت و مجلس، وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه برای کمک به احداث و تکمیل مصلاها افزود: لازم می‌دانیم در سالروز برگزاری اولین نماز جمعه (۵ مرداد) از اصحاب رسانه برای تلاش‌هایی که در این ایام دارند، تشکر کنیم. ما در این ایام یک برنامه ویژه داریم و در راس همه برنامه گردهمایی سراسری همه ائمه جمعه خواهد بود که از دوشنبه در حرم امام آغاز می‌شود و روز چهارشنبه اختتامیه این مراسم است. سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور سخنرانان مراسم گردهمایی سراسری ائمه جمعه را روسای سه قوه، وزرای اطلاعات، کشور و ارشاد اعلام کرد و افزود: اختتامیه این مراسم هم با دیدار رهبری و شنیدن سخنان ایشان همراه خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران