شماره امروز: ۵۴۷

خطیب نماز جمعه تهران:

| | |

امام جمعه موقت تهران گفت: همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ایران به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می‌کند و این راهبرد قطعی ایران است.

امام جمعه موقت تهران گفت: همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ایران به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می‌کند و این راهبرد قطعی ایران است. وی ادامه داد: در هفته‌ای که گذشت، ایران به کریدور سیاسی منطقه تبدیل شده بود. نشست‌های دو‌جانبه روسای جمهور روسیه و ترکیه، نشست سه جانبه آستانه و دیدارهای بسیار مهم و بیانات الهام بخش رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبیین شرایط سیاسی منطقه و جهان اسلام برای امت اسلامی و ملت‌های منطقه و دنیا که پیام آور قدرت و شکل‌گیری قدرت‌های نو در جهان پیش روست. امروز دنیا با تحولات جدی رو به رو است و در این تردیدی نیست. هزاره سوم قطعا هزاره آسیاست و ایران در جنوب غربی آسیا در این تحولات نقش تعیین کننده دارد. امام جمعه موقت تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اردوغان تصریح کرد: اولا تاکید رهبر انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با رییس‌جمهور محترم ترکیه در چند اصل بود؛ اول اینکه مرز ایران و ترکیه مرز ماست. ما امنیت ترکیه را امنیت ایران می‌دانیم. در چهار دهه گذشته نگاه ایران به خلق قدرت برای کشورهای اسلامی به ویژه دولت اسلامی ترکیه معطوف بوده است. در کنار این نگاه انتظار ایران این است که مرز سوریه و ترکیه هم مرز ما باشد. دغدغه ملت اسلامی باشد. ما در کنار امنیت یکدیگر به اقتدار می‌رسیم اگر تمامیت ارضی کشورهای اسلامی تهدید شود، اقتدار امت اسلامی تهدید شده است. وی ادامه داد: نکته دیگر که بر آن تاکید شد، راه ارتباطی ایران و ارمنستان است؛ ایران در برابر تغییرات منطقه‌ای به‌طور جدی حساس است. راهی که هزاران سال قدمت دارد و از عوامل امنیت و صلح و اقتدار ملت‌های منطقه است نباید آسیب ببیند. نکته دیگر که مقام معظم رهبری مطرح کردند، بحث حضور امریکا در سوریه در کنار رود فرات است؛ همانطور که رییس‌جمهور ترکیه اشاره کردند حمایت امریکا و متحدان اروپایی امریکا از تروریست‌ها موجب ناامنی مرزهای ترکیه است و برای رسیدن به امنیت باید حضور امریکا در منطقه به‌طور کلی حذف شود. ابوترابی فرد گفت: امروز حضور سیاسی و نظامی موثر امریکا در منطقه به صفر رسیده است و نیروهای نظامی امریکا در منطقه کارایی ندارند. عراق و سوریه و افغانستان را ببینید؛ لشکرکشی امریکا بی اثر است، اما حضور فیزیکی امریکا هم باید حذف شود. امریکایی‌ها قبل از اینکه با واقعه افغانستان رو به رو شوند و با شکست مفتضحانه رو به رو شوند باید منطقه را ترک می‌کردند. وی خاطرنشان کرد: در حوزه سیاسی و اقتصادی روابط گسترده ایران اسلامی با همسایگان همیشه در دستور کار بوده است و همه همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ما به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می‌کنیم و این راهبرد قطعی ایران است و تصمیمات ارزشمندی در این دولت برای تحکیم روابط با کشورهای همسایه اتخاذ شده است که امیدوارم شاهد افزایش ارتباط ایران اسلامی با ملت‌های منطقه به ویژه کشورهای همسایه و دوست باشیم. ابوترابی با اشاره به افزایش تولید و مصرف برق در کشور گفت: در سال ۵۷ جمعیت ایران ۳۷ میلیون نفر بود و کل صنعت برق کشور حدود ۷ هزار مگاوات بود. 

امروز با وجود تحریم و فشار سیاسی و جنگ تحمیلی، تولید انرژی برق ۸۸ هزار مگاوات است، این تحول عظیم در صنعت برق کشور رخ داده است و در منطقه جنوب غربی آسیا ایران در تولید انرژی برق رتبه اول را دارد. در حوزه شبکه، خطوط و پست‌ها امروز ۱۰۰ درصد شهرهای کشور از برق استفاده می‌کنند و ۹۷ درصد روستاهای کشور برق دارند. در یک دهه گذشته نهضت کاهش تلفات برق داشتیم و تلفات در این حوزه یک رقمی شده است. اما با وجود موفقیت چشمگیر نظام این صنعت با مشکلاتی در حوزه مصرف و بهره وری پایین انرژی و کاهش سرمایه‌گذاری مواجه است. انصافا دولت سیزدهم گام‌های بلندی در حوزه صنعت برق برداشته است. اراده جدی رییس‌جمهور و معاون اول به تحول در صنعت نفت به عنوان زیر ساخت توسعه کشور، همکاری نزدیک وزارت خانه‌های نفت، صنعت و کشاورزی با وزارت نیرو، نقش موثر وزیر نیرو به عنوان یک مدیر کارآزموده و اتخاذ تصمیمات منطقی و قابل اجرا و مورد احترام، تیم مدیریتی با تجربه و کارشناس در صنعت برق از اقداماتی است که در این یک سال شاهد آن بودیم. امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: در حالی که در تابستان گذشته با خاموشی طولانی و بلندمدت رو به رو بودیم و بخش‌های صنعتی و کشاورزی به‌شدت رنج می‌برد، اولین تصمیم کوتاه‌مدت دولت سیزدهم از ۹ ماه قبل ساماندهی حوزه مدیریت مصرف انرژی برق به شکلی که با هیچ محدودیتی برای مشترکان خانگی و تجاری رو به رو نشویم، بود. باید قدر شناس این اقدام بود و ما از تلاش مسوولان تشکر می‌کنیم اما این قدردانی بهتر است با کاهش مصرف برق باشد. تصمیم درباره اینکه در ساعت کار ۳۰ درصد و در ساعات غیراداری ۶۰ درصد کاهش مصرف داشته باشیم بسیار موثر بوده است. مذاکره با صنایع بزرگ برای مدیریت مصرف از دیگر اقدامات موثر بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران