شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر نمایندگان مجلس سوال دارند و استیضاح می‌کنند قطعا از سر دلسوزی بوده و به همین دلیل استراتژی وحدت و همسویی باید اولویت اول ما باشد،

مردم تورم بالای 40 درصد را نمی‌پذیرند

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر نمایندگان مجلس سوال دارند و استیضاح می‌کنند قطعا از سر دلسوزی بوده و به همین دلیل استراتژی وحدت و همسویی باید اولویت اول ما باشد، چراکه دیگر مردم تورم بالای ۴۰ درصد و تبعیض را از کارگزاران نمی‌پذیرند. علی بابایی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: به منزله یک فرمول به شما عرض می‌کنم زندگی ما به قدر علم ما و زندگی ما به قامت جهل ما است. چرا شکاف میان مسوولان و ملت قابل تامل شده است و چرا اعتماد ملت وابسته به تصمیمات کارگزاران نظام شده است؟ چرا نخبگان جامعه امروز مسوولیت نمی‌پذیرند و مسوولیت‌پذیری آنها کاهش پیدا کرده است؟ وی در ادامه نطق خود افزود: چرا در بحث بی‌اعتمادی جامعه اقدام جدی نمی‌کنیم؟ در این مسیر سوالات فراوانی پیش روی همه ما است. فقر، تبعیض، تورم و مشکلات اقتصادی و اجتماعی و مشکلات جوانان و بانوان؛ آیا جهت برون رفت از چالش‌های موجود در کشور راه‌حلی وجود ندارد؟ با اندک تاملی در فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی از جمله مجلس به پاسخ مثبت می‌رسیم که به‌طور یقین راه‌حل وجود دارد اما با کدام استراتژی، راهبرد و روش؟ همگان اذعان دارند با تشکیل دولت و مجلس و قوه قضاییه همسو مردم امیدوار شدند، به‌طوری که قدر این نعمت بزرگ را باید بدانیم و به تعبیر شاعر شکر نعمت نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه آیا می‌‎شود با گفتمان اختلاف دولت، مجلس و قوه قضاییه مردم را امیدوار نگه داشت؟ گفت: از همین زاویه به دولت و کارگزاران نظام توصیه می‌کنم که مجلس را رقیب و مخالف خود نپندارید. ما همان روسای ستادهای انتخاباتی دیروز دولت امروز هستیم. مجلس برآیند اراده ملت بوده و به تعبیر حضرت آقا دولت، مجلس و قوه قضاییه در یک قالب، کارگزاران نظام تعریف می‌شوند و به تعبیر مازندرانی‌ها چاقو هیچگاه دسته خود را نمی‌برد. بابایی تاکید کرد: اگر نمایندگان مجلس سوال دارند، اگر استیضاح کرده و تذکر می‌دهند، قطعا از سر دلسوزی بوده و به همین دلیل استراتژی وحدت و همسویی باید اولویت اول ما باشد. دیگر مردم تورم بالای ۴۰ درصد، بیکاری بالای ۱۵ درصد، رکود اقتصادی، اخذ مالیات روز افزون باشییب افزایشی بالا و تبعیض را از این کارگزاران نمی‌پذیرند. وی خاطرنشان کرد: یک سال از دولت سیزدهم و دو سال از مجلس یازدهم گذشت، باید پاسخگوی عملکرد خودمان باشیم و دیگر توجیه فایده‌ای ندارد که امیدوارم آقای دکتر قالیباف، آیت‌الله رییسی و حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای برای سرعت دادن به این معیار رهبری و ملت ایران فکر عاجل کرده و فقط خودشان در قالب سران سه قوه نشینند و هر آنچه با خود صحبت می‌کنند را با بدنه کارگزاران در میان بگذارند. به همین دلیل پیشنهاد طرح تسری گفتمان سران قوا به بدنه سه قوه را متذکر می‌شوم، به همین دلیل هم آقای پزشکیان روز گذشته وحدت ملی را تقسیم ارثیه قدرت تعبیر می‌کنند.

جزییات پرداخت یارانه و معوقات جاماندگان

افرادی که اعتراض خود را نسبت به عدم دریافت یارانه، ثبت یا به عنوان متقاضی جدید ثبت‌نام کرده‌ و در مرحله شناسایی و دهک‌بندی تعیین‌ تکلیف شده‌اند، درصورت قرار گرفتن بین دهک اول تا نهم مشمول پرداخت یارانه خواهند بود و تا آخر هفته جاری برایشان معوقه نیز پرداخت می‌شود. در اردیبهشت‌ماه سال جاری و با تغییر رویه در پرداخت یارانه‌های نقدی، از بین ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، حدود شش میلیون نفر حذف و باقی‌مانده در قالب ۹ دهک مشمول دریافت یارانه شدند. بر این اساس مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر برای دهک اول تا سوم و ۳۰۰ هزار تومان برای هر نفر دهک چهارم تا نهم از اردیبهشت ماه پرداخت شده است. در این بین بخشی از افرادی که تا اردیبهشت‌ماه یارانه می‌گرفتند و از ماه خرداد در دهک دهم قرار گرفته و یارانه‌شان حذف شده، نسبت به این موضوع اعتراض داشتند. آنها می‌توانستند با ورود به سامانه hemayat.mcls.gov.ir درخواست بازنگری کنند. در همین راستا با دستور رییس‌جمهوری برای پیگیری وضعیت معترضان به عدم پرداخت یارانه نقدی، برای تمامی سرپرستان خانواری که اعتراض کرده بودند، یک مرحله یارانه نقدی با مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر عضو خانوار به صورت مشروط واریز شد؛ به این صورت که تا زمان نتیجه بررسی اعتراضات قابل برداشت نبود تا لیست این افراد، در وزارت رفاه مورد بررسی قرار گرفته و دهک‌بندی شوند. آن طور که حسینی- سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها- به ایسنا اعلام کرده، طی بررسی‌های وزارت رفاه و لیستی که در اختیار این سازمان قرار گرفته، برای افرادی که اعتراض کرده و مشخص شد که بین دهک ۱ تا ۹ قرار گرفته‌اند، یارانه تیرماه همانند سایر مشمولان واریز شده است. به گفته وی، برای این دسته از افراد یارانه دو مرحله اردیبهشت و خرداد نیز به عنوان معوق واریز می‌شود؛ با این توضیح که در صورت قرارگیری آنها در دهک اول تا سوم، یارانه مسدودی اردیبهشت‌ آنان که ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر عضو خانوار بود، به ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند که همراه با یارانه خرداد تا پایان هفته جاری به حسابشان واریز خواهد شد. اما گروه دیگر کسانی هستند که تاکنون اصلا یارانه‌ای دریافت نکرده یا یارانه آنها قبلا قطع شده و متقاضی دریافت آن بودند. این دسته از افراد می‌توانستند از اواخر اردیبهشت‌ماه از طریق سامانه my.gov.ir ثبت‌نام کنند تا درخواست آنها مورد بررسی و پایش قرارگیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران