شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور گفت: قانونِ عادلانه به دست مجریان عادل اجرا می‌شود و در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم.

تصمیم گرفتیم  گرفتار حاشیه‌ها نشویم

رییس‌جمهور گفت: قانونِ عادلانه به دست مجریان عادل اجرا می‌شود و در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم. سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور کشورمان با حضور در مراسم گرامیداشت هفته قوه قضاییه، گفت: در ادوار گذشته مسوولان گرفتار حاشیه‌ها شدند و برخی از کارها عقب ماند. تصمیم جدی ما این است که گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم. متن، خدمت خالصانه به مردم است. وی افزود: بسیار به آینده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور امیدوارم. دردهای مردم امروز باید شنیده شود. نه حق عقبگرد داریم و نه حق درجا زدن. رییس‌جمهور در تحلیل حادثه هفتم تیر گفت: جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه تصمیم داشت که چهره‌های برجسته و نماد انقلاب را ترور کند. جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه سعی کرده شیطنت خود در ایران را ادامه دهد که تاکنون موفق نشده و نمی‌شوند. جریان انقلابی‌ باید مسیر را با دقت بنگرند تا جریان نفوذ نتواند اهداف پلید خود را در این کشور دنبال کند. بسیاری از دوستان بی‌نام و مخلصانه در کل کشور تلاش می‌کنند و بنده به عنوان طلبه خدمتگزار به عنوان کسی که آشنا با کار همکارانم در دستگاه قضایی هستم، قدردان این تلاش‌ها هستم. رییسی ادامه داد: از همکارانم و به خصوص از آقای اژه‌ای که بیش از ۴۰ سال تجربه کار قضایی دارند و گفتمان حفظ سرمایه اجتماعی ضمن مبارزه با فساد و تلاش برای برقراری عدالت دارند، تشکر می‌کنم. ایشان و سایر همکاران در این دستگاه، با تلاش بسیاری تحقق سند تحول و نیز ارتقای آن را دنبال می‌کنند.

مذاکرات هفته جاری  برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: زمان برگزاری مذاکرات در مورد مسائل باقی مانده برای لغو تحریم‌ها در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس قطعی شده و ان شاء‌الله این مذاکرات در هفته جاری برگزار می‌شود. این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر روز گذشته مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به تهران، و اینکه آیا وی حامل پیامی از سوی عربستان به تهران بود تصریح کرد: سفر آقای الکاظمی به تهران از پیش برنامه‌ریزی شده بود و در این سفر مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات 

دو جانبه و تحولات منطقه رایزنی و گفت‌وگو کردند. از جمله در مورد نقش مثبت و سازنده‌ای که بغداد در ماه‌های گذشته در مورد روابط ایران و عربستان ایفا کردند. خطیب‌زاده با بیان اینکه در این سفر در مورد تعاملات اقتصادی بین دو کشور و پروژه‌های موجود در این زمینه بحث و گفت‌وگو شد، ادامه داد: در این دیدار در خصوص مراودات مردمی و رفت و آمد شهروندان دو کشور هم رایزنی شد و در ارتباط با موضوع اربعین و شرکت شهروندان ایرانی در راهپیمایی اربعین نیز بحث و گفت‌وگو شد. روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه چندلایه و راهبردی است و سفر صورت گرفته متعاقب سفری است که چندی پیش آقای فواد حسین وزیر خارجه عراق به ایران داشت. وی همچنین افزود: یکی دیگر از ابعاد این سفر بررسی نقشی است که عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان ایفا می‌کند. تاکنون 5 دور گفت‌وگو بین تهران و ریاض در بغداد برگزار شده و ما در همین چارچوب از نقش عراق در این زمینه تقدیر می‌کنیم. خطیب‌زاده ادامه داد: آقای الکاظمی در سفر روز گذشته خود به تهران نکاتی را از طرف ریاض به ما منتقل کردند و بر اساس آنچه که شنیدیدم طرف عربستانی این آمادگی را دارد که در سطح دیپلماتیک مذاکرات بین دو کشور ارتقاء پیدا کند. به زودی این مذاکرات در بغداد در سطح دیپلماتیک برگزار می‌شود و تاریخ آن معلوم می‌شود. وی افزود: از قبل توافقاتی بود که مقدمات سفر هیات‌های فنی دو کشور ایران و عربستان برای بازدید از سفارتخانه‌های دو کشور فراهم شود که ان‌شاء‌الله همه آنها طی روزهای آتی پیگیری و انجام می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگر از صحبت‌های خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر اخیر جوزپ بورل مسوول سیاست خارجی اروپا به تهران و موضوع از سرگیری مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم‌ها بعد از وقفه‌ای بیش از سه ماهه افزود: زمان قطعی برگزاری مذاکرات رفع تحریم‌ها قطعی شده و مکان آن نیز تقریبا مشخص است و ان شاء‌الله در چند ساعت آتی تصمیمات نهایی در این زمینه اعلام خواهد شد. خطیب‌زاده ادامه داد: ان شاء‌الله یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس میزبان این گفت‌وگوها خواهد بود و این گفت‌وگوها طی روزهای آتی و در همین هفته انجام می‌شود و شاید مکان برگزاری این مذاکرات با توجه به رایزنی و گفت‌وگوهایی که در حال انجام است تا پایان امروز به صورت دقیق مشخص و اعلام شود. خطیب‌زاده همچنین با بیان اینکه آقای بورل تلاش جدی کرد که مذاکرات ادامه پیدا کند و ما از نقش تسهیل‌گری اتحادیه اروپا و آقای بورل در این زمینه قدردانی می‌کنیم افزود: بعد از قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس آقای بورل در تماس‌هایی که داشتند تلاش جدی کردند که این مذاکرات ادامه پیدا کند. در تماسی که آقای بورل هفته پیش با آقای امیر عبداللهیان داشتند این درخواست را مطرح کردند که گفت‌وگوها بر اساس بسته پیشنهادی ایران که قبل از قطعنامه شورای حکام ارایه کرده بودیم، پیش برود. وی گفت: وزیر خارجه در همین چارچوب از آقای بورل دعوت کرد که به تهران بیایند تا در این سفر پاسخ واشنگتن به این بسته مورد بررسی قرار بگیرد. در سفر آقای بورل به تهران گفت‌وگوهای مفصلی بین ایران و ایشان انجام گرفت آقای بورل نظر طرف امریکایی را منتقل کرده است و ایشان گفتند که امریکا تعهد داده که در چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل عمل کند. به تعهدات خود در این زمینه پایبند باشد و چرخه انتفاع اقتصادی ایران از احیای برجام را تضمین کند و موضوعات اختلافی نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران