شماره امروز: ۵۴۷

| | |

صاحبان درآمد املاک اجاری باید تا پایان تیرماه اظهارنامه درآمد املاک اجاری عملکرد سال ۱۴۰۰ را ارایه کنند که ۷۵ درصد درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و ۲۵ درصد آن معاف از مالیات است

صاحبخانه‌ها چقدر مالیات اجاره بدهند؟

صاحبان درآمد املاک اجاری باید تا پایان تیرماه اظهارنامه درآمد املاک اجاری عملکرد سال ۱۴۰۰ را ارایه کنند که ۷۵ درصد درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و ۲۵ درصد آن معاف از مالیات است. مالیات بر درآمد املاک از انواع مالیات مستقیم است که انواع درآمدهای حاصل از ملک را شامل می‌شود و مالیات بر اجاره املاک یکی از سه نوع مالیات بر درآمد املاک است که به درآمد حاصل شده اشخاص حقیقی و حقوقی بابت اجاره املاک و مستغلات در ایران تعلق می‌گیرد.درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره گذاشته می‌شوند، عبارت است از کل مال‌الاجاره اعم از نقدی و غیرنقدی پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره؛ بنابراین ۷۵ درصد درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و ۲۵درصد آن معاف از مالیات است.همچنین، ملکی که کسب درآمد از اجاره آن مشمول مالیات اجاره می‌شود، می‌تواند ملک مسکونی، اداری یا تجاری باشد. البته، کاربری ملک در شمول آن نسبت به قوانین مربوط به مالیات بر درآمد اجاره ملک، بی‌تاثیر است و این مالیات فقط به مبلغ اجاره تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که مالیات بر درآمد اجاره مربوط به صاحبان املاک است و ارتباطی به مستاجر ندارد.در این بین، براساس اعلام سازمان امور مالیاتی، کلیه اشخاصی که ملک یا املاک خود را به اجاره واگذار کرده‌اند و درآمدی از آن دارند، مشمول مالیات بوده و موظف‌اند تا پایان تیرماه سال جاری به سامانه my.tax.gov.ir مراجعه و نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بردرآمد اجاره املاک عملکرد سال ۱۴۰۰ خود اقدام کنند. هر مودی مشمول، در اظهارنامه الکترونیکی مالیات بردرآمد اجاره املاک باید به ازای تمام املاک مورد اجاره در کل کشور یک اظهارنامه ارایه کند.در نوع مالیات بر اجاره املاک، دو نوع محاسبه مالیات دست اول و دست دوم وجود دارد و تفاوت این دو محاسبه در آن است که ماخذ مالیات بر اجاره دست اول ۷۵ درصد اجاره‌بهای سالانه بوده، در حالی که این ماخذ برای اجاره دست دوم توسط مستاجر، تفاوت اجاره‌بهای پرداختی توسط او به مالک و اجاره‌بهای دریافتی توسط او از مستاجر دوم است.مطابق تبصره ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کاسته می‌شود که شرط برخورداری از این تخفیف، تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است. طبق این گزارش، برخی از املاک از مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند که موارد آنها به شرح زیر ذکر شده است:  ۱. املاکی که مورد سکونت پدر یا مادر یا همسر یا فرزند یا اجداد یا افراد تحت تکفل مالک است. ۲. املاک مورد اجاره، درتهران تا ۱۵۰ متر مربع و در سایر نقاط تا ۲۰۰ مترمربع. ۳. مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای بیش از سه واحد استیجاری که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت مسکن و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف است. ۴. اگر شخص مالک هیچ درآمدی به غیر از اجاره ملک خود ندارد تا میزان معافیت مالیاتی که هر ساله اعلام می‌شود از پرداخت مالیات معاف است که سقف و کف معافیت مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود.

کارت یارانه کالای اساسی توزیع شود

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش بی‌رویه قیمت‌ها فشار زیادی را بر اقشار حقوق ‌بگیر وارد کرده است، گفت: لذا توصیه می‌کنم هر چه سریع‌تر کارت یارانه کالای اساسی بین اقشار مختلف توزیع شود تا همراهی آنان را برای به ثمر نشستن جراحی اقتصادی شاهد باشیم. محمدمهدی زاهدی در نطق میان دستور خود در جلسه مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک هفته قوه قضاییه به کارکنان، قضات و مدیران سیستم قضایی کشور گفت: امیدوارم جریان عدالت‌محوری در این سیستم روزبه‌روز درخشان‌تر و تاثیرگذارتر باشد.وی در ادامه بیان کرد: از توافق مجدد در خصوص برجام حمایت مشروط می‌کنیم، مشروط به آنکه منافع اقتصادی کشورمان تضمین گردد، تحریم‌ها کاملا لغو شوند، گردش مالی ارزی توسط بانک مرکزی کشورمان با بانک‌های مرکزی و بانک‌های سایر کشورها برقرار شود و تمام دارایی‌‌های بلوکه شده آزاد گردد، نفت ما بدون ممانعت به فروش برسد و.... لذا به دولت محترم و به ویژه وزارت امور خارجه انظار و هشدار می‌دهم که تحت تاثیر سفرهای تشریفاتی مقامات اروپایی قرار نگرفته و در یک کلام قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس شورای اسلامی مبنای عمل قرار گیرد.نماینده مردم کرمان با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی شب گذشته رییس‌جمهور تصریح کرد: رییس‌جمهور شب گذشته گزارشی از عملکرد، برنامه‌ها و راهبردهای دولت را ارایه کردند که امیدوارکننده بود و از این بابت تشکر می‌شود. نکته‌‎ ضروری در این راستا این است که برنامه‌های میان‌مدت و درازمدت نباید مانع از ورود به امورات جاری و کوتاه‌مدت شود. حوزه معیشت، گرانی و تورم فضای خوبی در کشور ندارد، احساس عمومی بر آن است که دولت تسلطی بر کنترل و نظارت بر قیمت‌ها ندارد، ضمن اینکه افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان دولت پاسخگوی تورم ایجاد شده نیست.زاهدی افزود: افزایش بی‌رویه قیمت مسکن، اقلام خوراکی به ویژه کالاهای اساسی، سیمان، شن، وسایل خانگی، روغن موتور و... فشار زیادی را بر اقشار حقوق ‌بگیر وارد کرده است، توصیه آن است که هر چه زودتر کارت یارانه کالای اساسی بین اقشار مختلف توزیع تا ضمن توجه به این قشرها، همراهی آنان را برای به ثمر نشستن جراحی اقتصادی شاهد باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران