شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: همه موارد ذکر شده در قانون راهبردی لغو تحریم‌های‌ مجلس در هماهنگی با مراجع ذی‌ربط و در چارچوب توصیه‌ها و مصوبات آن مراجع عمل شده است.

واکنش صالحی به گزارش کمیسیون اصل90

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: همه موارد ذکر شده در قانون راهبردی لغو تحریم‌های‌ مجلس در هماهنگی با مراجع ذی‌ربط و در چارچوب توصیه‌ها و مصوبات آن مراجع عمل شده است. علی‌اکبر صالحی با اشاره به انتشار گزارش کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی مبنی بر محرز شدن استنکاف رییس‌جمهور سابق و معاونش از اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها گفت: قبل از ورود به پاسخ شما به کمیسیون موقر اصل نود عرض خسته نباشید دارم. در خصوص نظراتی که در این گزارش آمده است، قبلا به همه آنها به‌طور کتبی توسط سازمان انرژی اتمی پاسخ داده شده است. وی افزود: از نظر منطقی اصل قانون راهبردی لغو تحریم‌ها، ناظر به نتیجه است یعنی باید در زمان مقرر ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید می‌کردیم که برای مثال به جای ۱۲۰ کیلو، چند برابر این مقدار در زمان تعیین شده تولید شده است. از این رو تاکید دارم که همه موارد ذکر شده در قانون مذکور در هماهنگی با مراجع ذی‌ربط و در چارچوب توصیه‌ها و مصوبات آن مراجع عمل شده است. صالحی گفت: در گزارش به تاریخی اشاره شده است که قبلا درباره آن از سوی آقای کمالوندی در کمیسیون اصل نود توضیح داده شده بود مبنی بر اینکه درج این تاریخ اشتباه تایپی بوده است که در هر نامه‌ای ممکن است از این اشتباهات رخ دهد. اما متاسفانه در این گزارش به عنوان تخطی سازمان انرژی اتمی از آن نام برده شده است. رییس پیشین سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: پاسخ‌ به ابهامات و سوالات نمایندگان در زمان خودش در کمیسیون اصل نود ارایه شده است. چنانچه نمایندگان محترم مجلس و نیز کمیسیون اصل نود مصلحت بدانند، می‌توانند پاسخ‌های حقوقی سازمان انرژی اتمی را برای تنویر افکار عمومی منتشر کنند یا اجازه دهند تا سازمان انرژی اتمی راسا این کار را انجام دهد، زیرا تمامی مستندات اقدامات سازمان موجود است.  صالحی گفت: افتخار می‌کنم که سازمان انرژی اتمی که از سوی برخی ادعا می‌شد «فاتحه‌اش خوانده شده است» یا «نابود شده» توانست بعد از تصویب قانون راهبردی لغو تحریم‌های مجلس اقدامات سریع و حیرت‌آوری از جمله راه‌اندازی خط تولید اورانیوم ۲۰ و ۶۰ درصد، ساخت هزار دستگاه سانتریفیوژ IR-۶ در کمتر از یک سال یا تولید اورانیوم فلزی و غیره را به خوبی انجام دهد. کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که استنکاف رییس‌ سابق سازمان انرژی ‌اتمی و همچنین رییس‌جمهور سابق از انجام وظایف مصرح در قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» برای کمیسیون اصل نود محرز شده است و موضوع برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال می‌شود.

درخواست ضد ایرانی اسراییل از سازمان ملل

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی امروز در ادعاهایی ضدایرانی، تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را حاصل تلاش دیپلمات‌های اسراییلی در کشورهای عضو برجام خواند و خواستار اعمال دوباره تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای ایران شد. یاییر لاپید، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیسی از شورای امنیت سازمان ملل خواست تحریم‌های ایران را «بازگرداند» تا علیه برنامه هسته‌ای آن «که دوباره خیز برداشته است »، اجرایی شود. لاپید که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، گفت: ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که مسائل هسته‌ای ایران باید به شورای امنیت سازمان ملل بازگردانده شود و تمامی تحریم‌ها باید دوباره فعال شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران