شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی قوه قضاییه:

| | |

سخنگوی جدید قوه قضاییه با ابراز همدردی با مردم آبادان قول داد: با هر کسی که در این فرآیند مرتکب جرم شده است با قاطعیت برخورد می‌شود تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

سخنگوی جدید قوه قضاییه با ابراز همدردی با مردم آبادان قول داد: با هر کسی که در این فرآیند مرتکب جرم شده است با قاطعیت برخورد می‌شود تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

مسعود ستایشی در اولین نشست خبری در سمت سخنگویی قوه قضاییه با اشاره به حادثه متروپل آبادان و ریزش یک ساختمان چند طبقه اظهار کرد: تعداد ۱۰ نفر از عزیزان ما از ساکنین شهرستان مقاوم آبادان در این حادثه فوت کردند و تعدادی هم زخمی شدند. این حادثه را خدمت همه شهروندان آبادانی و عزیزانی که در آن خطه استمرار دارند از طرف ریاست قوه قضاییه تسلیت عرض می‌کنیم. با شما آبادانی‌های عزیز همدردیم و قول می‌دهیم هر کسی در این فرآیند مرتکب جرم شده است با قاطعیت برخورد می‌شود و فرآیند پیشگیرانه برای دستگاه‌های اجرایی یک اصل است تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

ستایشی ادامه داد: در این یکی دو روز ما غصه‌دار شدیم و شهید بزرگواری را از دست دادیم و شاهد بودیم که دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ذات شرارت بارشان را دوباره نمایان کردند و موجب شد که عزیزی را در راستای خدمتگزاری از دست دادیم. ان‌شاءالله ما بتوانیم کسانی که این ترور را انجام دادند را با قاطعیت بسزای اعمال‌شان برسانیم. برای مدعیان دروغین حمایت از حقوق بشر پیامی دارم، برای آنهایی که می‌گویند ما دغدغه داریم می‌گویم که قطعا کسانی که مرتکب این جنایت شدند سزای عملشان را خواهند دید. کوردلان با تصور باطل تلاش می‌کنند حرکت بزرگ ملت ایران را متوقف کنند اما بدانند امت اسلامی در تحقق آرمان‌هایش کم نخواهد گذاشت.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی یا احتمال مبادله وی با حمید نوری مطرح گفت: فرآیند رسیدگی به اتهامات احمدرضا جلالی به پایان رسیده و حکم شرعی در خصوص ایشان صادر شده و پرونده در مرحله اجرای رای است و مساله مبادله نیست؛ لذا بحث اجرا را داریم و در اختیار دادستان مربوطه است.

وی با طرح این پرسش که وضعیت احمدرضا جلالی مشخص است ولی حمید نوری کجاست و چه سرنوشتی پیدا کرده است؟ ادامه داد: موازین قانونی و حقوقی در حوزه داخلی و بین‌المللی در خصوص حمید نوری صورت نگرفته و جای اعتراض است. شرایط حمید نوری تحت تاثیر القائات گروهک منفور معاندین با جمهوری اسلامی با انگیزه سیاسی است.‌ از آقای نوری حق دسترسی به وکیل را منع کردند که جزو حقوق مسلم دادرسی‌هاست.‌ ما در زندان دغدغه چه داریم و دیگران چه می‌کنند؟ برای جامعه بین‌الملل متاسفم. قریب ۲۰ روز تماس تلفنی آقای نوری را قطع کردند و دو سال در انفرادی است و اجازه ملاقات ندادند و منع کردند. اینها حقوق بشری است که از آن تعریف می‌کنند و تعریف آن را در شرایط نوری می‌بینیم.

ستایشی تاکید کرد: مبادله‌ای وجود ندارد. وضعیت حمید نوری وخیم است؛ چشم‌هایش ناراحتی دارد. مظلومیت آقایان نوری و اسدی را باید تبیین کنیم‌. وظیفه ذاتی ماست. روز، روز شهادت مظلوم است. بیاییم مظلومیت‌ها را تبیین کنیم؛ چراکه آنهایی که دم از حقوق بشر می‌زنند، موجبات شرمندگی را فراهم‌ آوردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازداشت اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان گفت: باید بیانیه داد؛ زیرا بدن انسان به تکان میفتد.‌ آقای اسدی بازداشت و تعقیب جزایی‌اش و صدور حکم قضایی او و هرآنچه در این حکم صورت گرفته قانونی نیست.‌

وی افزود: آقای اسدالله اسدی دیپلمات کشور است و براساس طراحی از پیش طرح شده و استفاده ابزاری گروهک تروریستی نفاق اورا بازداشت کردند که دقیقا خلاف مقررات بین‌المللی و خلاف کنوانسیون وین است. در مقاطع مختلف اعتراضات رسمی ایران به کشورهای آلمان و اتریش و بلژیک داده شده است. فرایند دادرسی در آلمان و بلژیک را ناعادلانه می‌دانیم. علاوه بر اینکه آقای اسدی مثل آقای نوری از ابتدایی‌ترین حقوق برخوردار نبوده است حتی به حقوق بنیادین برای ایشان بی‌توجه بودند. نظام مقدس جمهوری اسلامی از ظرفیت حقوقی و دیپلماتیک بصورت فعالانه برای این موضوع استفاده خواهد کرد. از دولت بلژیک می‌خواهیم که بدون درنگ و بدون قید و شرط نسبت به آزادی ایشان اقدام‌کند. نگهداری ایشان وجاهت قانونی ندارد و مکلفند آن را جبران کنند.‌

 وی افزود: باید اقدام متقابل صورت گیرد و نیابتی در بلژیک دادیم و توقع داریم که این نیابت به تعویق نیفتد. ان شاالله به زودی بعضی‌ها به خودشان بیایند و موجب آزادی این برادر عزیز ما که دیپلمات در اتریش بوده فراهم‌ آید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران