شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تقریبا با ۱۰ برابر شدن یارانه‌ها وارد اجرای این فاز شده‌ایم باید همه ما برای موفقیت کامل دولت تلاش کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تقریبا با ۱۰ برابر شدن یارانه‌ها وارد اجرای این فاز شده‌ایم باید همه ما برای موفقیت کامل دولت تلاش کنیم. غلامحسین رضوانی در جلسه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: از دولتمردانی که با وجود یاوه‌گویی غربگرایان در مذاکرات جاری با صلابت از منافع ملی حفاظت می‌کنند، تشکر می‌کنم. توصیه می‌کنم که در گزارش اقدامات به مردم به هیچ‌وجه از ادبیات سیاسی دشمن قدار استفاده نکنند. هر چند وطن‌فروشانی زشت کلام از آن ادبیات استفاده کنند از قبیل «بازگشت ایران به برجام ». ما خارج نشده‌ایم که برگردیم، شیطان بزرگ خارج شده و برای برگشت باید تحریم‌ها را بردارد. نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: عقل و منطق و شرع همچنین مقررات بین‌المللی حکم می‌کند که رضایت ایران جلب شود هر چند به مذاق غربگرایان خوش نیاید. تردید نکنید که با هیاهو می‌خواهند ما را از پافشاری از حق خودمان منصرف کنند. رضوانی با بیان اینکه وزیر ارتباطات موظف است گردانندگان شرکت مخابرات را مکلف به اهتمام توسعه امکانات و تجهیزات شرکت‌ها کند، از از گردانندگان شرکت مخابرات خواست تا بر اساس تعهدات کتبی، با بازنشستگان رفتار کنند. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اعلام مجدد حمایت از سید ابراهیم رییسی اظهار کرد: رییس‌جمهور دولت سیزدهم ریل خدمتگزاری دولت را تغییر دادند و به ریل انقلاب حتی به‌طور نسبی برگرداندند، بیش از دو سوم مجلس ما از ایشان درخواست ورود کردند. دوران ریاست‌جمهوری ایشان در تمام چهارسال پیش رو با فضای انتخاباتی استمرار خواهد داشت چرا که با وجود حضور انبوه مدیران قبل در این دولت با توجه به جهت‌گیری‌های اساسی، این دولت مورد پسند غربگرایان نیست.  این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ ضمن اعلام مخالفتش با حذف اینچنینی ارز ترجیحی گفت: اجماع مسوولان و قوا، اقناع مردم و آمادگی سامانه‌ها را شرط لازم و ضروری می‌دانستم اما اکنون که این کار کلید خورده است، تقریبا با ۱۰ برابر شدن یارانه‌ها وارد اجرای این فاز شده‌ایم باید همه ما برای موفقیت کامل دولت تلاش کنیم، این امر به این معنی است که مراقبت کنیم حلاوت آن تبدیل به تلخی نشود. به یاد دارم وقتی عملیات ثامن الائمه که بسیار استراتژیک و بن بست شکن بود انجام شد و با موفقیت در سال ۶۰ به اتمام رسید منافقین و ضد انقلاب برای کاستن از اهمیت آن در تهران اعلام کردند که خرمشهر آزاد شده، تا به خیال خودشان کام مردم را بعد از اینکه معلوم شد خرمشهر آزاد نشده، تلخ کنند. رضوانی ادامه داد: به یاد داریم مسوولان دولت قبل یارانه ۴۵ هزار تومانی را «مصیبت عظمی» می‌نامیدند. اکنون که تقریبا ۱۰ برابر شده نباید با حرکات نسنجیده و غیر دقیق از قبیل تغییر قیمت آرد صنف و صنعت یک هفته قبل از اعلام ریاست‌جمهوری، آن را اجرایی می‌کردیم. کافی بود یک هفته صبر می‌کردیم و بعد از اعلام ریاست‌جمهوری این کار انجام می‌شد. در اقناع افکارعمومی در این کار عظیم نباید غفلت کنیم. سرمایه اصل ما به گواهی دوست و دشمن، مردم هستند بدون مردم همه ما هیچ هستیم، دوست و دشمن می‌دانند که سرمایه اساسی ما این است، بنابراین برای حصول موفقیت کامل باید از مردم و نمایندگان مردم کمک بگیریم. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت: رییس‌جمهوری محبوب و مردمی باید با گام‌های استوار و اقناع مردم و تضمین جلوگیری از حرکات نسنجیده این امر مهم را به پیش ببرند. به کوری چشم  «غربگرایان امریکا پرست » نظام ما با وجود پنج دهه دشمنی سرپا مانده و به پیش می‌رود.

   نظام یارانه قبلی فسادزا بود

با توجه به آغاز تغییرات در نظام یارانه‌ای ایران و تاکید دولت بر حمایت قطعی از معیشت مردم، یک اقتصاددان از اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و تغییر در پرداخت یارانه‌ها به عنوان یک بهبود اقتصادی یاد کرد و روند پیشین تخصیص یارانه‌ها را فسادزا دانست. علی سرزعیم اظهار کرد: یارانه به سه شکل نقدی، قیمتی و کالایی قابل پرداخت است که در ایران تاکنون به صورت قیمتی بوده است؛ به این صورت که پولی پرداخت می‌شده که کالا در نهایت به قیمت کمتر از قیمت واقعی خود برسد اما این روند، فساد و ناکاآرایی زیادی در زنجیره ایجاد کرد.  وی با بیان اینکه روند قبلی تخصیص یارانه‌ها ناعادلانه بوده و تبدیل آن به یارانه نقدی یا کالابرگ بهتر است، گفت: بنابراین، با اصلاح نظام یارانه‌ای کشور موافق هستم ولی اینکه آیا زمان مناسبی برای این کار انتخاب شده است یا خیر؟ باید بگویم از آنجا که کنار گذاشتن ارز ترجیحی اقدام سختی است، هر زمان دیگری برای اجرای این تغییر نیز سختی‌های خود را به همراه می‌آورد.  این کارشناس اقتصادی ادامه داد: البته اگر احیای برجام محقق و تکلیف آن مشخص می‌شد و پس از این موضوع، نسبت به اصلاح نظام پرداخت یارانه اقدام می‌شد، خیلی بهتر بود. سرزعیم، جایگزین کردن یارانه نقدی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را مناسبت‌تر از کالابرگ دانست و گفت: معتقد نیستم که تخصیص یارانه نقدی در قبال حذف ارز ترجیحی دارای اثرات تورمی باشد، زیرا این منابع قبلا هم بوده و در جایی دیگر مصرف می‌شده است. اکنون فقط نحوه مصرف این منابع تغییر کرده است. البته تورم باید در سطح اقتصاد کلان مدیریت شود.  وی تاکید کرد: پیشنهاد من این است که دولت حتما ابتدا از مردم حمایت‌های مالی و پولی انجام و سپس روند یارانه را تغییر دهد. اینگونه نباشد که روند پرداخت یارانه متوقف شود و مردم معترض شوند.  به گزارش ایسنا، در راستای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها قرار است منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی که به صورت ارزان در اختیار تجار قرار می‌گرفت، در قالب کالابرگ به مردم اختصاص پیدا کند. البته طبق اعلام مسوولان، از آنجا که این روند باید به صورت تدریجی و به دور از انتقال شوک روانی به مردم انجام شود، تعیین شده که مبلغی به صورت نقد به حساب مردم واریز شود که برای دهک‌های پایین (یکم تا سوم) ۴۰۰ هزار و دهک‌های بالا (چهارم تا نهم) ۳۰۰ هزار تومان است. در ادامه، تخصیص کالابرگ‌ آغاز خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران