شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نرخ تورم بین ۱۰ دهک بین ۳۸.۱ تا ۴۱.۷ درصد گزارش شده است. اخیرا مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم سالانه به ۳۹.۲ درصد در فروردین امسال خبر داد.

جزییات افزایش هزینه  بین 10 ده ک

نرخ تورم بین ۱۰ دهک بین ۳۸.۱ تا ۴۱.۷ درصد گزارش شده است. اخیرا مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم سالانه به ۳۹.۲ درصد در فروردین امسال خبر داد. تورم نقطه‌به‌نقطه که بیانگر تغییر شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۰.۹ درصدی به ۳۵.۶ درصد رسید و تورم ماهانه با افزایش دو درصدی ۳.۳ درصد اعلام شد.  بررسی تازه‌ترین گزارش از وضعیت تورم بین دهک‌های هزینه‌ای در ماه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که بالاترین تورم به دهک اول با ۴۱.۷ درصد و کمترین به دهک نهم با ۳۸.۱ درصد اختصاص دارد. در سایر دهک‌ها نیز برای دهک دوم ۴۱.۴ درصد، سوم ۴۰.۶، چهارم ۴۰.۱، پنجم ۳۹.۷، ششم ۳۹.۲، هفتم ۳۸.۸، هشتم ۳۸.۳، نهم ۳۸.۱ و دهم ۳۸.۲ درصد بوده است. بر اساس این گزارش، فاصله تورمی دهک‌ها در فروردین به ۳.۶ درصد رسید که نسبت به ماه قبل بدون تغییر بوده است.

 

پرداخت 60 میلیارد تومان مالیات خودرویی

مدیرکل طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی اعلام کرد: از محل شناسایی خودروهای لوکس مربوط به سال گذشته تاکنون حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان مالیات وصول شده است. جهانگیر رحیمی درباره آخرین وضعیت اخذ مالیات از خودروهای لوکس اظهار کرد: تاکنون صاحبان خودروهای لوکس شناسایی شده در سال گذشته حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند. از آنجا که مالیات خودروهای لوکس برای سال جاری نیز تعیین شده است، اطلاعات سال ۱۴۰۱ مالک قرار می‌گیرد.  وی با بیان اینکه خودروهای لوکس برای ابتدای امسال احصا شده‌اند و ناجا باید اطلاعات آنها را به سازمان امور مالیاتی بدهد، گفت: با دریافت اطلاعات خودروهای لوکس مربوط به سال جاری، ممکن است که خودروهای مشمول در سال ۱۴۰۰، امسال مشمول این مالیات نشوند.  مدیرکل طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی افزود: امسال برای اخذ مالیات از خودروهای لوکس، مجموع ارزش ملاک نیست و همه خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات خواهند بود. ممکن است که فردی ۱۰ تا خودروی بالای یک میلیارد تومان داشته باشد، ارزش تمام این خودروها جمع می‌شود و به فرد مشمول مالیات اعلام خواهد شد.  طبق این گزارش، در قانون بودجه سال گذشته، مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که در ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک خودروی مزبور بوده‌اند، به شرح زیر مشمول مالیات شدند: 

۱) اشخاص حقوقی غیردولتی به ازای هر خودروی با ارزش روز بالاتر از یک میلیارد تومان.

۲) اشخاص حقیقی که مجموع ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل خود بالای یک میلیارد تومان باشد. 

در این بین، نرخ مالیات سالانه مجموع ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین به شرح زیر است: 

۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد 

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد 

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد 

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد

 

تعیین تکلیف افزایش مستمری بازنشستگان کارگری

بازنشستگان کارگری در انتظار افزایش مستمری‌ها هستند و این انتظار طولانی، آنها را نگران کرده است. حسن صادقی (رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می‌گوید: در حال پیگیری مساله هستیم؛ حسب تعهدی که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی داده، باید در اردیبهشت احکام جدید بازنشستگان صادر و افزایش حقوق اعمال شود. امروز ششم اردیبهشت هست اما متاسفانه دود سفیدی از دودکش دفتر مدیرعامل مشاهده نمی‌کنیم که بتوانیم امیدوار باشیم. وی با بیان اینکه «این تاخیر نگرانی بسیار به وجود آورده» ادامه می‌دهد: سوال ما این است که چرا سازمان تعلل می‌کند و احکام جدید صادر نمی‌شود؛ مدیرعامل اسبق سازمان در دو سال مدیریت خود، یک روال عرفی درست را بنیان گذاشت که در همان ماه فروردین افزایش حقوق صورت می‌گرفت و احکام جدید صادر می‌شد. امسال این روند برخورد با موضوع افزایش حقوق بازنشستگان، عرف درست سابق را به هم می‌ریزد و همه‌چیز را برمی‌گرداند به قبل آن، به زمانی که ماه‌ها طول می‌کشید تا احکام سال جدید صادر شود و بازنشستگان تکلیف‌شان را بدانند. صادقی تاکید می‌کند: مدیرعامل سازمان قول داده در اردیبهشت افزایش اعمال شده و متناسب‌سازی اجرا می‌شود؛ بنابراین باید به سرعت احکام را براساس بودجه ۱۴۰۱ تامین اجتماعی که متعهد به اجرای افزایش حقوق و متناسب‌سازی است، صادر کنند و بیش از این تکلیف قانون را معطل نگذارند. در هفته‌های اخیر، نگرانی بازنشستگان کارگری بالا گرفته است؛ صادقی دلایل این نگرانی را برمی‌شمارد: نگران هستیم تامین اجتماعی نگاه توام با ترس به دولت داشته باشد و دولت تحکم کند و از سازمان بخواهد که سیاست‌های فرمایشی را دنبال کند؛ این در حالی است که ما در تامین اجتماعی قانون مجزا داریم و دولت تامین‌کننده منابع تامین اجتماعی نیست؛ اینکه خودمان را به دولت قلاب کنیم اشتباه است؛ اگر سازمان منویات دولت و سازمان برنامه و بودجه را دنبال کند، کار غیرقانونی صورت داده و به بیراهه رفته است. رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه «تا روز کارگر تکلیف را مشخص کنند» می‌افزاید: اینکه یک نگاه به جلو و یک نگاه به عقب داشته باشند مدیریت اشتباه است و نوعی فرار از زیر بار تعهد محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران