شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی مطرح کرد، مقامات رژیم صهیونیستی با نگرانی از انجام شدن توافقی در مذاکرات وین و تصمیم دولت بایدن در زمینه حذف نام سپاه پاسداران از

یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی مطرح کرد، مقامات رژیم صهیونیستی با نگرانی از انجام شدن توافقی در مذاکرات وین و تصمیم دولت بایدن در زمینه حذف نام سپاه پاسداران از «لیست سازمان‌های تروریستی خارجی» امریکا، اخیرا کارزارهای متمرکزی را علیه توافق و علیه این اقدام در واشنگتن به راه انداخته‌اند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی درباره نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از نهایی شدن توافق در مذاکرات وین و لغو تحریم‌های ایران نوشت: امریکا بارها ضرب‌الاجل امضای توافقی هسته‌ای[در مذاکرات وین] را به تعویق انداخته است و تصمیم آن در زمینه در لیست سیاه[لیست سازمان‌های تروریستی خارجی امریکا] قرار گرفتن نام سپاه پاسداران ایران هنوز در هاله‌ای از ابهام است. مقامات اسراییلی خود را برای تحولاتی چشمگیر در هفته جاری در رابطه با مذاکرات میان قدرت‌های جهانی و ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن آماده می‌کنند. انتظار می‌‎رود جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا طی روزهای آتی اعلام کند که آیا تصمیم گرفته است بگذارد نام سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی امریکا باقی بماند یا به خواسته ایران عمل کرده و نام آن را از لیست خارج کند.

هاآرتص ادامه داد: اسراییل در هفته‌های اخیر، کارزار متمرکزی را در امریکا علیه حذف نام این سازمان از این لیست راه انداخته است. در پی این، مقامات کاخ سفید برخلاف مقامات وزارت امور خارجه امریکا این پیام را فرستاده‌اند که طرف اسراییل را می‌گیرند و خواستار حفظ نام سپاه در این لیست می‌شوند. اگرچه، طبق گفته مقامات اسراییلی که در جریان تماس‌ها با امریکا بوده‌اند، پافشاری از سوی برخی کارکنان وزارت امور خارجه امریکا که می‌خواهند نام سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی خارجی بماند، ممکن است بر تصمیمی که بایدن اعلام خواهد کرد، اثر بگذارد. یک مقام اسراییلی در این باره گفت، «تا زمانی که بیانیه مشخصی نباشد، دانستن اینکه تصمیم رییس‌جمهور چه خواهد بود، غیرممکن است.»

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران مدتی قبل درباره حذف نام سپاه پاسداران از «لیست سازمان‌های تروریستی خارجی» امریکا، گفته بود: موضوع خارج کردن اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی از لیست قرمز و از مجموعه تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه‌ای که امریکایی‌ها علیه ایران اعمال کرده‌اند، یکی از موضوعات جدی مذاکرات اخیر ما در وین است. وقتی می‌گوییم اشخاص حقیقی و حقوقی، در حوزه اشخاص حقوقی برخی از هولدینگ‌های بزرگ اقتصادی و موسسات بزرگ حکومتی ما قرار دارند و یکی از موضوعات، مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

او تاکید کرد: در موضوع سپاه پاسداران حتما آنچه برای ما مهم است، این است که باید جایگاه و نقش سپاه و شأن قانونی سپاه به عنوان مهم‌ترین بخش امنیتی و دفاعی کشور ما مورد توجه قرار بگیرد. ما در این رابطه پیام‌هایی را با امریکایی‌ها تبادل کرده‌ایم و این یکی از موضوعاتی است که همچنان در دستور کار ما قرار دارد.

وزیر امور خارجه افزود: البته مقامات عالیرتبه سپاه به ما در وزارت خارجه نکته‌ای را همواره یادآوری می‌کنند و می‌گویند شما در راستای منافع کشور هر آنچه را لازم است انجام دهید و اگر به نقطه‌ای رسیدید که موضوع سپاه مطرح بود، این موضوع نباید مانعی برای شما باشد. این را می‌گویند و به نظر من مقامات عالی سپاه، به نوعی از خودگذشتگی نشان می‌دهند و ایثارگری خودشان را به حد اعلا می‌رسانند که اگر واقعا دیدید جمع‌بندی این است که در این توافق، منافع کشور حاصل می‌شود، اصلا موضوع سپاه پاسداران جزو اولویت‌هایتان قرار نگیرد. امیرعبداللهیان ادامه داد: ولی ما با در نظر گرفتن جمیع مسائل کشور و منافع مردم و با نگاه به رویکرد امریکایی‌ها، بالاخره سپاه از مجموعه‌ای از اشخاص تشکیل شده و سازمانی را در خدمت به کشور و مردم تشکیل داده و وقتی می‌گوییم سپاه یعنی سردار حاج قاسم سلیمانی. هیچگاه به خودمان اجازه نمی‌دهیم که در کنار سایر مسائل لاینحلی که همچنان با طرف امریکایی باقی مانده - با وجود مجوزی که مقامات عالیرتبه سپاه به ما می‌دهند - به طرف امریکایی بگوییم موضوع سپاه برای ما قابل حل است و از آن عبور کنیم. حتما موضوع سپاه بخشی از مذاکرات ما است؛ مانند سایر موضوعاتی که همچنان بین ما و امریکایی‌ها در حال رفت و برگشت است.

در ادامه گزارش روزنامه هاآرتص آمده است: در اسراییل، آماده‌سازی‌ برای دو سناریوی احتمالی در حال انجام گرفتن است. یکی تصمیم ایران برای صرف‌نظر از درخواستش از میز مذاکرات[حذف نام سپاه از این لیست]، بیشتر به خاطر بهره‌مندی از سیر صعودی قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی در پی جنگ اوکراین است. در این صورت، اسراییل دوران سختی را برای برهم زدن برنامه‌های امریکا جهت امضای توافقی جدید با ایران در چند روز بعدی خواهد داشت. سناریوی دوم این است که ایران همچنان پافشاری کند که نام سپاه باید از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی حذف شود، این موجب به تعویق افتادن و پیچیده‌تر شدن امضای توافقی جدید شده و طرفین را به سمت مقابله بیشتر با یک‌دیگر سوق می‌دهد. در اسراییل این باور وجود دارد که دولت بایدن مصمم است این توافق را امضا کند و ایران بهتر از نمایندگان امریکا [در مذاکرات وین] مذاکره‌ می‌کند، بنابراین، پافشاری ایران ممکن است در آینده برای ایران نتیجه‌بخش باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران