شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور استمرار رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: گذشت زمان و کاهش شدت بیماری کرونا نباید موجب عادی‌انگاری و سستی در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شود.

رییس‌جمهور استمرار رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: گذشت زمان و کاهش شدت بیماری کرونا نباید موجب عادی‌انگاری و سستی در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شود. آیت‌الله سیدابراهیم رییسی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تبریک ولادت با سعادت امام حسن مجتبی(ع) و قدردانی از همه دست‌اندرکاران مقابله با بیماری کرونا، ‌اظهارداشت: مسوولان و متولیان امور در رفتار خود، با الگو گرفتن از سلوک رهبر معظم انقلاب، تلاش کنند رعایت اصول بهداشتی و احترام به توصیه‌های متخصصان و مصوبات ستاد ملی کرونا را در جامعه نهادینه کرده و فرهنگ‌سازی کنند.  رییسی مرجع رسمی و اصلی اطلاع‌رسانی درباره بیماری کرونا را وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و تصریح کرد: بیان سخنانی خارج از این چارچوب در خصوص کرونا، موجب عادی‌سازی یا اضطراب و نگرانی در جامعه می‌شود و زندگی روزمره مردم و کسب‌وکارها و تحصیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد، حتما باید از این کار خودداری شود. رییس‌جمهور در ادامه به ضرورت همیاری کشورها در مقابله کرونا اشاره کرد و از اراده جمهوری اسلامی ایران بر استمرار سیاست‌های انسان‌دوستانه و کمک به کشورهای نیازمند منطقه و سایر نقاط جهان خبر داد. رییسی همچنین ضرورت یاری‌رسانی به کشور چین برای مقابله با شیوع کرونا در مقطع فعلی را مورد تاکید قرار داد گفت: کشور چین در زمان بحرانی کرونا در کشورمان با ارسال محموله‌های واکسن، کمک بزرگی به مردم کشور ما کرد و امروز ما در شرایطی هستیم که می‌توانیم با انتقال تجربیات علمی کشورمان در مقابله با کرونا به مردم و دولت چین کمک کنیم. رییس‌جمهور همچنین اقدام شرکت‌های ایرانی در تولید واکسن کرونا را افتخارآمیز دانست و گفت: این شرکت‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن ذخیره لازم برای آینده، واکسن‌های مازاد نیاز را صادر کنند که افغانستان در این زمینه مورد توجه است.

    مجوزهای جدید  برای شرکت‌های دانش‌بنیان

همچنین جلسه ستاد ویژه رفع موانع، تقویت و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه وزارت بهداشت به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار و بر تولید و مستند‌سازی علمی محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی با کیفیت استاندارد بین‌المللی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید شد.

در این جلسه که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و مسوولان دستگاه‌های این دو حوزه حضور داشتند، دکتر محمد مخبر با اشاره به ظرفیت جامعه پزشکی تحصیلکرده و به روز در کشور تاکید کرد: تولید محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشکی با کیفیت و استاندارد جهانی و قیمت تمام شده مناسب، برای تامین نیازهای داخلی و ورود به بازارهای منطقه‌ای و کشورهای همسایه اهمیت اساسی دارد. معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: وزارت بهداشت و همچنین معاونت علمی و فناوری باید برنامه‌ریزی‌های لازم و زمان‌بندی شده در راستای تولیدات دانش‌بنیان در این حوزه را هر چه سریع‌تر تهیه و ابلاغ نمایند. وی همچنین بر ضرورت مستند‌سازی علمی اینگونه محصولات برای ارایه در بازارهای بین‌المللی و جهانی تاکید کرد. مخبر با اشاره به اهمیت تولید و توزیع دارو در کشور افزود: باید مجوز‌های لازم ورود بخش خصوصی در این زمینه تسهیل شود چرا که وجود نیروهای زبده و تحصیلکرده و همچنین عزم جدی این شرکت‌ها برای کمک به بخش دارویی کشور می‌تواند به شکوفایی، درآمدزایی و اشتغال‌زایی پایدار جوانان تحصیلکرده ایرانی کمک نماید. معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: دولت آمادگی دارد با تخصیص اعتبارات و با کمک تاسیس صندوق‌های خطرپذیر، پشتیبانی‌های لازم را از این بخش انجام دهد. در ادامه این جلسه آیین نامه‌های حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت به منظور توانمند‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت، افزایش کیفیت و بهره وری از طریق تولیدات دانش‌بنیان، تاب آوری کشور در حوزه سلامت و توسعه زنجیره محصولات دانش‌بنیان رقابت پذیر بحث و بررسی شد. به‌روزرسانی سبد واکسیناسیون داخل با تکیه بر توان مهندسی شرکت‌های دانش‌بنیان و تجربیات به دست آمده در دوران کرونا، بهبود توان کشور در حوزه تولید و صادرات محصولات سلامت محور، افزایش کیفیت، مستند‌سازی تولید و تجهیزات پزشکی در تراز بین‌المللی، تسهیل در صادرات داروهای تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، کاهش هزینه تمام شده نظام سلامت، کاهش وابستگی به واردات محصولات سلامت محور، برنامه هوشمندسازی زنجیره تامین خدمات و فرآورده‌های سلامت محور و تاکید بر محصولات با فناوری‌های نوین همانند سلول‌های بنیادین و پزشکی بازساختی از جمله مواردی بود که در این جلسه در راستای حمایت ازشرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت درباره آنها بحث و تصمیم‌گیری شد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران