شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور در آغاز نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید با اشاره به شعار سال مبنی بر «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»

خواسته رییس‌جمهور از شورای انقلاب فرهنگی

رییس‌جمهور در آغاز نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید با اشاره به شعار سال مبنی بر «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» رویکرد این شورا را در فصل جدید فعالیت و تلاش برای تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری از جمله شعار سال دانست و تاکید کرد: با توجه به حکم مقام معظم رهبری انتظار می‌رود شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایت تحرک و تدبیر خود را در این راستا به کار گیرد. آیت‌الله سیدابراهیم رییسی با قدردانی از تلاش‌هایی که برای تدوین سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است، این سند را نقشه راه شورا خواند و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در چارچوب پاسخ به مطالبه رهبر معظم انقلاب تدوین این سند جامع را دنبال می‌کند. رییس‌جمهور تصریح کرد: عموم جامعه و به ویژه نخبگان و کسانی که دغدغه‌ فرهنگی دارند، از این شورا انتظار اقدامات جامع و خردمندانه دارند.  رییسی در پایان سخنان خود به هدف‌گذاری‌های دولت در زمینه تحقق شعار سال اشاره کرد و اظهار داشت: انتظار می‌رود کسب ‌وکارهای دانش‌بنیان افزایش دو برابری پیدا کند و همه فعالیت‌های دیگر در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و نظایر آن نیز علم‌محور و مبتنی بر فناوری‌های روز باشد. در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه و دستورات جلسات ۴ ساله پیش‌روی شورا و نیز شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین اعضاء پیرو نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و تدابیر ۶ گانه طرح شده از سوی ایشان، بخش‌های جایگاه، اهداف و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی را در قالب سند تحول این شورا مورد بحث و بررسی قرار دادند و بخش‌های بعدی سند تحول نیز در جلسه بعدی مطرح و نهایی خواهد شد. جلسه اعضا در ادامه ضرورت ساماندهی شبکه عرضه‌ لباس، پوشاک و لوازم آرایش، مناسب و در شأن جامعه را یادآوری و بر لزوم اجرای قطعی و کامل مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حجاب و عفاف از سوی قوه قضاییه و دیگر دستگاه‌های دولتی تاکید کردند. در ادامه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع تشکیل کارگروه تدوین سند سیاستی مربوط به شعار سال مطرح شد و ۲ گزارش تهیه شده در دبیرخانه شورا در این مدت در خصوص شعار سال نیز ارایه شد. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین بر اساس نظر هیات تعیین صلاحیت روسای دانشگاه‌ها، آقایان طاهر علی‌محمدی را برای ریاست دانشگاه ایلام، محمد موذنی را برای ریاست دانشگاه شیراز، فرهاد دانشجو را برای ریاست تربیت مدرس، علیرضا دودمان را برای ریاست دانشگاه صنعتی کرمانشاه، سید علی میرمحمد میبدی را برای ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان، حسین هرسیج را برای ریاست دانشگاه اصفهان و احمد چلداوی را برای ریاست دانشگاه شاهد تایید کردند.

تجمع کنسولگری ایران خودسرانه بود

رییس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در ولایت هرات افغانستان تاکید کرد تجمع مقابل کنسولگری ایران در هرات از سوی تعدادی به‌طور خودسر انجام شده بود که با دخالت نیروهای امنیتی کنترل شد. نعیم‌الحق حقانی رییس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در ولایت هرات افغانستان در توییتی با اشاره به حوادث اخیر در ارتباط با کنسولگری ایران در هرات نوشت: «در هرات مقابل کنسولگری ایران تعدادی شهروند به‌طور خودسر مظاهره (تجمع و تظاهرات) کرده بودند که با دخالت نیروهای امنیتی امارت اسلامی افغانستان به‌طور عاجل (سریع) این مظاهره پراکنده شده و وضعیت به‌طور کامل کنترل گردید و از آن جایی که خیلی سریع این موضوع کنترل گردید هیچ مورد خاصی رخ نداده است.  براساس این گزارش، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص تجمع‌ها در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات و سنگ‌پرانی‌های پراکنده‌ای که صورت گرفته است، با یاد آوری مسوولیت قطعی هیات حاکمه سرپرستی افغانستان در حفظ و صیانت از امنیت اماکن دیپلماتیک، تاکید کرد: امنیت کامل سفارت و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هرات و دیگر شهرهای افغانستان می‌بایست به صورت کامل تامین و تضمین‌های لازم برای فعالیت امن این نمایندگی‌ها ارایه گردد. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیوندهای عمیق تاریخی و چند لایه دو ملت ایران و افغانستان و چند دهه میزبانی محترمانه دولت و ملت ایران از مردم افغانستان، نسبت به طراحی‌های توطئه گران و بدخواهان دو کشور ایران و افغانستان هشدار داد. خطیب‌زاده تاکید کرد، متاسفانه برخی کلیپ‌ها و اظهارنظرها با هدف ایران یا افغانستان هراسی در حال انتشار است که تحریک عواطف مردم دو کشور را هدف قرار داده و هوشیاری بیش از پیش مردم و مسوولان دو کشور را می‌طلبد. سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان عنوان کرد: با سفیر و مسوولان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در تماس مستمر هستیم. همچنین مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امورخارجه با احضار کاردار سفارت افغانستان در تهران، نسبت به حملات انجام شده به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات به‌شدت اعتراض کرد.  وی با یادآوری مسوولیت دولت‌ها در برقراری امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک خواستار برخورد قانونی با حمله‌کنندگان به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران شد. مدیرکل آسیای جنوبی همچنین به اطلاع کاردار افغانستان رساند که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند تا اطمینان لازم از طرف وزارت امور خارجه افغانستان در زمینه برقراری امنیت کامل نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران، داده شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران