شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که سرمایه گرانقدر دانش و فناوری پیشرفته هسته‌ای همراه با مذاکره خوب، توافقی خوب را برای انتفاع اقتصادی مردم ایران رقم بزند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که سرمایه گرانقدر دانش و فناوری پیشرفته هسته‌ای همراه با مذاکره خوب، توافقی خوب را برای انتفاع اقتصادی مردم ایران رقم بزند. محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فرا رسیدن روز ملی فناوری هسته‌ای را به ملت شریف و سرافراز ایران و به تمامی دانشمندان پرتلاش، مجاهد و خستگی‌ناپذیر صنعت هسته‌ای کشور تبریک و تهنیت می‌گوییم. وی خاطرنشان کرد: از جمله پیشرفت‌های شگفت و افتخار آمیز صنعت هسته‌ای در سال‌های اخیر که مرهون تلاش‌های شبانه روزی دانشمندان، به ویژه دانشمندان شهدای هسته‌ای ما در بخش‌های گوناگون بوده است، می‌توان به تولید رادیوداروهای دارای فناوری بالا و توسعه فناوری‌های مرتبط با پدافند هسته‌ای اشاره کرد. رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: خوشحالیم که در مسیر پرافتخار این پیشرفت‌ها مجلس یازدهم نیز با تصویب قانون اقدام راهبردی، قفل‌های بسته شده به صنعت هسته‌ای را شکست و با برداشتن موانع بر سر راه پیشرفت و ارتقای دستاوردهای علمی در این حوزه نقش‌آفرینی کرد. قالیباف افزود: خوشبختانه با ظرفیتی که با بومی‌سازی صنعت هسته‌ای ایجاد شده بود در فاصله کوتاهی دست دیپلمات‌های ایران در مذاکرات پر شد. اکنون امیدواریم که سرمایه گرانقدر دانش و فناوری پیشرفته هسته‌ای همراه با مذاکره خوب، توافقی خوب را برای انتفاع اقتصادی مردم ایران رقم بزند. وی در پایان تاکید کرد: پیشرفت‌های هسته‌ای کشور پشتوانه‌ای محکم برای مردم و انتفاع اقتصادی ملت ایران است و مجلس یازدهم همچون گذشته بر این اصل تاکید دارد که مذاکرات هسته‌ای باید به حصول منافع تضمین شده، پایدار و ملموس اقتصادی برای آحاد ملت شریف ایران ان شاءالله منجر شود.

    بیانیه 250 نماینده درباره مذاکرات وین

یک عضو هیات رییسه مجلس نامه بیش از 250 نماینده مجلس خطاب به رییس‌جمهور پیرامون موضوع مذاکرات پیش رو را قرائت کرد. سیدمحسن دهنوی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بیانیه بیش از 250 نماینده مجلس خطاب به رییس‌جمهور پیرامون موضوع مذاکرات پیش رو را به شرح زیر قرائت کرد: 

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر رییسی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

احتراما، ضمن تبریک حلول سال جدید و آرزوی قبولی طاعات در ماه مبارک رمضان، ضمن تشکر از تلاش‌های جنابعالی و هیات مذاکره‌کننده برای رفع مشکلات مربوط به توافق هسته‌ای که از جانب برخی کشورها به ویژه امریکا اعمال شده است، به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و براساس تکالیف و وظایف قانونی و نظارتی و در چارچوب اصل عزت، حکمت و مصلحت و نظر به تجارب سال‌های گذشته، موارد زیر را یادآور می‌شویم: 

۱- تجربه مذاکرات قبلی نشان می‌دهد که عدم تمایل امریکا و طرف‌های مذاکره‌کننده برای ارایه تضمین‌های لازم، عملا نه تنها منافع ملی کشور را تامین نکرد، بلکه به دلیل خروج امریکا از برجام موجب آسیب به منافع ملی و شکست توافق گردید، لذا در مذاکرات جدید لازم است امریکا تضمین قانونی دهد که از برجام خارج نمی‌شود و به شکل کاملا قانونی موضوع در نهادهای تصمیم ساز و تصمیم‌گیر آن کشور مانند کنگره نیز مصوب گرددکه در آینده مانعی برای اجرای آن ایجاد نکنند.

۲- یکی از شرایط اصلی مذاکره فقدان تهدید بعد از توافق است و وجود مکانیسم ماشه عملا به معنای حفظ تهدید و شکست مذاکره است، لذا لازم است تضمین‌های لازم به شکلی اخذ شود که در صورت ورود امریکا به برجام، مکانیسم ماشه به بهانه‌های مختلف اعمال نخواهد شد.

۳- متاسفانه در حین مذاکرات، امریکا تحریم‌های جدید را علیه اشخاص، نهادها و دستگاه‌های کشور تصویب می‌کند که بیانگر نیت تخریبی در مسیر مذاکرات است، لذا لازم است مشخصا در مذاکرات تصویب و اعمال تحریم‌های جدید ممنوع گردد و قید شود که تحریم‌های برداشته شده مجددا وضع نخواهد شد.

۴- جمهوری اسلامی ایران حق دارد در چارچوب سهمیه تعیین شده توسط اوپک قبل از اعمال تحریم‌ها و با توجه به وضعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران، به هر کشوری و به هر میزانی که مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد نفت صادر کند و از طریق سیستم بانکی مبالغ مربوطه را دریافت نماید.

۵- انتقال منابع و منافع مالی جمهوری اسلامی ایران از جمله منابع حاصل از فروش نفت و منابع بلوکه شده و مسدود شده از همه کشورها حق جمهوری اسلامی است و کشورهای طرف مذاکره باید موانع موجود در این مسیر را رفع نمایند و در این راستا هرگونه مانع ایجاد در تبدیل ارز و همچنین ممانعت در جذب سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ممنوع است و مورد پذیرش ملت ایران نیست و حق راستی‌آزمایی در اختیار دولت ایران است . همچنین در مواد ۶ و ۷ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران نیز شرط انجام تعهدات برجامی از سوی ایران، برقراری کامل روابط بانکی، رفع کامل موانع صادرات، فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران، برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش و ارایه گزارش این اقدامات به مجلس و تایید نمایندگان می‌باشد.

بر این اساس بدون شک وعده‌های شفاهی و از جمله سخنان رییس‌جمهور امریکا، نمی‌تواند تضمین شمرده شود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضمن حمایت از دولت انقلابی، با دقت مذاکرات را زیرنظر دارند و بدون شک دولت و مجلس در حفظ منافع ملی اتفاق نظر دارند و ضمن رعایت خطوط قرمز تعیین شده و نیز قانون مجلس، صیانت خواهد کرد. مجلس شورای اسلامی از هرگونه توافقی که با رعایت قانون مجلس و خطوط قرمز ترسیم شده نظام، منافع ملت ایران را تضمین کند حمایت خواهدکرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران