شماره امروز: ۵۴۷

وزیر امور خارجه:

| | |

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مسیر دیپلماسی همچنان باز است گفت: به طرف امریکایی به صراحت گفته‌ایم که سنگ‌اندازی و کارشکنی نکند و باعث تاخیر در رسیدن به توافق در مذاکرات نشود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مسیر دیپلماسی همچنان باز است گفت: به طرف امریکایی به صراحت گفته‌ایم که سنگ‌اندازی و کارشکنی نکند و باعث تاخیر در رسیدن به توافق در مذاکرات نشود. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در اولین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی در سال جدید با اشاره به موضوع مذاکرات وین اظهار کرد: در جریان این مذاکرات مشکلاتی میان ما و طرف امریکایی وجود دارد. طرف امریکایی در چند هفته گذشته زیاده خواهی‌های را مطرح کرده و علیرغم اینکه بخش زیادی از متن در مسیر این مذاکرات مورد توافق قرار گرفته، طرف امریکایی پیشنهادات و خواسته‌های را مطرح می‌کند که در تضاد با برخی از بندهای متنی است که مورد اشاره قرار گرفت. وی با بیان اینکه آنها در حوزه رفع تحریم علاقه‌مند هستند که به صورت یک‌طرفه شروط جدیدی را مطرح کنند اظهار کرد: متاسفانه امریکایی‌ها به اعمال تحریم‌های یکجانبه عادت کرده‌اند و این رویه یک بیماری را در کاخ سفید ایجاد کرده است و آنها می‌خواهند هر موضوعی را با اعمال تحریم‌های یکجانبه به پیش ببرند و خواسته‌هایشان را از این طریق عملیاتی کنند. وی با تاکید براینکه ایران بر روی خطوط قرمز اعلامی خود خواهد ایستاد گفت: امریکایی‌ها به صورت مستمر از ضرورت مذاکرات مستقیم با ایران صحبت می‌کنند و ما با بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که نفعی در مذاکره مستقیم با امریکا نداریم. امریکایی‌ها هنوز روی زمین اقداماتی انجام نداده‌اند که بتوانیم یک چشم‌اندازی را در این زمینه مشاهده کنیم و بگویم در کنار ابراز حسن نیتشان اقدامات مثبتی را بر روی زمین انجام دادند. وی با بیان اینکه ما تاکید داریم که باید امریکایی‌ها حسن نیت ادعایشان را در عمل و بر روی زمین نشان دهند گفت: آنها می‌توانند قبل از هر توافقی یکی دو مورد از مسائل ملموس و علنی را اعلام کنند تا نشان دهند در عمل نیز حسن نیت دارند مثلا بخشی از درآمدهای بلوکه شده ملت ایران را آزاد کنند و اگر آقای بایدن که دایم صحبت از حسن نیت می‌کند حسن نیت دارد به صراحت یک مورد از تحریم‌ها را با فرمان اجرایی خود به نشانه حسن نیت لغو کند. وی با اشاره به اینکه امریکایی‌ها علیرغم اظهارنظرهایشان مبنی بر داشتن حسن نیت برای رسیدن به توافق، در چند وقت اخیر برخی اشخاص حقیقی و حقوقی ایران را مورد تحریم قرار دادند گفت: البته تبادل پیام بین ایران و امریکا از طریق نان پیپرها و از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی کمیسیون مشترک برجام (آقای مورا) ادامه دارد و ما به صراحت به امریکایی‌ها گفته‌ایم که سنگ اندازی و کارشنکنی نکنند و باعث تاخیر در رسیدن به یک توافق خوب در جریان مذاکرات نشوند. وی با تاکید مجدد بر اینکه ما بر رعایت خط قرمزهای خود تاکید داریم و در جریان توافق باید این خط قرمز‌ها رعایت شود و امریکایی‌ها باید در عمل نشان دهند که حسن نیت دارند یا نه تصریح کرد: مسیر دیپلماسی همچنان باز است .

امیرعبداللهیان با اشاره به برخی از زیاده خواهی‌های امریکا در جریان این مذاکرات گفت: سه کشور اروپایی عضو برجام و همچنین چین و روسیه نسبت به برخی زیاده خواهی‌های امریکا در این مذاکرات انتقاداتی دارند. این دپیلمات ارشد کشورمان گفت: مردم ایران بدانند ما همچنان برای رسیدن به یک توافق خوب عزتمند و پایدار که تحریم‌ها را لغو کند از مسیر دیلپماسی ادامه می‌دهیم البته در این فرآیند آنچه که مهم نیز است تکیه بر توان داخلی موجود در کشور است و باید در مسیر پیشبرد کشور از توان داخلی موجود به نحوه مناسب استفاده کنیم. وی تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی با منطق، حکمت و قدرت مسیر خود را برای رسیدن به یک توافق خوب در راستای تحقق منافع مردم ایران ادامه می‌دهد. وی افزود: البته آقای رییس‌جمهور این تاکید را نیز دارد که نگاه‌ها نباید معطوف به وین باشد و همه دستگاه‌ها برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و پیشرفت کشور و تحقق توسعه پایدار باید به وظایف خود عمل کنند. و تلاش‌ها در این راستا باشد. وی افزود: در این مسیر با توجه به برخی کارشکنی‌های طرف خارجی و سنگ اندازی‌هایی که انجام می‌شود اگر مذاکرات به نتیجه برسد قطعا به عنوان یک اقدام مثبت و دستاورد خوب می‌تواند شتاب بیشتری به فعالیت‌ها در این زمینه بدهد.

وی تصریح کرد: چند هفته‌ای است که لازم بود که متنی در مذاکرات ایجاد شود با سه کشور اروپایی درباره مسائل فنی به جمع‌بندی بسیار نزدیکی رسیده‌ایم که همزمان با جنگ و بحران اوکراین روبه رو شدیم. البته ایران در ارتباط با این موضوع در عالی ترین سطح مخالفت خود را با جنگ در اوکراین اعلام کرده است. ما مخالف جنگ هستیم و از طرف دیگر مخالفت خود را با اعمال تحریم‌های یک جانبه نیز اعلام کرده‌ایم قبل از سفر چندی پیش خود به مسکو، به صورت تلفنی با وزیر خارجه اوکراین صحبت کردم و عامل پیام وزیر خارجه اوکراین برای مقامات روسیه بودم. مقامات اوکراین خواهان توقف جنگ و تداوم گفت‌وگوها بودند و ما این پیام را منتقل کردیم. ایران در این بحران راهکار را جنگ نمی‌داند. راهکار این مساله سیاسی و انجام گفت‌وگو است و ما تلاشمان را در این مسیر ادامه می‌دهیم البته در کنار این موضوع به ریشه‌های جنگ در اوکراین و تحرکات ناتو و امریکا به عنوان عامل اصلی این بحران توجه داریم.

وی افزود: در جریان این مذاکرات در مقطعی غربی‌ها گفتند با توجه به جنگ اوکراین وضعیت اینگونه است اگه به توافق نهایی برسیم روسیه با توافق همراهی نمی‌کند در این مورد به صورت تلفنی با آقای لاوروف صحبت کردم در سفر به مسکو در این ارتباط صحبت کردیم گفت‌وگوهای روشن و شفافی انجام شد و در کنفرانس مطبوعاتی با آقای لاوروف به صراحت آنچه را که توافق کرده بودم آقای لاوروف بیان کردند و من نیز گفتم که اگر در موضع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها خطوط قرمز ما رعایت شود و به نقطه توافق برسیم روسیه مانعی برای این توافق نخواهد بود. چند روز پیش در دیداری که با لاوروف در حاشیه سفر به چین داشتیم ایشان بار دیگر تاکید کردند اگر در مسیر پایانی توافق قرار گرفتیم روسیه از آن حمایت می‌کند. در دیدار با وزیر خارجه چین نیز چینی‌ها گفتند که ما کاملا با نظرات ایران هماهنگ هستیم و اگر در نقطه پایانی این توافق قرار بگیریم از این توافق حمایت می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران