شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روسای جمهور ایران و عراق بر ضرورت همکاری‌های موثر و فعال دو کشور برا ی استقرار ثبات و امنیت در منطقه و تلاش برای توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری در راستای منافع دو ملت تاکید کردند.

استقبال ایران  از ارتقای جایگاه عراق

روسای جمهور ایران و عراق بر ضرورت همکاری‌های موثر و فعال دو کشور برا ی استقرار ثبات و امنیت در منطقه و تلاش برای توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری در راستای منافع دو ملت تاکید کردند.آیت‌الله سید ابراهیم رییسی در پاسخ به تماس تلفنی برهم صالح رییس‌جمهور عراق با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی نزول برکات الهی برای ملت عراق و تمامی مسلمانان جهان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از وحدت، استقلال، امنیت و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی عراق حمایت می‌کند، ‌اظهارداشت: کوچک‌ترین ناامنی در عراق را به زیان همه منطقه می‌دانیم لذا از تحقق منافع مردم عراق و استقرار دولت قوی در این کشور استقبال می‌کنیم.رییسی با تاکید بر اینکه تهران و بغداد صرفا رابطه همسایگی ندارند بلکه دو ملت از رابطه برادرانه و خویشاوندی برخوردار هستند، گفت: گام‌های خوبی در توسعه و تعمیق روابط دو کشور برداشته شده است و مصمم هستیم سطح روابط و همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها با تمام ظرفیت ارتقاء یابد و توسعه روابط دوجانبه و منطقه‌ای تهران و بغداد به روابط نزدیک در سطح بین‌المللی بینجامد.رییس‌جمهور در ادامه تلاش برای استقرار امنیت و آرامش در منطقه را بدون دخالت بیگانگان مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: گذشت زمان حقانیت بیانات رهبر معظم انقلاب که امریکا به هیچ عنوان دلسوز ملت‌های مسلمان منطقه به ویژه عراق نیست را ثابت کرده است و امروز بر همگان آشکار شده که بیگانگان صرفا بدنبال منافع و سلطه‌گری خود هستند.رییسی خاطرنشان کرد: هر کشوری در منطقه که نسبت به اهداف سلطه‌گرانه امریکا و رژیم صهیونیستی غفلت کند هم منفافع ملت خود را پایمال کرده و هم مورد غضب ملت‌های مسلمان قرار خواهد گرفت.برهم صالح رییس‌جمهور عراق نیز در تماس تلفنی خود با تبریک حلول ماه رمضان، بر لزوم همکاری مشترک دو کشور برای غلبه بر چالش‌های منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: استقرار ثبات و امنیت در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است و در این زمینه به نقش فعال جمهوری اسلامی ایران امیدوار هستیم.رییس‌جمهور عراق خاطرنشان کرد: تهران و بغداد در سطح منطقه‌ای و

 بین الملی از اشتراک نظر و اهداف فراوانی برخوردار هستند و با تقویت سطح همکاری و هماهنگی‌ها می‌توانیم گام‌های مفید و موثری برای تامین منافع ملت‌های خود و ملت‌های منطقه‌برداریم. برهم صالح افزود: راه‌حل بحران‌های منطقه صرفاً اراده خود کشورها و راه‌حل درون منطقه‌ای بدون دخالت اجانب است. رییس‌جمهور عراق با تاکید بر اهمیت توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور گفت: ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور می‌تواند در خدمت منافع دو ملت قرار بگیرد.

وعده تواق یک هفته‌ای با تهران

رییس‌جمهور پیشین امریکا با انتقاد از عملکرد دولت بایدن در مذاکرات وین مدعی شد که اگر به عنوان رییس‌جمهور انتخاب شده بود ظرف یک هفته به توافق با ایران دست پیدا می‌کرد. دونالد ترامپ رییس‌جمهور پیشین امریکا در سخنرانی خود در جمع هوادارانش در واشنگتن تاون‌شیپ بار دیگر از دولت جو بایدن رییس‌جمهور کشورش برای احیای توافق هسته‌ای انتقاد کرد و بار دیگر مدعی شد که دولت او می‌تواند ظرف یک هفته با ایران به یک توافق جدید دست یابد. بنابر گزارش شبکه نیوزمکس، ترامپ خطاب به هواداران خود گفت که بایدن نه تنها در حال بازبینی یک توافق هسته‌ای جدید با ایران است، بلکه به روسیه و چین اجازه داده است که مذاکرات (رفع تحریم‌ها در وین) را هدایت کنند. وی افزود: اکنون، این روسیه است که برای یک توافق مذاکره می‌کند و چین نیز پشتیبان است. چقدر این کشور (امریکا) احمق است. آنها (دولت بایدن) خیلی احمق هستند. رییس‌جمهور پیشین امریکا که در سال ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شد در ادامه به انتقاد از این توافق جدید پرداخت و گفت: این توافق یک فاجعه است. مشخص خواهد شد که این توافق فاجعه است. هیچ‌کس حتی نمی‌تواند باور کند اما ما در حال از دست دادن همه‌چیز هستیم - تمام چیزهایی که به خاطر آن‌ با ایران جنگیدیم. ترامپ همچنین مدعی شد که اگر بار دیگر به عنوان رییس‌جمهور امریکا انتخاب می‌شد به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران دست پیدا می‌کرد. وی ادعا کرد: آنها به یک توافق دست می‌یافتند. آنها (ایران) ظرف یک هفته پس از آنکه ما ریاست‌جمهوری را بر عهده می‌گرفتیم، توافق می‌کردند. آنها برای توافق بسیار آماده بودند. رییس‌جمهور پیشین امریکا در ادامه سخنرانی روز شنبه خود از عدم توانایی دولت بایدن برای توقف برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد و گفت: ما کارت‌هایی داریم. ما پیشتر نیز تمام کارت‌ها را داشتیم. هنوز هم داریم. اگر می‌دانستند چطور با آنها بازی کنند، هنوز هم کارت داشتند.  وی افزود: تنها کاری که آنها (دولت بایدن) در آن مهارت دارند، برگزاری انتخابات است، برگزاری و تقلب در انتخابات.

ناوشکن دماوند به نیروی دریایی می‌پیوندد

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ناوشکن دماوند در حال انجام تست‌های نهایی است، گفت: در سال ۱۴۰۱ روند ساخت تجهیزات دریایی شتاب بیشتری خواهد گرفت. به گزارش ارتش، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در خصوص آخرین وضعیت ناوشکن دماوند، اظهار داشت: ناوشکن دماوند بزودی و در یک روز مناسبتی به ناوگان دریایی ارتش ملحق می‌شود. وی با بیان اینکه ناوشکن دماوند در حال انجام تست‌های نهایی است، عنوان کرد: در سال ۱۴۰۱ روند ساخت تجهیزات دریایی شتاب بیشتری خواهد گرفت و در حوزه‌های مختلف سطحی، زیرسطحی و اثرسطحی این روند ادامه‌دار خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران